Karşıyaka Belediyesi, yerel tohumların ve tarımsal üretim çeşitliliğinin korunması amacıyla tohum üretimine önem veriyor. Tarım Hizmetleri Müdürlüğü, Karşıyaka ve çevresinde yetiştirilen sebzelerin tohumlarını bahar aylarında iki ayrı bostanda toprakla buluşturdu. Örnekköy Şantiyesi'nde yer alan bin 170 metrekarelik alanda mısır, sakız kabak, bal kabağı, acur, salatalık, domates, patlıcan, kavun, karpuz, börülce ve bamya gibi ürünler ekildi ve ilk ürünler görülmeye başlandı.

Image 123650291-10

Tekne ve karavanların yeni durağı İnciraltı olacak! Tekne ve karavanların yeni durağı İnciraltı olacak!

DOĞAL YÖNTEMLERLE BAKILIYOR

Zübeyde Hanım Bostanı'nda ise 942 metrekarelik alanda elma, nar, armut, ayva, Trabzon hurması, ceviz, erik, mandalina, portakal, hünnap, badem, kara mürver, kuşburnu ve aronya gibi meyve çeşitleri yetiştiriliyor.

Image 123650291 (3)

Ayrıca, 400 metrekarelik alanda da mısır, salatalık, acur, kabak, karpuz, kavun ve börülce üretimi yapılıyor. Bostanların bakımı kimyasal ilaç ve gübre kullanılmadan doğal yöntemlerle yapılarak, zararlılarla mücadele ediliyor ve damla sulama sistemiyle su kaynakları korunuyor.

Image 123650291 (2)-2

TOHUMLAR ÜCRETSİZ DAĞITILIYOR

Ürünlerden elde edilen tohumlar, Şehit Muhittin ve Ayşe Dudu Sağıroğlu Tohum Merkezi'nde saklanıyor ve buradan yerel üreticilere ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bu merkez aracılığıyla son 2 yıl içinde toplam 382 bin 768 paket tohum dağıtımı yapıldı.

Image 123650291 (4)

Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, "Küresel gıda krizine karşı lokal düzeyde mücadelemizi sürdürüyoruz. Sürdürülebilir tarımı desteklemek ve yerel tohumları koruyarak geleceğe taşımak için örnek uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Sağlıklı, adil ve temiz gıdaya erişimi kolaylaştırırken, doğal üretimi teşvik etmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: Bülten