in , ,

‘Kemeraltı için çalışacak herkese destek veririz’

Başkan Girgin, geçmiş dönemlerde siyasilerin oy kaygısıyla çarşının sorunlarının çözümü noktasında girişimde bulunmaktan kaçındığını ancak Başkan Soyer’in 350 milyon TL bütçe ayırarak çalışma başlatacağını söyledi

kemeralti-icin-calisacak-herkese-destek-veririz

Ege Telgraf Web TV’nin canlı yayın konuğu olan Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, çarşının yarınına dair önemli açıklamalarda bulundu. Geçmiş dönemlerde siyasilerin oy kaygısıyla çarşının sorunlarının çözümü noktasında girişimde bulunmaktan kaçındığını ancak Başkan Soyer’in risk aldığını aktaran Girgin, TARKEM’in çalışmalarını olumlu bulduklarını belirterek, Kemeraltı için çalışacak herkesle birlikte yürümeye hazır olduklarını dile getirdi.

‘RESTORASYON DÖNEMİNDEYİZ’

Ege Telgraf Web TV’nin canlı yayın konuğu olan Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin çalışmalarını anlattı. Kimsenin kaybetmediği bir seçim sonucunda yeni bir vizyon ve ekiple yola çıktılarını hatırlatan Girgin, dernek olarak bir restorasyon dönemine girdiklerini belirtti. Görevi bıraktıklarında, artlarından gelenlere iyi bir miras bırakmak istediklerini aktaran Girgin, “Çünkü bayrak esnaf arkadaşlarda. Ben daha hiç masanın arkasına oturmadım. Gelen herkesi yanında karşılaşıyorum. Kemeraltı’na katkı sağlayacak herkese açığız. Derneğimizde bir takım değişiklikler olacak. Bir restorasyon dönemindeyiz. Tüzüğümüzün kesinlikle değişmesi gerekiyor. Biz esnafın kurduğu bu derneğin esnafla devam etmesini isterdik. Geçtiğimiz dönemde, derneğe üye olmak için esnaf olma zorunluluğu tüzükte kaldırılmış. Bunu düzelteceğiz. 30 lira gibi bir ücreti vardı dernek üyeliğinin, şu anda 2,5 lira. Bu parayı bir mağazadan isterseniz, saygınlığınız kalmaz. Derneğin tüzel kişiliğini oturtmamız gerekiyor. Hiçbir yere sırtımızı dayamak doğru olmaz. Tabii bu esnafın derneğe sahip çıkmasıyla olur. Esnafın sahip çıkması da, derneğin onlar için çalışmasıyla mümkün kılınır. Biz üç yıldır geçmişte kırıp, kırıldığımız kamuda, özelde, çarşı içinde bulunan kurum ve kuruluşlarla uzlaşmaya uğraşıyor, restorasyon dönemi yaşıyoruz” diye konuştu.

‘HEP SORUNLAR KONUŞULMAZ’

Kemeraltı’nın elbette pek çok sorunu olduğunu söyleyen Girgin, bunların çözümü noktasında çalışacaklarını ancak sürekli gündemde tutulan bu maddeler nedeniyle Çarşı’ya zarar verdiklerini söyledi. Elinde yetki bulunan herkesin çözüm için çalışması gerektiğini vurgulayan Girgin şöyle konuştu: “Kendimizle ilgili beklentimiz yok. Tek isteğimiz esnafımızın yıllardır var olan sorunlarının çözümü. Bu çarşı bir tane, dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezi diyoruz ancak baktığımızda birçok eksiğimiz var. Ancak sürekli bunları konuşarak kendi bacağımıza kurşun sıkıyoruz. Sonuç olarak sorunların çözümü için her anlamda şehri yönetenlerin de, STK’Larında sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir. Örneğin AVM’lere kimse artık karşı değil. Ama onlara verilen hakları bize de vermeniz gerekiyor. Bu verildikten sonra her şeyi hallederiz çünkü bizde pazarlık var, ruh var, tarih var. Bunun yanında bugüne kadar esnafa yol gösteren de olmamış. Kemeraltı gündemdeyken bizim yönetenlere, söz sahiplerine ulaşmamız ve kendimizi anlatmamız çok önemli. Biz Büyükşehir Belediyesi ve yetkililerine her şeyi anlatıyoruz, onlar da bizi dinliyor. Sayın Tunç Soyer bize, Kemeraltı’ndaki esnafın bilgisi, haberi olmadan hiçbir adım atmayacağını söyledi. Bu bizim için çok değerli. Diğer yandan esnafımızın dokunulmaya ihtiyacı var. Dernek üzerinden esnafın birlikte kapıdan girdiği bir etkinlik uzun süredir olmadı. Konak Sineması biliyorsunuz açıldı tekrar. Biz burada belediyemizle beraber müzik organizasyonu yapacağız. Burada ortak bir alan yaratılmasını, değer oluşturulmasını, sosyal aktiveye birlikte imza atılmasını arzuluyoruz.”

