in ,

Kemeraltı’nın su baskını çilesi bitiyor!

Tarihi Kemeraltı’nda her yağmur sonrasında oluşan sel manzaraları artık son buluyor. Çarşıda altyapı sorunlarının çözümü için seferberlik ilan edildi

kemeraltinin-su-baskini-cilesi-bitiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, uzun süredir merakla beklenen tarihi Kemeraltı çarşısının altyapı sorunlarını kökten çözecek dev altyapı projesine resmen başlıyor.

İLK KAZMA MART’TA

Belediyenin Mart ayının başında çıkacağı ihalenin ardından gerçekleştirmesi beklenen altyapı projesi sayesinde İzmir’in ticari, turistik ve sosyal anlamda kalbi konumundaki Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda uzun yıllardır yaşanan çile son bulacak. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük açık hava alışveriş merkezi konumundaki tarihi çarşıda gelecek ay sonunda başlaması planlanan çalışmalarla tüm sokaklardaki kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi tümden yenilenecek. Çarşıda tepeden tırnağa yürütülecek tadilat projesinin yılsonuna kadar tamamlanacak ve Kemeraltı sokakları 2021’e yepyeni bir çehre ile giriş yapacak. Altyapı ve üstyapının birlikte yenileneceği projenin ilk etabında yapılacak çalışmalar kapsamında Kemeraltı sokaklarının yanı sıra, tarihi çarşıyı çevreleyen Fevzipaşa Bulvarı, Gaziosmanpaşa Bulvarı ve Eşrefpaşa Caddesi‘ni kapsayan alandaki kuşaklama hattı, atık suyu ve yağmur suyu hatları da elden geçirilecek.

SIRADA AYDINLATMA VAR

Kent merkezindeki en önemli alanı teşkil eden ve toplam uzunluğu 5 kilometreye ulaşan altyapı hattının geçtiğimiz yıl başlanan ancak ara verilen ilk bölümündeki tadilatlarının tamamlanmasıyla birlikte özellikle esnaf camiasının merakla beklediği aydınlatma ve üstyapı çalışmalarına da en kısa sürede başlanacak.

ESNAFTAN DESTEK MESAJI

Projeye ilişkin yorumda bulunan Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, yürütülecek altyapı çalışmalarını önemsediklerini ve belediyenin yanında olduklarını kaydederek şunları dile getirdi: “Bu çalışmaları oldukça fazla önemsiyoruz. Yıllardan beri esnaf inanılmaz sıkıntı yaşıyordu. Ve bu proje her seferinde geri plana atılmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e risk aldığından ötürü teşekkür ediyoruz. Daha önceki toplantılarımızda da bu konu gündeme gelmişti. Kendisi Kemeraltı’ndaki projenin tamamı için 350 milyon lira ayıracağını duyurmuştu. Çarşının bir adım sonrasında turizm merkezi olması isteniyorsa, altyapısı, aydınlatması, otoparkları topyekün bir bütünmüş gibi düşünülmelidir. Belediyenin bu yönde yapacağı tüm yatırımlarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Tunç Bey kendisi de önceliği Kemeraltı’na vereceklerini belirtmişti.” Girgin, projenin devamının geleceğıini de sözlerine ekledi.

Erman Şentürk / Özel Haber

izmirli-firma-konservecilikte-dunya-liginde

İzmirli firma konservecilikte dünya liginde…

99-feto-suphelisi-adliyeye-sevk-edild

99 FETÖ şüphelisi adliyede