in ,

Kayseri’de deprem sonrası jeoloji mühendisi uyardı: Artçılar olabilir

Kayseri’nin İncesu ilçesinde meydana gelen 4.4’lük deprem hakkında açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen, “4.4’lük depremin ardından 3.4 şiddetine kadar artçılar olabilir” dedi

kayseride-deprem-sonrasi-jeoloji-muhendisi-uyardi-artcilar-olabilir

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve ‘asrın felaketi’ olarak adlandırılan 7.7. ve 7.6.’lık iki depremin ardından Türkiye’nin farklı bölgelerinde depremler devam ediyor. Bugün de Kayseri’de 18.16 ve 19.59 saatlerinde meydana gelen 4.4 ve 4.0.’lık depremlerde ilçe ve şehir merkezinde hissedildi.

İncesu’da meydana gelen deprem hakkında açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen, 4.4’lük depremin ardından 3.4 büyüklüğüne kadar artçıların olabileceğini söyleyerek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Evşen, “Şehrimizde 28 Şubat günü 18.16 sularında 4.5 ve 19.59 da 4.0 büyüklüğünde iki ayrı deprem meydana gelmiştir. Bahse konu depremler Ecemiş fay zonu üzerinde Hacılar ve Saraycık’ta yerin 5 ve 1.4 kilometre derinliğinde meydana gelmiştir. Önce zamanlarda da ifade ettiğim gibi Ecemiş fay zonu ve alt segmentleri aletsel ve tarihi dönemde 6 büyüklüğünde deprem üretmiş aktif bir faydır. Akşam saatlerinde gerçekleşen bu depremlerin artçı şokları 3.4 büyüklüğüne kadar devam edecektir. Son yıllarda mühendislik hizmeti almış binalarda bu büyüklükteki depremlerde ayakta kalabilecek sağlamlıkta inşa edilmektedir. Muhtemel olabilecek artçı şoklara karşı hazırlıklı ve tedbirli olmak şartıyla evlerimize girebiliriz. 2000 yılından önce yapılan binalarda oturanlar evlerini kontrol ettirmeleri konusunu bir kez daha düşünmelidirler” şeklinde konuştu. (İHA)

cumhurbaskani-erdogan-malatyada-62-bin-konut-ve-16-bin-714-koy-evi-insa-edecegiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malatya’da 62 bin konut ve 16 bin 714 köy evi inşa edeceğiz

eyt-duzenlemesi-mecliste

EYT mesaisi! 2 milyon 250 bin kişinin yararlanması bekleniyor