in ,

‘Kaynakları bitti, oyları da eridi!’

Vatandaşların salgın günlerinde mağdur edilmemesi gerektiğini belirten CHP’li vekil Tacettin Bayır, kredi destek kampanyalarının yerini bulmadığını ileri sürdü

kaynaklari-bitti-oylari-da-eridi

Korona virüs salgını ile mücadele eden vatandaşlar, yaşadıkları zor günlerde geçimini sağlamak için çareyi 6 ay vadeli Temel İhtiyaç Kredisi’ne yönelmekte buldu. 10 bin lira limitli temel ihtiyaç kredisi talebinde bulunanlara 3 bin lira kredi tahsis edildiğiyle ilgili iddialarının ardından,şimdi de vatandaşlardan başvuru değerlendirme sürelerinin uzunluğuna ilişkin eleştiri sesleri yükseldi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, ‘destek’ adıyla ortaya sunulan kampanyaların yerini bulmadığını söyledi. “Yapılan kredi destek çalışmalarıyla ilgili o kadar çok kıstaslar koymuşlar ki…” diyen CHP’li vekil Bayır, “Normalde zaten ekonomik anlamda sıkıntısı olan biri varsa istedikleri prosedürleri hayata geçirmesi çok da mümkün görünmüyor. Paraya ve krediye ihtiyaç duymayacak, halk arasında ‘tuzu kuru’ olarak nitelendirilen insanların kullanabileceği bir kredi kampanyası yaptılar. Dolayısıyla gerçek ihtiyaç sahiplerinin yarasına merhem olabilecek bir durum söz konusu değil” dedi.

‘ESPİRİSİ KALMADI’

Böylesi zorlu bir süreçte vatandaşın mağdur edilmemesi gerektiğinin altını çizen Bayır, “Göstermelik diye bir tabir var ya, ‘Tribünlere oynamak’ gibi. ‘Biz korona günlerinde şunu yaptık, bunu yaptık. Esnafa destek olduk, vatandaşı, iş insanını ayakta tutacağız’ söylemlerini bir takım gerekçeler koyarak engelliyorlar. Parayı veren banka, zaten bankalar bunu verirken faizini koyuyor. Kredi ertelemelerinde de aynı şey oldu. İnsanlar borçlarını ertelemek için bankaya gittiklerinde çok büyük faiz oranlarıyla karşılaştılar. ‘Erteleriz ama 20 bin lira olan borcunu 25 bin lira ödersin’ gibi durumlar yaşandı. O zaman bugüne kadar verilen sözlerin ne anlamı kalıyor? Kısacası, yapılan işlerin hiçbir espirisi kalmadı” ifadelerini kullandı.

‘ÇIRPINIŞ VE ARAYIŞ’

“Her zaman yaptıkları gibi toplumu hipnotize etme etkilerini kullanıyorlar” diyerek iktidara eleştirilerini sürdüren CHP İzmir Milletvekili Bayır, “Herhalde, ‘Biz şunu yapacağız, bunu yapacağız diye söyleyelim nasıl olsa bunun takipçisi olmuyor’ diye düşünüyorlar. Yaptıkları destekleri görüyoruz. 3 ila 5 tane kendi yandaşına o imkanı veriyor, destekleri sağlıyor, onlar da dışarıda ‘AKP iktidarından Allah razı olsun’ diye bahsediyor. Bunlarda bu işin politik malzemesini yemeye çalışıyorlar. Ancak reel olarak baktığımızda destek yapılacağı söylenen sayı ile yapılanı net bir şekilde görüyoruz. Sayıların birbiri ile ilgisi, alakası yok. Şu anda iktidar oylarının kaybını nasıl engelleyeceğinin hesabı içinde. Oy erimesi olduğu kesin. ‘Bu oy erimelerini esnafta nasıl durdururum, tarımda nasıl durdururum, işçide nasıl durdururum’ arayışı içinde ancak kaynağı yok. Bütün kaynakları bitirdiler. Ekonomi iyi değil, yerlerde sürünüyor. Burada tekrar nasıl toparlanacaklarının çırpınışı ve arayışı içerisindeler. Söz vermek, vaatte bulunmak onlar için önemli değil. Bu durumda, ‘Kim önümüze geçer, CHP geçer. O zaman biz bunlara darbeci yaftasını yapıştıralım, uğraşsınlar’ diye düşünüyorlar. Darbeci ile yatıp kalkan kendileri, şimdi bizim iki tane grup başkanvekilimize darbeci yaftası ile dava açıyorlar. Nasıl olsa mahkemeler elimizde düşünceleri var.CHP’yi darbecilikle yaftalayarak bu şekilde oylarını korumaya çalışıyorlar ama bu kurtarmayacak onları” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

berber-kuafor-ve-guzellik-salonlari-bugun-hizmette-30-dakika-uyarisi

Berber, kuaför ve güzellik salonları bugün hizmette: 30 dakika uyarısı

gonulden-kopanlarla-bucayi-kucakladik

‘Gönülden kopanlarla Buca’yı kucakladık’