Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz haftalarda düzenlediği Can Dostlar Çalıştayı ile sokak hayvanlarının korunmasına dair önemli adımlar attı. Sivil toplum kuruluşları ve hayvanseverlerin katılımıyla gerçekleşen çalıştayın ardından yayınlanan ortak sonuç bildirgesinde yer alan 9 öneriden biri olan eğitim programı hızla hayata geçirildi.

1 (7) (1)

Kemalpaşa'da yaz spor kursları çocukları yüzmeye teşvik ediyor Kemalpaşa'da yaz spor kursları çocukları yüzmeye teşvik ediyor

KART ALMAYA HAK KAZANDILAR

Eğitim programı, Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilip Karşıyaka Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Veteriner hekimler, katılımcılara hayvanların beslenmesinden barınmasına, hastalıklardan tedavi yöntemlerine, veteriner kliniklerinde yapılan muayene, aşı, operasyon ve rehabilitasyon uygulamalarına kadar geniş kapsamlı bilgiler sundular. İki gün süren eğitim sonunda yaklaşık 70 kişi başarılı bir yazılı sınavın ardından İzmir Valiliği onaylı Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Kartı almaya hak kazandı.

1 (3)-5

Bu kart sahipleri, Karşıyaka ve çevresinde belediyelerin veteriner işleri birimleriyle iş birliği yaparak sokak hayvanlarının sağlık, barınma ve beslenme durumlarını gözlemleyip geliştirebilecekler. Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, "Karşıyaka, hayvan dostu bir kenttir. Hizmetlerimizi bu anlayışla yönlendiriyoruz ve sahipsiz canların yaşam haklarını koruyarak onların sağlık ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyoruz. Bu süreçte bizlere destek olan tüm hayvanseverlere teşekkür ediyorum. İnsan ve çevre sağlığını korurken, can dostlarımızı da unutmuyoruz ve onlara sahip çıkmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Kaynak: Bülten