Berna Sever / EGE TELGRAF- Kemiklerimiz, bedenimizi destekleyen ve hareket etmemizi sağlayan hayati organlarımızdır. Fakat zamanla, kemiklerimiz zayıflayabilir ve kırılgan hale gelebilir. Bu durum, osteoporoz gibi kemik hastalıklarına yol açabilir. Osteoporoz, kemiklerde mineral kaybına ve kemik dokusunun bozulmasına neden olarak kırılma riskini önemli ölçüde artırır. “Kemik dansitometrisi, kemik mineral yoğunluğunu (BMD) ölçen ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarının teşhisinde kullanılan bir yöntemdir” diyen uzmanlar, bu yöntem hakkında bilgiler verdi.

46 acemi kasap hastanelik oldu 46 acemi kasap hastanelik oldu

“Bu işlem, Dual-Enerji X-ray Absorpsiyometri (DEXA) olarak da bilinir ve düşük dozda radyasyon kullanarak kemiklerin mineral içeriğini ölçer” sözleriyle açıklamalarda bulunan uzmanlar, “Kemik dansitometrisini, 50 yaş ve üzeri tüm kadınlar, erkeklerde osteoporoz risk faktörleri olanlar (ailesinde osteoporoz öyküsü, kronik hastalıklar, uzun süreli kortizon kullanımı gibi), düşük kilolu veya çok zayıf olanlar, kemik kırığı öyküsü olanlar, bazı romatizmal hastalıklara sahip olanlar yaptırmalı” dedi.

‘AĞRISIZ, HIZLI BİR İŞLEM’

Kemik dansitometrisi nasıl yapılır?” sorusuna da yanıt veren uzmanlar, “Kemik dansitometrisi, ağrısız ve hızlı bir işlemdir. İşlem sırasında, hastanın yatarak bir masaya yatması ve birkaç dakika hareketsiz kalması istenir. Bu sırada, özel bir cihaz, kemiklerin mineral yoğunluğunu ölçmek için düşük dozda radyasyon ışınları kullanır. Kemik dansitometrisi sonuçları, T-skoru ve Z-skoru olarak adlandırılan iki ölçüm içerir. T-skoru, hastanın kemik yoğunluğunu yaşıtlarının ortalamasıyla karşılaştırır. Z-skoru ise hastanın kemik yoğunluğunu cinsiyet ve ırkına göre ortalama ile karşılaştırır. T-skoru -1 veya daha düşükse osteoporoz riski yüksektir. Z-skoru -2 veya daha düşükse osteoporoz tanısı konabilir. Kemik dansitometrisi sonuçlarına göre doktorunuz, osteoporoz tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını belirleyecektir. Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleri ve egzersiz programları yer alabilir” diye konuştu.

Kaynak: Ege Telgraf