A. Buğra TOKMAKOĞLU/EGE TELGRAF- Pandemi dönemi ile birlikte askıya alınan Yunan Adaları’na kapı vizesi uygulaması 1 Nisan 2024 tarihinde resmen yeniden başladı. 10 Yunan Adası olarak duyurulan ancak ilk uygulamada Midilli (Lesvos), Sakız (Chios), Sisam (Samos), İstanköy (Kos) ve Rodos olmak üzere 5 Yunan Adası’nda başlayan uygulama Ege’nin iki kıyısında büyük bir heyecan yarattı.

Yunan Adaları’na kapı vizesinin başlamasıyla uygulamanın ilk 10 gününde 5 Yunan Adası’ndaki ziyaretçi sayısı 3 katına çıktı.

Bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırma yapılan istatistikler Yunanistan Turizm Bakanlığı tarafından açıklandı. Buna göre Midilli Adası’nın 1-10 Nisan 2023 ile 1-10 Nisan 2024 dönemindeki yolcu sayısı 390’dan 3 bin 800’e; Sakız Adasında 2 bin 717’dan 5 bine, Sisam’da 299’dan 2 bin 851’e, İstanköy’de 2 bin 400’den 3 bin 300’e ulaştı. 

Beş Yunan Adası’nda ilk 10 günlük Türk ziyaretçi sayısı 20 bin 690 olarak kayda geçti. Benzer yoğunluğun uygulamanın genişletileceği diğer Yunan adalarında da görülmesi bekleniyor.

Uzak Doğu’nun Avrupası’na bir yolculuk: Hong Kong Uzak Doğu’nun Avrupası’na bir yolculuk: Hong Kong

10 ADADA GEÇERLİ OLACAK

Program 30 Nisan'dan itibaren Limni, Leros, Symi, Kalymnos ve Meis’te beş ada ve dokuz limana genişletilecek.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, vize uygulamasının üçüncü gününde ANT1 TV'ye verdiği röportajda, ‘Türk ziyaretçilerin vizesiz gidebilmelerine dair adalardaki heyecandan’ bahsetti. Vize süreci ve normalleşme adımlarının Yunan Başbakanı Kriakos Mitsotakis’in Türkiye’yi ziyaret edeceği mayıs ayında yine gündeme gelmesi bekleniyor.

Yunanistan Kuzey Ege Adaları Bölge Valisi Kostas Moutzouris, kapı vizesi uygulaması konusunda gösterdiği çabalardan dolayı Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Dimitris Kairdis'i tebrik ederek, ‘Adalarda turist akınına uğradık. Türkiye’den gelen her ziyaretçi, charter uçuşlarla gelen ziyaretçilerin yaklaşık iki katı kadar yerel ekonomiye para bırakıyor’ sözleriyle Türk seyahat severlerin ekonomiye olan katkısını özetledi.

Avrupa Komisyonu, Aralık 2023 başlarında Türk vatandaşlarına 10 Yunan adası ve 14 limana ziyarete yönelik kapı vizesi verilmesini onayladı.

Yunanistan’ın 5 adasında ilk aşamada başlatılan kapı vizesi 7 gün geçerliliğe sahip. Vize Schengen vizesi değil Yunan ulusal vizesi olarak veriliyor. Adalar arasında geçiş imkanı bulunmuyor. Yunanistan ana karası ve diğer şehirlerine geçme imkanı da yok.

ÜCRET SCHENGEN’E YAKIN

6 gece 7 gün geçerliliği bulunan Yunanistan Kapı Vizesi ücreti 60 Euro, acenteler ise 20 Euro hizmet bedeli alıyor. 0-18 yaş arasındaki seyahat severlerden yalnızca 20 Euro ücret talep ediliyor. Daha önce Schengen vizesi başvurusu olumsuz olanlar kapı vizesine başvuru yapamıyor.

Yunanistan Kapı Vizesi başvurusu için istenilen evraklar seyahatten en fazla 4 gün önceye kadar aracılık hizmeti veren acenteye teslim edilmesi gerekiyor.

Kapı vizesinin tek seferli ve yalnızca seyahat edilen adada kullanılabilmesi nedeniyle Schengen vizesine başvurmak en azından çok girişli ve daha uzun süreli bir seyahat olanağı nedeniyle tercih edilebilir. Ancak vize randevuları konusunda da ülkemizde ciddi bir kaos yaşandığını da unutmamak gerekiyor.

Ayvalık’tan Midilli’ye, Kuşadası ve Sığacık’tan Sisam’a, Çeşme’den Sakız Adası’na, Bodrum ve Turgutreis’ten İstanköy’e, Marmaris ve Fethiye’den ise Rodos Adası’na seyahat edilebiliyor. Gidiş-dönüş feribot biletleri 45 ile 65 Euro arasında değişiyor.

Yunan Adaları’na seyahat planı yapan Türk vatandaşlarının gidiş-dönüş yolculuklarında Türk kıyısındaki tatil merkezlerine de olumlu katkı yaptığı ortada. 

Özellikle Çeşme, Ayvalık, Kuşadası ve Bodrum’daki uzun feribot kuyruklarında gerçekleştirilen röportajlarda birçok seyahat sever karşı kıyıya geçmeden birkaç gün önce tatil merkezine geldiğini ve dönüşte de yine birkaç gün geçirmeyi planladığından söz ederken, turizm sektörü temsilcileri bu hareketliliğin hem rezervasyon hem de esnafa katkı açısından büyük önem taşıdığını anlattı.

Kaynak: EGE TELGRAF