in ,

Kemeraltı’nda meydan meşin yuvarlağa kaldı!

Korona virüsü salgınının her geçen gün daha büyük bir tehdit haline gelmesiyle boşalan tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda esnaf işsizlikten çareyi futbolda buldu

kemeraltinda-meydan-mesin-yuvarlaga-kaldi

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) İzmir’deki ticari hayatı neredeyse tam anlamıyla durdurdu. Vatandaşın bir kısmının eve kapanmasına bir kısmının da gıda dışında hiçbir ihtiyaca bütçe ayırmamasına yol açan virüs nedeniyle, esnaf sokakta vakit öldürmenin yollarını arıyor.

SOKAKLAR BOŞALINCA…

Çin’in Wuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit altına alan ve son olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye ulaşıp, ölümlere neden olan korona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de hayat bir anlamda durdu. Vatandaşların alışılmışın dışında bir alışveriş döngüsüne girmesine neden olan virüs, kentteki ticaret merkezlerini de vurdu. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen ‘Korona virüsü tedbirleri’ başlıklı genelgeyle işletmelerin büyük kısmı kapatılmıştı. Ancak düzenli geliri olmayan esnafın kimisi hem gelir elde etmek hem de vatandaşın olası ihtiyacına karşılık verebilmek için dükkanını açık tutuyor. Buna rağmen sokakların boşalması ve gıda dışındaki ihtiyaçlara bütçe ayrılmaması nedeniyle kepenk açsa dahi sinek avlayan esnaf gün içinde can sıkıntısını gidermek için farklı yollara yöneliyor. Kentin en önemli alışveriş alanlarından biri olan tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda da bu durum renkli ve bir o kadar trajikomik görüntüler oluşmasına neden oluyor. Her gün on binlerce insanın girip çıktığı, Çarşı boşalınca esnaf vakit öldürmenin çaresini kimsenin olmadığı sokaklarda top oynamakta buldu. Caddeyi boş bulan dükkan sahipleri birkaç kişi birleşerek Türkiye’nin en büyük açık hava alışveriş merkezinde futbol oynadı. Esnafın neşesine çevredeki az sayıdaki vatandaş da virüs korkusundan oyuna katılmak yerine ancak tebessümle karşılık verdi.

‘İŞ YOK NE YAPALIM?’

Çarşı esnafı, düzenli bir gelirleri olmaması nedeniyle kepenk açmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Sabahtan beri hemen hemen hiçbir sokağa müşteri girmedi. Telefona bak, televizyon izle bir yere kadar insanı oyalıyor fakat bir süre sonra da sıkılıyoruz. Her gün iğne atsan yere düşmeyecek durumda olan bu sokakları her halde bir daha bu saatlerde, bu kadar boş bulamayız. Bizde can sıkıntısından arkadaşlarla top oynuyoruz. İleriki günlerde bakarsınız çift kale maç bile yaparız, kim bilir…” dedi.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

evde-kalan-cocuklara-ozenli-davranmali

‘Evde kalan çocuklara ‘Özenli’ davranmalı!’

xxx

Kamu bankalarından borçları erteleme kararı