in ,

Karaaslan, “Esnafın çığlığını duyun”

CHP Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Sait Karaaslan, “Esnaf Odaları pandemi döneminde esnafın durumunu ortaya koyan bir mektup yayımladı. Esnafın çığlığını duymamız lazım” dedi

Karabağlar Belediye Meclisi’nin 2021 yılı ilk toplantısı Başkan Muhittin Selvitopu başkanlığında gerçekleştirildi. CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay ile AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca’nın da katıldığı mecliste CHP’li üye Sait Karaaslan esnafın pandemi koşullarından yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

600 BİN İNSAN ETKİLENDİ

Karaaslan, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin geçtiğimiz günlerde yayımladığı raporda İzmir’de esnafın yaşadığı sıkıntının çok açık yer aldığını kaydederek, “ 23 Aralık 2020’de kamuoyuna yansıyan verilere göre İzmir’de 40 bin 203 işyeri; doğrudan ve dolaylı olarak pandemiden etkilendi. Esnaf Odaları’nın verdiği rakama göre, esnafın yanında çalışanlar düşünüldüğünde 150 bin aile; yani 600 bin insanın geçim sıkıntısı yaşadığını söylememiz mümkün. Ancak işyerini açarak gelir elde etme şansı olan bu topluluğun kent nüfusu içindeki oranı yüzde 15’ten fazladır” diye konuştu.

ESNAFIN TALEPLERİ

Esnafın taleplerine de değinen Karaaslan, “Rapordaki bazı talepleri aktarmak istiyorum. Esnaf ve sanatkarlara Halkbank aracılığıyla faizsiz olmak üzere bir yılı geri ödemesiz 3 yıl vadeli finansman desteği sağlanması. Salgın süresince zorunlu olarak kapalı oldukları dönemler için esnaf ve sanatkârlara elektrik, doğalgaz, su için fatura gönderilmemesi. İşyerleri kapalı durumda olan esnaf ve sanatkar işletmelerine her ay, en az asgari ücret düzeyinde destek verilmesi. KOBİ’leri rahatlatmaya yönelik KOSGEB destekleri artırılmalı ve bu kredilere erişim kolaylaştırılması. Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren esnaflarımıza akaryakıtta KDV ve ÖTV indirimi yapılması” açıklamasını yaptı.

KARABAĞLAR BELEDİYESİ TALEPLERİ KARŞILIYOR

Karaaslan İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ile görüştüğünü de ifade ederek şöyle konuştu: “ Esnafın sıkıntılarının dile getirilmesi adına bunları size aktarmak istedim. Bununla beraber konuşmayı hazırlarken Esnaf Odaları Birliği Başkanı Sayın Zekeriya Mutlu ile görüştüm. Kendisinin selamlarını iletmek vazifemdir. Sayın Mutlu, söz ettikleri talepleri tüm kamu kurumlarına ve belediyelere gönderdiklerini ifade ederek, ‘Ancak Karabağlar Belediyesi talepleri en iyi karşılayan belediye olmuştur’ dedi. Tabii her kurumdan aynı duyarlılığın olmasını içtenlikle istiyoruz; ancak burada Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Selvitopu’na ve ekibine esnaf adına teşekkür etmemiz gerekiyor.”
Karaaslan, tüm yetkili kurumların esnafın çığlığına kulak vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Mazlum Vesek

AK Parti’liler uyardı, iki madde gündemden kaldırıldı

izmirde-4-kattan-dusen-iki-cocuk-annesi-kadin-hayatini-kaybetti

İzmir’de 4. kattan düşen iki çocuk annesi kadın hayatını kaybetti