in ,

Kars’ta unutulmaz bir kış rüyası

Serhat Şehri Kars’ta Katerina Sarayı’nda konakladık. Sabah güzel kahvaltımızın ardından Ani Antik Kenti’ni gezdik. Öğlen Çıldır Gölü’ne geçtik. Lezzetli mi lezzetli sarıbalığından yedik. Dışarda karlarla kaplı buz gibi hava ve biz sıcacık bol bol kahkahalar ile çocuklaştığımız bir gün yaşadık. Kars’ın meşhur aşık atışmasına şahit olduk ve atlı kızaklarımıza binip nostaljimizi yaşadık

karsta-unutulmaz-bir-kis-ruyasi

Yeni yılın ilk Kars turunu 4-8 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdik. Nasıl güzel bir gezi daha oldu anlatamam. Tüm katılımcılarımız Rusların etkisini halen taşıyan Kars’ın tarihine, doğasına, mimarisine, kültürüne, insanlarına, lezzetlerine, müziğine mekanlarına, grup arkadaşlarının dostluğuna kadar… Kısaca her şeyden son derece keyif alarak harika bir dört gece beş gün geçirdik.

‘MÜKEMMEL ORGANİZASYON’

Bizimde bir nazar boncuğumuz oldu. Fakat keyfimizi kaçırmaya yetmedi. Sabah saatlerinde buluştuğumuz misafirlerimiz ile Ankara’ya gittik. Oradan Havalimanı –Gar transferimizi de aldık. Yedik içtik. Gar içinde bulunan mağazalardan tren için son alışverişimizi yaptık. 16.55’de ise tren ile fotoğraflarımızı çekmiştik ve trenimizin o uzun düdüğü ile yola çıktık.
Herkes odasına bir yandan yerleşirken bir yandan da tren keyfi yaşanmaya başlanıldı. Müzikler, danslar, eğlenceler, çaylar, kahveler…

‘GÜZEL İNSANLAR’

Tur katılımcılarımız birbirinden özel ve güzel insanlardı. Denizli’den, Antalya’dan, İstanbul’dan gelmişlerdi. Birde biz, İzmir katılımcıları. Güzel insanlarla her şey çok güzel oluyor. Yaptığınız, yaşadığınız her şeyin değerini onun içindeki insanlar belirliyor.
İşte yine süslenmiş, ışıklandırılmış kompartımanlarımız ile tren bir ulaşım aracı olmaktan çıkmıştı.

‘YUVA MİSALİ KOMPARTIMANLAR’

Trenimiz bizim için adeta sıcacık, özel bir mekâna, yuvaya dönüşmüştü. Kapılar kah kapanıyor, kah yan komşudan kahve daveti geliyor. Bir diğer komşunuz sizi çaya bekliyor. Tabaklarda ikram gönderiliyor. Hem de hazırlamış olduğu ev yapımı börekler, kurabiyeler, poğaçalar, dolmalar, sarmalar… Gece olmuş hepimiz uyumuştuk. Zaten bir gün önce erken uyanmıştık ayrıca heyecanlıydık. Nasıl olacak bu seyahatimiz diye.

NUR TOPU GİBİ RÖTARIMIZ OLDU

Sabah saatlerinde fark ettik ki trenimiz duruyor. Epey bir rötarımız olmuş. Hadi olur böyle şeyler dedik. Ve TCDD’nin bu yıl uygulaması olan molalarımızdan İliç’te durduk. Bizi bekleyen aracımıza binerek Kemaliye’ye gittik. Karanlık Kanyon ve insan yapımı tünellerini gördük. Çok etkileyici. Doğa harika. Tam kış konsepti.

‘İKİ KENTİ PAS GEÇTİK’

İşte bundan sonra yaşadığımız diğer iki molada (Erzincan ve Erzurum) durmamak grubumuzu üzdü. Çünkü bazı konuklarımız anılarını tazelemeye gelmişti. Böyle olunca da yedi saatlik rötarımızın zaman sorunu kapanacaktı. Ve öyle de oldu. Gece otelimize vardık. İşte bu rötar olmasa idi bu harika turumuz taçlanmış olacaktı.
Tabii ki yolculukta her şey olur. Yine böyle şeyler olsun dedik. Sağ salim ve gayet konforlu bir şekilde Turistik Doğu Ekspresi ile Serhat Şehri Kars’a gelmiştik.

‘TEK KELİME İLE HARİKA’

Katerina Sarayı’nda konakladık. Sabah güzel kahvaltımızın ardından Ani Antik Kenti’ni gezdik. Öğlen Çıldır Gölü’ne geçtik. Lezzetli mi lezzetli sarıbalığından yedik. Dışarda karlarla kaplı buz gibi hava ve biz sıcacık bol bol kahkahalar ile çocuklaştığımız bir gün yaşadık. Kars’ın meşhur Aşık atışması ve atlı kızaklarımıza binip nostaljimizi yaşadık.

