in ,

‘Kemeraltımız için fırsat bu fırsat!’

İzmir’in dünyaca ünlü Kemeraltı Çarşısı’nı ayağa kaldırabilmek için bir müdürlük kurulmasını öneren Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a, esnaftan yeşil ışık geldi

kemeraltimiz-icin-firsat-bu-firsat

Kemeraltı Hayat Platformu‘nun hazırlayıp sunduğu çevrimiçi programın konuğu Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’du. Konak ve Kemeraltı Çarşısı için önemli açıklamalarda bulunan Başkan Batur, izleyicilerin sorularını yanıtladı.
Başkan Abdül Batur, İzmir’in tarihi çarşısı için örnek teşkil edecek bir işbirliği önerisini gündeme taşıyarak şunları söyledi; “Özellikle bu son UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alındıktan sonra Büyükşehir ve Konak belediyeleri bu işleri takip edecek bir müdürlük kurması lazım. Kemeraltı’nın işleri ancak böyle takip edilebilir. Farklı konularda farklı müdürlüklerimiz var. Her müdürlük ayrı bir bölümü kontrol ediyor. Ancak böyle önemli bir UNESCO kararından sonra Konak ve Büyükşehir belediyeleri tarafından hassasiyetle takip edilmesi gereken işler var. Burada da bundan sonra her türlü yapılacak Eylem proje ve diğer her türlü çalışma artık UNESCO takip edilecek bir noktaya geldi. Onun için bu işin ciddiyeti ve işlerin daha sıkı takip edilmesi açısından gerekli. Konak Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi bir Kemeraltı Müdürlüğü kurmasında fayda görüyorum. Bunu ben Sayın Başkan Tunç Soyer’le de görüşeceğim. Bunun bir an evvel hayata geçmesi, oradaki işlerin daha ciddiyette takibinin sağlayacaktır. Bu süreçte Konak Belediyesi’ne de Büyükşehir Belediyesi’ne de düşen görevler var. Bu da UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesine alınma noktasında bize bir teşvik oldu ve kurumların bileşenleri, diğer bileşenler; İzmir Ticaret Odası ve diğer odaların da bu konuda birlikte olması lazım. Bütün bileşenler, hepimizin hedefi Kemeraltı bölgesini ayağa kaldırmak olması lazım. Böyle bir fırsat bir daha gelmez. Onun için disiplinli bir şekilde takibi de anca benim dediğim böyle bir müdürlüklerinin oluşması ile olur.”

‘DESTEKLİYORUZ’

Başkan Abdül Batur’un sözlerini değerlendiren Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin ise söz konusu müdürlüğün kurulmasını uzun süredir beklediklerini ve atılacak adımı desteklediklerini belirterek “Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız son görüşmelerde artık yeni bir dosya ya da yeni bir çalışma istemediğimizi, eyleme geçilmesini istediğimizi ilettik. Onlar da buna olumlu baktı. Sanıyorum pandemi süreci sonlandığında Belediye de gerekeni yapacak ve Kemeraltı projesine de en hızlı şekilde başlayacak. Kemeraltı’nın kendini yenilemesi artık şart. Bu konuda yapılacak tüm iyileştirmelerin, çalışmaları destekliyoruz. Aksi halde AVM‘lerle yarışamayız. Yeni nesli Kemeraltı’na çekmek zorundayız. Belediyenin bu yöndeki çalışmaları ve sunacağı destek de son derece önemlidir. Bu açıdan atılacak hamleyi merakla bekliyoruz. İlgili müdürlük kurulduğu takdirde, hem belediye hem de esnaf kazanacaktır. Burada tam bir kazan-kazan durumu söz konusu. Bu saç ayağı bir an önce kurulmalıdır. İşlerin hızlanması açısından bu beklentimiz hep vardı. Sorunlarımız belli ve acilen çözüm bekleyen çok fazla konu var. Ruhsat, SİT, altyapı, aydınlatma, işgaliye, hanutçuluk, üst örtü gibi sorunlar var.” dedi.

‘YETKİSİ OLMALI’

Başkan Girgin şöyle konuştu; “Şu anda iş yapmak isteyen insan çok fazla zorlukla karşılaşabiliyor. Daha sağlıklı bir işleyiş sağlanabilir. Bu müdürlükte modelin ne olacağını bilemiyoruz. Masada sadece bürokratlar mı olacak, esnaf da olacak mı, bilemiyoruz. Eğer belediye bizden temsilci isterse, bu yapıya katılmaya hazırız. Çarşı olarak gereken tüm katkıyı koyarız. Hem esnaf motive olur, hem de örnek bir işbirliği sağlanır. Yapılanlara sahip çıkar, gerektiğinde yanlış olana da itiraz ederiz. Söz hakkımız, temsilimiz artar. Bu birimi isterken aynı zamanda yetkili bir birim olarak istiyoruz. Kurulan bu müdürlüğün hiçbir yetkisi olmazsa, dağ fare doğurur. Bu sefer eskisinden daha kötü olur. Kemeraltı hakkında bir sorun olduğu zaman ilgili birime ulaşıp daire başkanı ya da şube müdürü ile görüşerek talebimizi iletebiliyoruz. Kurulacak müdürlüğe yetki verilmezse; ‘Ruhsat sorunu var, yıkım var’ dediğimizde ‘Ben bunu üst birime sorayım’ derse işin hiçbir anlamı kalmaz. Biz esnaf olarak yetkisiz birim istemeyiz. Kurulacak bu müdürlük gerek Konak Belediyesi, gerekse İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden tüm yetkileri almalıdır. Yoksa iş kilitlenir, evrak işlemez. İyi niyetle gelen bir teklif, başından beri bunu istiyoruz, ancak başkanlar buraya gereken yetkiyi de vermelidir. Aksi halde müdürlüğe de gerek kalmaz, işler de olduğundan daha zorlaşır. Belediye bize desin ki, tüm talepler Esnaf Derneği’nde toplansın, biz de getirelim taleplerimizi kurulacak bu müdürlüğe iletelim, hızla birlikte çalışalım. Biz bürokrasi ile daha fazla uğraşmak istemiyoruz, artık eylem zamanı. Daha hızlı çözüm için Kemeraltı Müdürlüğü‘nü sonuna kadar destekliyoruz ve istiyoruz.”

Erman Şentürk / Özel Haber

virus-korkusu-turizmde-kayit-disini-artirabilir

‘Virüs korkusu turizmde kayıt dışını artırabilir’

en-yuksek-oyu-izmirden-aliriz

“Muhtemel bir erken seçime hazırlanıyoruz”