in ,

‘Kaybetmeyi hala hazmedemediler!’

İYİ Parti Bergama Meclis Üyesi Altuğ’un ‘hizmet yapılmıyor’ eleştirilerine AK Partili Başkan Güzel’den yanıt geldi: Projelerin önünü kapatmaya çalışıyorlar

kaybetmeyi-hala-hazmedemediler

İYİ Parti Bergama Meclis Üyesi Olgu Altuğ’un “Sorunlar görülmüyor proje de üretilmiyor!’ eleştirilerine AK Parti Bergama İlçe Başkanı Sebahattin Güzel’den yanıt geldi. Başkan Güzel, “Bizim 17 ayımızın derdine düşeceklerine geride kalan 10 yılın hesabını sorsunlar. Bir önceki dönem belediye başkanı Sayın Mehmet Gönenç’e giderek acaba 10 yılda Bergama için neler yapmış onu öğrensinler” dedi.

‘ÖNÜNÜ KAPATMAK İÇİN…’

“Bergama Belediye Başkanımız Hakan Koştu, 17 ay içinde ilçemizde olmayan birçok projeyi bölgemize kazandırdı” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Güzel, “Selinos Çayı’nın projesini yaptı, ihalesine çıktı. Bu ay sonuna kadar projeye başlanacak. Bergama’da çevre yolunu hızlandırdık. Çünkü ilk önce ilçeye ulaşım rahat olacak ki yatırım da rahat gelsin… Eski başkan görevi bıraktığında 135 milyon liralık bir borç bıraktı. Bu borcun 84 milyon lirası SGK ile geri kalan 50 milyonu ise Vergi Dairesi ile ilgili. Biz de o borçlardan kurtulmak için Tekstil Fabrikası’nın yarısını SGK’ya devredeceğiz. Biliyoruz ki onlar en çok Tekstil Fabrikası’na karşı çıkıyorlar ama bu borç nedeniyle her ay 600 bin lira İller Bankası’ndan gelen ücretten kesiliyor. Zaten o alan AK Partili Belediye Başkanı Raşit Ürper zamanında bedava alınmıştı. O zaman da bu bölgenin birilerine peşkeş çekileceği iddia ediliyordu. Biz orayı kimseye peşkeş çekmedik. Orada babalarımızdan, dedelerimizden kalma eski makineler vardı. Hepsi antika değerindeydi… Sayın Gönenç görev sürecinde bu makinelerin hepsini hurda niyetine sattı, bunu gayet iyi biliyorlar. Bergama’nın göbeğinde CHP kültür merkezi yapmaya kalktı iki dönemde zor bitirdi. Şu anda o alan beton yığınından başka bir şey değil. Şimdi Millet İttifakı Bergama’ya gelecek yatırımların önünü kapatmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor” diye konuştu.

“KOŞTU’NUN BAŞARISI”

‘Yapılan çalışmnalar yerel yönetimlerin değil merkezi hükümetin hizmeti’ açıklamalarına da yanıt veren Güzel, “Bergama’nın en güzel yerinde TOKİ başladı, 10 ay sonra bitecek. Gönenç döneminde TOKİ’ler 2 kattan özel bir uygulama ile 4 kata çıkarıldı. Bu konu nedeniyle de mahkemede yargılanıyor. ‘Bunlar yerel yönetimlerin değil merkezi hükümetin yaptığı çalışmalar’ demişler…Keşke o zaman bu çalışmaları yapsalardı, neden yapmadılar? Biz şu anda Bergama’ya İZBAN’ı getiriyoruz. Neden bu yatırım daha önceden ilçeye kazandırılmadı? Neden geçtiğimiz dönem doğalgaz için yapılacak olan kazı çalışmalarına müsaade edilmedi? Kusura bakmayacaklar. TOKİ’nin orada 275 konut yapması Hakan Koştu’nun başarısıdır. Bergama’da Çamlıpark diye bir yerimiz var. Bir önceki dönemde burada ağaçlar kesildi, 3 ayrı proje yapılacağının sözü verildi. Bunun da yüzde 90 ücretini biz ödedik, tamamlamaya çalıştık. Şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi Çamlıpark için gerekli olan peyzaj çalışmasını 17 aydır yapmıyor. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı da devreye sokarak bu projeyi Millet Bahçesi’nin içine ekledi. Bu çalışmaları herkes beceremez. ‘Merkezi hükümetin faaliyeti’ deniliyor ama biz biliyoruz ki yapılan yatırımlardan Ankara halkı değil Bergamalılar yararlanacak. Selinos Deresi’nin çevresinde 15 milyonun üzerinde bir kamulaştırma yapılacak. Belediyenin böyle bir imkanı var mı? Hayır. Geçtiğimiz hafta Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’yi evinde ziyaret ettik. Ricalarımız sonrasında bu kamulaştırmayı DSİ üstlendi. Bu bir beceridir. Yaptığımız her şey halka dokunan projeler” ifadelerini kullandı.

‘ÜRKÜTÜYOR’

“Bergama’yı kaybetmeyi hala hazmedemediler” diyerek konuşmasını tamamlayan Sebahattin Güzel, “Bu nedenle de gelecek yatırımları kabul edemiyorlar. Eğer Hakan Koştu bu projelerin hiçbirini yapamamış olsaydı bu eleştirilerle de karşılaşmazdık. O zaman ‘İlçeye yatırım gelmedi son yılda çıkar hepsini anlatırız’ diye düşünürlerdi. ‘Bir dahaki dönemde AK Parti bu ilçeyi yeniden rahatlıkla alacak’ diye düşünüyorlar. Bizim maksadımız burada siyaset yapmak değil, halka dokunan projeleri ilçemize kazandırmak. Yapılan yatırımlar onları ürkütüyor. Biz eleştirilerden etkilenmiyor Bergama için çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

‘Sürprizlerimizi beklesinler’

‘Millet Bahçesi Projesi sonrasında 104 tane esnafın mağdur edileceği’ iddialarını da yanıtlayan Başkan Güzel, “Bu konuyla ilgili de sürprizlerimiz var. Esnafın bir tanesi bile mağdur edilmeyecek. Onların hayal dahi edemeyeceği bir proje hazırlıyoruz. Orada şu anda 104 esnafın dükkanı var belki bu sayı 150’ye kadar çıkacak. Hak sahiplerine dükkanları verilecek herhangi bir sorun yaşanmayacak. Biz halkımızı mağdur etmeye gelmedik. Sürprizlerimizi beklesinler” dedi.

Yağmur Gülü / Özel Haber

istanbul-sozlesmesi-eyleminde-16-kisi-gozaltina-alindi

İstanbul Sözleşmesi eyleminde 16 kişi gözaltına alındı

izmir-buyuksehir-belediyesinden-karekodlu-dev-pankart

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden karekodlu dev pankart