in

Kemeraltı esnafı yine umduğunu bulamadı (Özel Haber)

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda esnaf, umutlarını bayrama saklamıştı ama vatandaşlar beklenen ilgiyi göstermeyince satışlar da istenilen gibi olmadı

İzmir’in tarihi çarşısı Kemeraltı, bayrama sayılı günler kala yine beklenen ilgiyi görmedi. Esnaf, vatandaşların alışveriş merkezlerini tercih etmelerinden ve çarşı içerisinde açılan ünlü markaların mağazalarından yakındı.

Kemeraltı Çarşısı’nda tatlıcılık yapan Zeynep Başlayan, baklavaya ilginin çok yoğun olmadığını, satışların geçen bayrama göre az olduğunu söyledi. Ayakkabı satışı yapan Ünal Kenanoğlu, “Çarşıda kimse yok. Bomboş çarşı, ne gelen var ne de giden. Kemeraltı esnafının durumu çok kötü ve çok sıkıntılı. Allah yardımcımız olsun diyorum. Eski bayramlarda çarşıda 15 gün öncesinden hareketlilik başlardı. Hele ki arife günü çarşıya girilemezdi. Şimdi ise kimse yok. Vatandaşın ekonomik huzura ulaşması lazım ki Kemeraltı eski günlerine dönsün” diye konuştu.

‘MARKALAR OLMAMALI’

Kemeraltı’nda tekstil ürünleri satan Sıtkı Şafak, “Bayram tatili kısa olduğu için bu sene bir hareketlilik bekliyorduk ama olmadı. Ünlü markaların Kemeraltı’na mağaza açması küçük esnafı kötü etkiliyor. Ayrıca çarşının tarihi bir özelliği var. Ünlü markalar burada şube açınca küçük esnafı bitiriyor” dedi. Şeker ve kolonya satışının da düşük olduğunu söyleyen Oktay Söğün, “Fiyatlarımızda değişim yok. Buna rağmen satışlarımız düşük” diye konuştu. Vatandaşlar ise ekonomik sıkıntıda olduklarını ve fiyatların da pahalı olmasından dem vurdu.

‘KRİZ MASASI GEREKLİ’

Esnafın gerçekten zor günler geçirdiğine dikkati çeken Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, bir kriz masası kurulması gerektiğinin altını çizdi.

Kaya, seçim ve bayramın aynı döneme gelmesinin de vatandaşı etkilediğini belirterek “Piyasadan para çekildi, doların artışı sürüyor bunlar vatandaşı etkiliyor.  Dolar bazında kirasını ödeyen ya da döviz ile mal alan esnaf bu durumdan çok olumsuz etkilendi. Devlet Türki’ye genelinde nasıl ki deprem, terör ile ilgili kriz masası kuruyorsa bunu esnaf içinde yapmalıdır” diye konuştu.

 

Sevilcan Günay / Ege Telgraf/ Özel Haber

Kemeraltı’nda yeni dönem resmen başlıyor!

Tarihi çarşıda bayram hareketliliği yaşanıyor (Video Haber)