in ,

Karaburun’daki o iddialara Başkan’dan jet açıklama: Hayal mahsulu

eglencehoca-meyani-ile-ilgili-iddialara-baskandan-jet-aciklama

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Eğlenhoca Köyü’nde yapılan meydan düzenlemesine ilişkin ortaya atılan iddiaların, hayal mahsülü olduğunu ve gerçeği kesinlikle yansıtmadığını söyledi.

Karaburun Belediyesi tarafından ilçeye bağlı Eğlenhoca Mahallesi’nde yapılan meydan düzenlemesinde, “eski mezarlığın üzerine eğlence alanı inşa edildiği”, “ölülere saygısızlık yapıldığı”, “ortaya insan iskeletlerinin saçıldığı” iddiaları üzerine, Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, yazılı bir açıklamada bulundu.

 “1950’li yıllardan bu yana aynı meydan”

İddiaların gülünç ve akıl sınırlarını zorlar nitelikte olduğunu söyleyen Erdoğan, Eğlenhoca’nın 16. yüzyıldan bugüne yerleşime açık bir köy olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı:  “Hemşehrilerimin talebi doğrultusunda köyümüzün 1950’li yıllardan itibaren kullanılan meydanın devamı olan ve içinde Atatürk büstünün de bulunduğu alanı yeniden düzenleyerek, köye gelen ziyaretçilere köylülerimizin ürettiği ve yetiştirdiği ürünleri satabilecekleri, turistlerin vakit geçirebilecekleri bir alan düzenleme projesi hazırladık. Yerel seçimler öncesinde Eğlenhoca’ya defalarca gitmiş ve belediyeden en çok talep edilen meydan düzenlemesi için köy halkımıza söz vermiştik. Şimdi yaptığımız iş, verdiğimiz sözü yerine getirmekten ibaret. Söz konusu alan, köy meydanı olarak kullanılan, ‘zeytin ağaçlı tarla’ vasfında olan ve üzerinde Atatürk büstünün de bulunduğu meydandır. Hiçbir zaman da vasfı mezarlık olmamıştır. Meydanın düzenlemesi yapılırken, kot farkı olan kısımlarda muhtemel toprak kaymalarını önlemek için mevcut istinat duvarına ek yapıyoruz.”

Bilgileri teyit etmeden

Başkan Erdoğan, yapılan çalışmalar sonrasında, Atatürk büstünün ve tören alanının da yer alacağı meydanın etkinlik alanı olarak da kullanılacağı bilgisini verdi. AKP Karaburun İlçe Başkanı Adem Avcı’nın, kendisine ulaşan her türlü bilgiyi sorgulamadan ve teyit etmeden basın kuruluşları paylaşmasının nedeninin; yaklaşan İlçe Başkanlığı seçimlerinde siyasi yerini sağlamlaştırma çabası olduğunu sözlerine ekleyen Erdoğan, siyaset yapanların bu tür konularda daha sorumlu davranmaları gerektiğine dikkat çekti.

 “Düzenlenen meydan, mezarlık değildir”

 Eğlenhoca Mahallesi Muhtarı Çağlayan Devrim de, köy meydanındaki duvarın 1950’li yıllarda yapıldığını, aynı meydanda bulunan fırının ise 2015 yılında yıkıldığını hatırlattı. İddiaları incelemek üzere dün (2 Ocak 2020) Çeşme Müze Müdürlüğü’nden bir ekibin alanda incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Devrim, şu değerlendirmeyi yaptı: “Köy meydanımızda değil, camimizin bahçesinde iki kırık mezar taşı bulunuyor. Bunların kırık olmaları nedeniyle yukarıdaki mezarlık alanından getirildiğini düşünüyoruz. Müze müdürlüğü yetkilileri yaptıkları incelemede meydanda mezarlık olduğuna dair bir bulguya rastlamadılar. Eğlenhoca 500 yıllık bir köy. Biz bildik bileli burası mezarlık değildir. Sayın Başkanımıza seçim öncesinde yıllardır el atılmayan ve Atatürk büstünün de bulunduğu meydanımız ile düzenleme yapılması konusunda ricada bulunmuştuk. Belediyenin yaptığı çalışmayı da yerinde görüyor ve destekliyoruz. Ayrıca seçim döneminde AK Parti Belediye Başkan Adayı projeleri arasında da Eğlenhoca Mahallesi meydan düzenlemesi projesi bulunmaktaydı.

enflasyon-rakamlari-aciklandi-iki-haneli

Enflasyon rakamları açıklandı: İki haneli…

emekli-maaslarina-yapilacak-zam-belli-oldu

Emekli maaşlarına yapılacak zam belli oldu!