in ,

‘Katılımcılık öncelikli hedefimiz olmalı’

29 Şubat’ta yapılacak İzmir Kent Konseyi seçiminin iddialı adaylarından Mumcu,  konseylerin meşruiyetini katılımcılıktan aldığını ve bunun için çalışacağını ifade etti

hamit-mumcu-konak-kent-konseyi

Hamit Mumcu, uzun bir dönemdir Konak Kent Konseyi başkanlığı görevini yürütüyor. İki dönemdir aynı ilçede CHP Meclis Üyeliği görevini de yürütüyor. 1978 devrimci kuşağından gelen bir isim olarak toplumsal mücadeleyle bağ kurduğunu söyleyen biri. Mumcu’yla Konak Kent Konseyi’nde neler yaptıklarını ve İzmir Kent Konseyi seçimlerini konuştuk.

  • Siz uzun bir dönemdir Konak Kent Konseyi başkanısınız. Konak gibi merkezi bir ilçede bu görevi yürütmenin avantajları ve zorlukları nelerdir?

Konak, birçok alanda olduğu gibi sivil inisiyatif konusunda da İzmir’in kalbi konumunda. Bu durumda Kent Konseyi olarak sorumluluklarımız katbekat artıyor. Elimizdeki imkânlarla birçok yere yetişmeye çalışıyoruz. Bu noktada belediye başkanı ve belediye bürokrasisiyle uyumumuz çok önemli. Konak Kent Konseyi olarak bu konuda en şanslı konseylerden biri olduğumuzu düşünüyorum. Mümkün olduğunca gerek Konak gerek İzmir gündemini takip etmeye çalışsak da mutlaka eksik kaldığımız yanlar oluyordur. Ancak bileşenlerimizin duyarlılığı bizi bu noktada da eksik kalmaktan çoğu zaman alıkoyuyor.  Her şey bir yana Konak Kent Konseyi olarak nitelik ve nicelik olarak çok büyük bir bileşen yapısına sahibiz. Böyle olunca da sesimiz kimi zaman İzmir’in hatta Türkiye’nin çok uzağından duyulabiliyor.

konak-kent-konseyi

  • Başkanlık göreviniz boyunca Konak adına yaptığınız en önemli faaliyetlerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Konak’ta çok bilinçli bir sivil toplum yapısı var bu durum zaten her zaman işimizi kolaylaştırdı; ancak bunun yanında Konak Kent Konseyi gibi bir yapının olması bu kurumlarda da kent hakkında söz söyleme bilincini oluşturdu diye düşünüyorum. Tabii ki bu noktada atacağımız ve atmamız gereken çok ciddi adımlar söz konusu Her şeyden önce Konak’ta yaşayan Konak’ta çalışan Konak’ta okuyan herkesin kentle ilgili söyleyeceklerini gündeme taşımak önceliğimiz.  Bunun için de uygun platform sayısını arttırmalıyız.  Umarım bu adımların çok daha büyüklerini İzmir Kent Konseyi’nde atacağız.

  • Belediye başkanlarının kent konseyi çalışmalarının başarısında nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz?

Yerel yönetimlerin kent konseylerine desteği mutlaka önemli. Bu destek maddi olmaktan çok manevi bir içerikte olmalı Biraz önce dediğim gibi Konak Kent Konseyi olarak bu konuda çok şanslıyız bu dönem de Sayın Batur’ un ilgisi ve desteği bize çok şey katıyor.

Ancak belediye başkanları kent konseylerinin iç işleyişine müdahil olmamalı. Kendi siyasi çıkarları doğrultusunda Kent konseyini yönlendirmeleri.

İzmir Kent Konseyi başkan adaylığı için yola çıkmadan önce Sayın Tunç Soyer ile görüştüm. Kent Konseyi noktasında herhangi bir tasarrufu varsa saygılı olacağımı ve gerekirse aday olmayacağını da söyledim. Ancak Sayın Soyer her zamanki nazik üslubuyla bu konuya müdahil olmanın doğru olmayacağını ve tarafsız kalacağını söyledi. Zaten kendisini çok iyi tanıdığım için böyle bir tavrı olacağından emindim; ama yine de son bir kez kendisinden duymak sivil toplum adına beni çok mutlu etti ve aday olma kararımı perçinledi.

  • İzmir Kent Konseyi başkan adayı olmanızın sürecini anlatır mısınız?

Maalesef İzmir Kent Konseyi şu an olması gereken noktada değil. Çeşitli tatsızlıklar İzmir Kent Konseyi’nin rahat hareket etmesinin önüne geçti. Sivil toplumdan ve Kent Konseyi’ndeki arkadaşlardan Konak’ta yakaladığımız sinerjiyi İzmir Kent Konseyi’ne taşımam için çok ciddi talepler geldi arkadaşlarımızla oturup değerlendirdiğimizde Bu süreçte İzmir Kent Konseyi’ ne aday olarak müdahil olmamızın çok doğru bir karar olacağını gördük. Umarım İzmir Kent Konseyi’nde de hem İzmir hem Türkiye için güzel şeyleri Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’ in pozitif enerjisi ve desteği ve bütün İzmir ile beraber başarırız.

  • İzmir Kent Konseyi’nde önceki dönem yaşanan sıkıntılar İzmir kamuoyunu da meşgul etti. Bu durum konsey çalışmalarını nasıl etkiledi ve siz seçilmeniz durumunda İzmir Büyükşehir Belediye yönetimiyle nasıl bir iletişim içinde olacaksınız?

Geçmiş dönemde yaşananları tekrar gündeme getirmeyi doğru bulmuyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başında pırıl pırıl bir Belediye Başkanı var. Hepimiz İzmir’e katacağı değer ve değerler konusunda hemfikiriz. Ortada böyle bir tablo varken de zaten Kent Konseyi ve Büyükşehir Belediyesi’nin uyumlu çalışması da kaçınılmaz olacak.

  • Sizin dışınızda sizin dostunuz olan adaylar da var. Başkan adaylığına bu ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aday olan bütün arkadaşlarım bu görevi layıkıyla yerine getirebilecek nitelikte bizim için bu süreçler demokrasi şöleninden ayrı düşünülemez. Süreci çirkinleştirme ye dönük Çabalar olduğunu da görmüyor değiliz maalesef ancak hepimizin duyarlılığı bu sürecin en güzel şekilde geçmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum.

MAZLUM VESEK / ÖZEL HABER

ebruyu-modern-zaman-ile-harmanladi

Ebruyu modern zaman ile harmanladı

izmirin-tesetturlu-modeli

İzmirli tesettür modeli Çetin: Örtüm bana engel değil