in ,

Kemeraltı esnafı eski günlerini mumla arıyor

Her yılbaşı öncesi adeta mahşer yerine dönen kentin simgelerinden Kemeraltı, pandeminin etkisiyle bu yıl boş kaldı. Çarşı esnafı kara kara düşünüyor

Korona virüs  tedbirleri kapsamında getirilen kısıtlamalarla birlikte tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafı, iflasın eşiğine geldi. Yılbaşı öncesi siftah dahi yapamadığını söyleyen esnaf eski günlerini arıyor. Yeni yıla borçla ve buruk girildiğini söyleyen Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Müşteri yoktu, olsa da kimsede para yoktu. İnsanların tutumlu olması gerekiyordu. Eğlencesi olmayacak, kalabalık olmayacak derken, üstüne başına bir şey almadı. Esnaf buruk, kırgın, yorgun bir yıl bitiriyor. Yeni yıldan çok büyük beklentimiz yok. Virüs bir anda bitmeyeceğine göre sırtımızdaki yükü 2021’e taşıyacağız. Derdimiz kirayı kurtarabilmek. Zaten borçlar var. Elektrik yine bekliyor, yapılandırma yaptık, bir ay uzatıldı ama insanlar yine de nasıl ödenecek?” dedi.

‘PARA YOK, BORÇ ÇOK!’

Dükkânını kapatmamak için pek çok esnafın direndiğini belirten deri ustası Songül Biden, “İlk vakalar çıktıktan sonra kapandık ve 3 ay kadar kapalı kaldık. Yaz döneminde bir miktar işlerimiz açılır gibi olsa da kötüye gitmeye devam etti. Yarım kapasite ile çalışıyorduk, şimdi yüzde 15 ile idare etmeye çalışıyoruz. Pek çok dükkan sahibi kapatmayı düşünüyor. Eski yılbaşı zamanlarını özlüyoruz. Çarşı şimdi bomboş” diye konuştu. Yıllardır Kemeraltı Çarşısı’nın girişinde çiçeklerini sergileyen Ayhan Erdur bu yılbaşı çiçek satamadığını söyledi. Erdur, “İşgaliye paramı ödeyemiyorum. Borcum var, çocuklarım var. Vergileri taksitlendirsem ne olacak! Çiçek getirmek ayrı para, getirmemek ayrı… Satışlar çok kötü, günlerdir kazanamıyoruz. Ekonomi ortada… Böyle giderse artık hiç iş yapamayacağız. Geçim çok zor. Bu yılbaşı işler açılmadı. Aldığım nergislerden bir tane bile satamadım. Kazanç yok, borcumuz çok” dedi.

‘BU YIL EN KÖTÜSÜ’

Yakuplar Perde’nin sahibi Recep Yıldırım da esnafın zor durumda olduğunu söyledi. Pek çok esnafın kapatmayı düşündüğünü ve kirasını ödeyemediğini dile getiren Yıldırım, “Pandemiden dolayı satışlar çok düştü. Durum çok kötü. 20 senedir burada esnafım. İnsanlar artık kirasını ödeyemiyor. 10 lira gelen su faturasının 5 lirasını verseler ne olur, vermeseler ne olur. Herkes parasının saatini bekliyor kira için. Bu yılbaşı en kötü yılbaşı” açıklamasında bulundu. Yaklaşık 50 senedir Kemeraltı Çarşısı’nda olduğunu söyleyen, rengarenk tespihleriyle çarşının vazgeçilmezi Abidin Çakmak, “Geçinemiyoruz, satış yok, siftah yapamıyoruz. En uygun kira 6-7 bin lira. Ben günlerdir siftah yapamadım. Halimiz ortada işte… Ne kira ödeniyor, ne eskisi gibi yılbaşı hareketliliği oluyor” dedi. Bu yılbaşının en kötü yılbaşı olduğunu söyleyen 25 yıllık Kemeraltı Kostüm Evi’nin sahibi Hülya Bozyel ise, “Hediyelik eşya veya yılbaşı süsleri artık alınmıyor. Çarşı zaten bomboş. Bu yıl işler hiç iyi değildi, yılbaşı hareketliliği de yok. Alışveriş yapan da indirim istiyor zaten” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

balcovanin-en-guzel-gelenegi

Balçova’nın en güzel geleneği

baskan-tugay-hedefimiz-saglikli-karsiyaka

Başkan Tugay: “Hedefimiz sağlıklı Karşıyaka”