‘SOYER CESARET GÖSTERDİ’

Bugüne kadar yönetenlerin ve politikacıların çarşıda kalıcı bir değişime imza atmaktan oy kaygısı nedeniyle kaçındığını dile getiren Girgin, Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in Kemeraltı’nın alt yapısıyla ilgili çalışma yürütmeye hazırlanmalarının sevindirici bir gelişme olduğunu anlattı. Alt yapının yanında, üst yapının da değişim göstermesi gerekiyor diyen Başkan Semih Girgin, “Mevcut taş yapımız gerçekten çok kötü. Yürünemiyor, sağlıklı değil, temizlik açısından sorun yaratıyor. 15 yıl önce derneği kuruduğumuzda buraya nasıl taş döşeneceğini sormuştuk. Bize üç çeşit taş göstermişlerdi. Beğenmediğimizi söylememize rağmen bunu yaptılar. Yine ışıklandırma konusunda sorunlar ortada. Çeşme Otobanı’ndan arta kalan lambaları takmışlardı, bunlar hem görüntü hem performans olarak yetersiz kalıyor. Şimdi taşlarımızın da ışıklarımızın da değişmesini bekliyoruz. Henüz bir adım atılmadı ancak az zaman kaldı, belediyemizin niyetlenmesi dahi değerli. Bu çalışmalarda zaman oldukça önemli. Gece gündüz çalışarak hızlı bir şekilde bu çalışmaların yapılması gerekiyor çünkü Kemeraltı 4-5 yıl hafriyata girecek. Bu bir sorun ama yapılması gerekiyor. Tunç Bey’de bu cesareti gösterdi” ifadelerini kullandı.

‘TARKEM’İ ÖNEMSİYORUZ’

Girgin, TARKEM kurulurken kendisinin de içinde bulunduğunu hatırlatarak, atılan adımların olumlu olduğunu ve bu kuruma sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Girgin, “Ne Uğur Bey’in ne de diğerler hissedarların Çarşı’dan alınacak bir binanı maddi gelirine ihtiyacı yok. TARKEM, Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı’na bir sandalye ayırdı. Şeffaf bir şekilde işliyor, bir sorun olduğunda bunu dile getirebilme imkanı sağlıyorlar. Yapılan çalışmalardan memnunuz. TARKEM’in, Kemeraltı’nı komple yenilemek gibi bir isteği olmadı. Çalışma şekilleri değer barındıran ancak yıpranmış yapıları yeniden çarşıya kazandırarak, bu alanlarda sıcak noktalar oluşturmak ve esnafı da bu alanlarda kendini yenilemesini sağlamaktan geçiyor. Burada tamamen değişime ne bizim, ne TARKEM’in ne de Belediyemizin gücü yetmez. 10 tane TARKEM gerekir çarşıya. Bakın gençler gelsin diye gençlik hostelleri kurulmak istiyor bu kurum. Gençlerin ve kadınların olmadığı hiçbir çalışma başarılı olamıyor, bunun bilincindeler. TARKEM’i duayenler yönetiyor. Bu insanlar vakit ayırıyor, iyi niyetle çalışıyor ve eleştiriye de açıklar. Dolayısıyla biz de, kamu kuruluşları da TARKEM’i önemsiyor. Çünkü çarşı için çalışacak herkesin yanındayız. Bizim en büyük beklentimiz esnafımızın bilgilendirilmesi ve sokağına yatırımcı olan grupla omuz omuza yürünmesinin sağlanması. Bu herkese bir adım sonrasında kar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

‘GİRİŞİMCİYE NEDEN VERELİM’

Kemeraltı’nın geçmişte çok daha popüler olduğunu çünkü arka taraflarının yaşayan yapılar olduğunu söyleyen Semih Girgin, tekrardan Çarşı çevresinin canlandırılması gerektiğini vurguladı. 30 yıl önce çarşıdaki ayakkabıcıların gönderildiğini aktaran Girgin, “30 yıl önce Kemeraltı’ndan ayakkabıcıları gönderdiler. Ancak yerine ne konacağını düşünmediler, sonuç olarak da burası bir çöp alan olarak kaldı. Bugün bu alanda Valilik eliyle bir çalışma yürütülmeye çalışılıyor. Hatırlarsanız 15 yıl önce bu sokakta bir iyileştirme yapılmaya çalışılmış, bir hareketlendirme sağlanmak istenmişti. O dönem dershaneler çok popülerdi. Bu alanlara o eğitim kurumlarını alalım, etraflarında mutlaka cafeler oluşsun ve sokak yaşasın istedik. Biz bunu söyleyince o bomboş olan 10 liralık binalar birden 1000 lira oldu. Bunun da üzerinden 15 yıl geçti, bu dükkanlar 30 yıldır boş. Kemeraltı’na gelecek olan yatırımcılar var. Burada kilit rol mal sahiplerine geçiyor. Biz mal sahiplerinden ricada bulunarak beklentilerini minimumda tutmalarını isteyeceğim. Bu binaların emlak olarak değerlenmesi için yatırımcı gelmeli. Bu şekilde yatırımcıya cazip haline getirmeliyiz. Devletinde bu amaçla çalışma yapması gerekiyor. Zemin katlara yatırımcı gelecek, üst katlara da sivil toplum örgütleri gelsin istiyoruz. Buraya insanlar girsin, aktivite yapsın. Yapılacak organizasyonlar bu sokaklara taşınsın. Belediyenin meslek fabrikası çalışmalarını buraya alsın. Buradaki usta esnafımız bu çalışmalara dahil olarak eğitimlere destek versin ve kendi ihtiyaç duyduğu personeli kendi yetiştirsin. Buranın gelişimi bu tür girişimlere paralel olarak sağlanacak” dedi.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

konakta-bir-evin-catisi-yandi

Konak’ta bir evin çatısı yandı!

ask-mi-para-mi

Aşk mı, para mı?