in ,

Karşıyaka’nın gündeminde TOKİ var! Başkan Tugay’dan sert tepki!

Karşıyaka Belediye Meclisi Ağustos ayı olağan birinci birleşimi Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın yönetiminde gerçekleşti.

baskan-tugaydan-toki-cevabi
Toplantıda AK Parti tarafından belediyeye ait Kordelion Şirketine ait borçlanma talebine eleştirilerde bulundu, Başkan Tugay eleştirileri yanıtladı. Diğer bir gündem ise TOKİ’nin Karşıyaka Mavişehir’de satışa çıkardığı araziler konusu mecliste CHP ve AK Parti arasında gerginliğe neden oldu.
Karşıyaka Belediyesi, söz konusu arazilerin belediyeye ait olması ve Karşıyaka halkının faydalanabilmesi adına arazileri satın almak için ihaleye katılmasına rağmen kazanamadı. Arazilerin kime satıldığı konusunda ise yetkililer tarafından bir açıklama yapılmamıştı.
İKİNCİ KENT A.Ş VAKASI OLMASIN
AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Uğur Baran, Kordelion Şirketi’nin borçlanma talebine Kent A.Ş dolayında yorumlarda bulundu ve borçlanmaya karşı olduklarının altını çizdi. Baran, “Kordelion’un ilk kuruluşunda ne amaçla kurulduğunu sormuştuk. Siz de; ‘Kent A.Ş’nin çok borcu var, amacımız bu şirketi borçlandırmak değil, amacımız Kent A.Ş ile yapamadığımız işleri yapmak’ demiştiniz. Bu borçlanma talebiyle ikinci Kent A.Ş vakası geliyor diye korkuyoruz. Bu şirket, nasıl ve ne ölçüde borçlanacak? Kent A.Ş’nin düştüğü duruma Kordelion düşerse ne yapacağız? Belediyemize ait olan yerleri ayni olarak Kordelion’a mı vereceğiz yoksa Kent A.Ş’de olduğu gibi sermaye artışı mı yapacağız? Hiçbir şirketin borçlanmasını istemiyoruz. Tüm şirketler borç batağında. Borçlanma talebini doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ŞİRKETLERİN BORÇLANMASINI İSTEMEYİZ’

Baran’ın eleştirilerine yanıt veren Karşıyaka Belediye Başkanı Tugay, “Öncelikle, bu madde plan ve bütçe komisyonunda görüşülecek. Komisyondaki arkadaşlarımız şirkete ne ölçüde ne amaçla borçlanma talepleri olduğunu soracak ve öyle karar verecektir. Ne Kordelion ne Kent A.Ş’nin daha fazla borçlanmasını biz de istemeyiz. Bildiğim kadarıyla şirketin bazı yatırım planları var. Bu yatırım planlarının ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Kordelion şu an sağlam, ayağı yere basan bir şirket. Bundan sonraki dönem için yatırım planları var ve belediye için de şirket için de oldukça faydalı şeyler olacağını biliyorum. Ama komisyondaki arkadaşlar değerlendirecektir. Onların vereceği rapor üzerine tartışmada bulunabiliriz” dedi.

TOKİ’NİN MAVİŞEHİR’DEKİ SATIŞLARI

Toplantının dilek ve temenniler kısmında söz alan CHP’li Meclis üyesi Murat Aydın, Karşıyaka Belediyesi’nin de ihalesine katıldığı ancak satın alamadığı TOKİ’nin Mavişehir’de sattığı arazileri hatırlattı. Aydın, satış hakkında Ankara’daki ihaleyi meclisle paylaştı ve AK Partili üyeleri de kendileriyle dayanışmaya davet etti. Başkan Tugay da satışlara tepki gösterdi.
CHP’li Aydın’ın ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Adem Öztürk de, “Dün ne söylediysek bugün yine arkasındayız. O günün şartlarında belediye hizmet imarlı bir alanı satın almak yerine, bürokratik yollarla temine uğraşılmasını söylemiştik. TOKİ Bir devlet kurumu, yasal bir sıkıntı yok. İhaleye bir müdahalede bulunmak için oradaymışsınız gibi fotoğraflar çekiliyorsunuz. Siz niyet okuyucusu musunuz? Bu alanın ticariye çevrileceğini  nereden çıkardınız? Aynı zamana denk geldi, ilçemiz sınırlarında daha önceden spor alanı olan arazi, Büyükşehir Meclisi’nde eğitim alanı oldu. Spor alanından özel eğitim alanına geçirilmesinin açıklamasını yapmanızı bekliyoruz. Rantçılara teslim edildi diye ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz ama başkanımızın gayretini farklı bir yerde bekliyorduk. Karşıyaka’daki bu tarz yerlerin envanterini çıkarıp TOKİ ile yazıştınız mı? TOKİ’den talep ettiyseniz susar otururuz” dedi.