KATERİNA SARAYI

Akşam otelimizde kemanlarla, varilde yanan ateşlerle müzisyenlerimiz ile karşılandık. Otelimizde herkesin çok beğendiği yöresel yemeklerimizi aldık. Her şey su gibi akıyordu. Sonra konuklarımız için tertiplenen Kars Çayı’nın kenarındaki canlı müzik ile ilerleyen saatlere kadar eğlendik. Buz gibi hava artık hepimize kendini sıcak hissettirmeye başlamıştı. Oynadık, oynadık…

KAZ EVİ RESTORAN

Sarayımızda yine güzel bir uyku ve yine ağırlıklı olarak yöresel ürünlerin sunulduğu güzel bir kahvaltı yaptık. Bugünümüz öğleye kadar Kars merkezinde geçti. Sokaklarında rehberimiz eşliğinde gezdik. Çok soğukta olmadığından keyfimize diyecek yoktu. Kars Müzesi çok beğenildi. Öğle yemeğimizi Kars’ın tanıtımına öncülük eden Kaz Evi Restoran’da aldık. En güzel “Girişimci Kadın” örneği olan Nuran Hanım ile konuklarımız tanıştı.

KAFKAS CEPHESİ MÜZESİ

Sonrası tabii ki, “Kafkas Cephesi Müzesi”. Çok beğendiğim son yılların en güzel interaktif müzelerinden. Mutlaka herkesin gitmesi gerektiğini düşündüğüm. Ardından Sarıkamış şehitlerimiz için yapılan anıt mezar ziyaretimiz. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızı okuyarak anma etkinliğimizi gerçekleştirdik.

KAYAK MERKEZİ SARIKAMIŞ

Karlar kaplamıştı her yeri. Yıkılmaya terk edilen Katerina Sarayı’nı da arkamıza alarak karlar üzerinde fotolarımızı çekip Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ulaştık. Nasıl güzel bir kayak merkezi. Hem şirin hem de çok nitelikli. Sıcak salepler ile içimiz ısınmış, konuklarım dağ yürüyüşü yapmış, telesiyejlere binmişti. Böylelikle herkes yaşamak istediğini yaşamış ve gönüllerince eğlenmiş oldular.

ÖZGEN BEŞLİ’Yİ UNUTMADIK

Günümüz devam ediyordu daha. Akşam saatlerinde Kars’ı çektiği fotoğraflarla bizlere tanıtan amatör ruhlu bir profesyonel olan ve kendisine ait “ Özgen Beşli Sanat Galerisi’ne” gittik. Burada artık herkes büyülendi. Kars’ın dört mevsimi, sanatçının gözü ile Ani Harabeleri. Daha fazla anlatmayacağım. Çünkü diğer turlarımın katılımcıları biraz merak etsin.
Kars’a gelip de peynirini, balını, kavurmasını almamak olur mu? Olmazdı tabii ki. O da yapıldı ve doğruca otelimize geçip güzel bir akşam yemeği için hazırlanmıştık artık.

HAN-I HANEDAN

Han-ı Haneden Restoran’da yerimiz hazırlanmış, kusursuzca bizleri bekliyordu. Ve burada sürekli canlı müzik yapan iki arkadaşımız herkesin gönül teline dokunmuştu. Kültürlerin yaşaması ve yaşatılması. Müziğin evrensel gücü, Aşık Atışması ile daha da güçlendi.

EGE VE KAFKAS BULUŞTU

Konuklarımızın içinde folklorcularımız vardı. Ege Yöresinden GAYDIRI GUPPAK CEMİLEM’İ oynadılar. Çok güzeldi. Bazen planlanmadan gelişen süreçler daha da güzel oluyor. Derken en önemli kısma geldik “Kafkas gösterisi.”
Hepimiz nefeslerimizi tutarak izledik bu son derece güzel, etkileyici danslarını.
İkinci günümüz de işte böyle yaşandı. Sabah bu masalsı şehirden ayrılmak üzere uyanmıştık güne. Hiç bitmesini istemediğimiz bir gezimizin son günüydü. Allahtan biraz vaktimiz daha vardı. Eksik olan fotoğraflarımızı çektik. Yaptığımız alış verişlere biraz daha devam ettik. Kalpak ve gümüş hediyelikleri sevdiklerimiz için aldık.
Izgara planlı bu şehrin caddelerinden geçerek havalimanına geldik. Dönüşte hepimizde bir hüzün…
Tadına doyamadığımız, keşke hiç bitmeseydi dediğimiz…
Turistik Doğu Ekspresi ile bir Kars turumuz da böyle güzel ve özel anılarla yaşandı…

Bircan Şahin Tağıl / Özel Haber

satsan-satilmaz-atsan-atilmaz

Satsan satılmaz atsan atılmaz!

kulturparkta-restorasyon-zamani

Kültürpark’taki Ada ve Göl Gazinoları’nın restorasyonuna başlanıyor