in ,

Karaburun’dan Türkiye’ye şifa

Karaburun’da balıkçılar tarafından avlanan kefalin yumurtalarının tuzlanıp kurutulmasıyla yapılan havyar, ülkenin her yerine sağlık dağıtıyor

karaburundan-turkiyeye-sifa

Karaburun kıyılarından toplanan kefal yumurtalarına olan ilginin her geçen gün arttığını belirten Karaburun Mandırası sahibi İlker Subaşı, “Kefal havyarının insan vücuduna birçok faydası bulunuyor. Bu nedenle havyarın faydası bilindikçe besine duyulan ilgide aynı oranda artmakta” dedi.

‘GEÇİŞ DÖNEMİ’

Kefal yumurtasının en yoğun olduğu zamanların Ağustos ve eylül ayı olduğunu söyleyen Subaşı, “Ağustos ve Eylül arası kefaller Karaburun kıyılarında yoğun oluyor. Çünkü bu tarihler arasında kefallerin geçiş dönemi oluyor. Karaburun kıyılarından geçtikten sonra çeşme tarafına doğru dolaşıp yumurtalarını bırakan kefaller ekim ve kasım aylarında da geri dönüm tekrar bulunduğumuz bölgeden geçmekteler. Bu nedenle kefal yumurtaları Karaburun kıyılarında çok fazla bulunmakta” diye konuştu.

‘ÇOK FAYDALI’

Besin değeri yüksek olan havyarın insan metabolizmasına birçok faydası olduğunu belirten Subaşı, “ Kefal yumurtasının en önemli özelliklerinden birisi cildi yenileyici özelliğinin olmasıdır. Cildinizde eğer yaşlanma başladıysa belirli periyotlarda havyar tüketerek cildinizin genç kalmasını sağlayabilirsiniz. Havyarın bu özelliğinden dolayı güzellik uzmanları havyar özlü krem üretmeye başladılar. Vücudunuzun neresinde olursa olsun kırışıklıkları önleyici bir özelliği bulunmakta. Ayrıca açık yarası olan kişiler kefal yumurtasını tüketerek yaralarının en kısa zamanda iyileşmesini sağlayabilirler. Bunun dışında faydaları saymak ile bitmeyen kefal yumurtasının beyni geliştirici özelliği bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda b12 vitamini olduğu için zihin açıcı bir etkiye sahiptir” dedi.

‘ZAHMETLİ BİR İŞ’

Havyar yapmanın zahmetli ve zaman isteyen bir iş olduğunu vurgulayan Subaşı, “Kefal yumurtası çoğu kişiye pahalı gelmekte. Çünkü havyar çok değerli ve yapımı da bir o kadar zahmetli olmasından ötürü pahalı bir besin. İlk toplandığı zamanlarda kilosu 500 lira civarında satılan havyarın şu anki fiyatı 350 civarında. Eylül ayında olmamızdan dolayı havyar çoğaldı ve buda fiyatları bir nebzede olsa düşürdü” diye konuştu.

HEDEF: TANITIM

Kefal yumurtasını tüm Türkiye’ye gönderiyor olabilmenin çok güzel bir duygu olduğunu söyleyen Subaşı, “Biz yıllardır bunu kedimiz yemek için yakalıyorduk şimdi ise tüm herkes yesin diye toplayıp satıyoruz. Çünkü Kefal yumurtasını herkese tanıtmak istiyoruz. Havyarın aşırı protein ve vitamin içermesinden dolayı gerçek anlamda bir velinimet olduğunu söylemek isterim. Bu kadar yararlı bir besinin Karaburun’da çıkıyor olması da bizleri memnun etmekte. Kefal yumurtasını Türkiye’nin her noktasına gönderiyor olmakta bizleri gururlandırıp mutlu ediyor” açıklamalarında bulundu.

İbrahim Şengül / Özel Haber

izmirde-korku-dolu-anlar-alevlere-uykuda-yakalandilar

İzmir’de korku dolu anlar: Alevlere uykuda yakalandılar

idarede-calisana-var-da-sahadakine-neden-yok

‘İdarede çalışana var da sahadakine neden yok!’