‘EVET NİYET OKUYORUZ’

AK Partili Öztürk’ün eleştirilerine yanıt veren CHP’li Meclis Üyesi Nilüfer Bakoğlu Aşık, “Niyet okumak çok ilginç bir kelime. İki konuyu ayırmamız gerekiyor. Atakent’teki alanı TOKİ sattı. Büyükşehir ya da Karşıyaka değil. O zaman da bu konuşmalar yapıldı. TOKİ’yle hepsi için yazışmalar yapıldı. Bürokrat olduğum dönemde yazdığım yazılar var. Satışları engellemek için gittim. ‘Mülkiyeti kaldırılsa bile satılacak’ denildi benim yüzüme. Şu an herkes susacak. Siz demek ki o parsellerin ranta kurban edileceğini görmüşsünüz teşekkür ederiz başkanım. Bu niyet okumaksa evet niyet okuyoruz. Atakent konusu Büyükşehir’den geçti. Geçen konu 1/5000 binlik alan. Burası bir sosyal tesis 1/1000 alanlarda. Gazino bile yapılabilir. Böyle mi kalmalıydı yoksa eğitim alanı olması mı daha iyi? Bu siyaset yapmaksa doğru değil. Mavişehir’deki yerler rekreasyon alanıdır. Biz talep ettik istedik. Emlak Bankası ve TOKİ’nin oraları bedelsiz olarak vermesi gerekirdi ama vermedi’ diye konuştu.

BAŞKAN TUGAY’DAN SERT TEPKİ

Tartışmaların ardından açıklama yapan Başkan Tugay da TOKİ’nin Mavişehir’deki arazileri satmasına yönelik konuştu. Tugay, “Atakent’teki konu bizim meclisimizde alınmış bir karar değil. Büyükşehir meclisinde alınmış, 1/5000’lik bir karar. O alanı özel kişilere satan biz değiliz. Orayı da TOKİ sattı. İşin başına dönelim. TOKİ satmasaydı bütün bunları konuşmazdık. Benzer şeyleri bu iki alan içinde konuşmamız çok normal. Büyükşehir Atakent’teki alan için inşaat artışına yol açmadan, eğitim tesisine çeviriyoruz diyor. Ben bunu çok büyük bir haksızlık olarak görmüyorum. İnşaat hakkı zaten verilmiş. Orası niye TOKİ tarafından özel mülkiyete satıldı. TOKİ niye satmış? Satmasın! Spor alanı olarak satılan alanın şu anki halini görüyoruz. Niye rekreasyon alanına 52 milyon versinler? Biz satışa çıktığı fiyatın biraz üstüne de alma niyetiyle gittik. Öyle bir paraya çıkardılar ki alamadık. Öyle bir lüksümüz yok, halkın parası elimizdeki. O alanı özel kullanım için aldıkları çok açık. TOKİ vicdanen böyle bir yetkiye sahip değil. Bu halkın hakkı var orada. Bu halkın hakkını işgal edemezsiniz. Biz buna izin vermeyeceğiz. Halka ait bir yeri satmanın nasıl bir mantığı olabilir? Alan adamın adını dahi bilmiyoruz. Ahlaka ve vicdana uyar mı? Her şeyi satamazsınız. Bu ülkeye ait satamayacağın şeyler var. Dağı satamazsınız, denizi satamazsınız. Oraya, Karşıyaka halkı adına almaya gittik, belediye mülkiyetine geçsin, çitler olmasın, herkes canının istediği zaman gitsin kuşları izlesin balık tutsun deniz havası alsın diye gittik. Belediyecilik ruhu budur. Bunu yapmaya hakları yok. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. İzin vermeyeceğiz. Vicdanı olan herkesi engel olmaya davet ediyoruz. Başına geri dönünce keşke TOKİ satmasaydı, burayı belediyeye veriyorum burası spor alanı deseydi” dedi. Bir sonraki Agustos ayı olağan ikinci oturumun  TOKİ tarafından Mavişehir’de satılan arsada yapılması kararlaştırıldı. Meclis toplantısı 7 Ağustos Cuma günü yapılacak.
Semt-pazarlari-kapatildi

Artan kovid-19 vakaları sonrası semt pazarları kapatıldı!

Oyuklar-pandemiye-isyan-etti

Oyuklar pandemiye isyan etti