in ,

Kendi sağlığın için: Evde kal Türkiyem

Ev gezisi ile güne başla. Evini, aileni tanı. Önce evinde yaşa, yapamadıklarını yap. Psikolojini sağlam tut. En önemlisi ne olursa olsun ‘Evde kal Türkiyem’

kendi-sagligin-icin-evde-kal-turkiyem

Hiç birimizin bilmediği, ortaçağdan sonra böylesi bir küresel salgın hastalığı ilk kez yaşıyoruz. Neyin nasıl olacağı hakkında hiçbir veri yok. Öngörülen ile ve yaşandıkça yol aldığımız sebep- sonuç ilişkisi kurduğumuz bir dönem salgın hastalık süreçleri.
İnşallah en az kayıpla biter her şey. Önce can sağlığı dediğimiz bu başa gelenler her acıdan tasviri ve tanımı imkansız hasarlar verecektir şüphesiz.

ZARARLAR

Ekonomik, Sosyolojik ve psikolojik zararlarımız en başlıcaları. Ve bu işten en fazla zarar gören sektörlerden biri de turizm elbette. Kendinden başka atmış sektörün taşıyıcısı. Şu an biz turizmciler, seyahat acenteleri tekrar nasıl yol alacağız belli değil. Zaten hadi Covit-19 geçti üç beş ay sonra. Ancak insanların tekrar seyahat isteğinin ortaya çıkması elbette ayrıca bir zaman alacaktır. Ve bu biraz yavaş olur düşüncesindeyim.

KORONA VE TURİZM

Bu hafta sizinle biraz dertleşme ihtiyacı duydum. Evde olmaya hiç alışkın olmayan ve son derece aktif çalışan bizler için çok sıkıntılı bir durum.
Ekonomik kaygılarda birlikte gelince ve destek paketi açıklanırken seyahat acentelerinin derdine derman bir şey olmaması ise ayrı bir sorun.
Umuyorum ki, bu durum yeniden gözden geçirilecek. Ve gerekli yasal düzenlemeler, ekonomik sıkıntılara bir nebze rahatlatır.

MİZAH

Hepimiz evde vakit geçirirken bolca da telefonlarımız ile ilgileniyor, her dakika gruplarımızdan gelen mesajlarla kah üzülüyor, kah bilgi kirliliğinden sıkılıyoruz. Ama bir de sosyal medyalarımızda dolaşan esprili, yüzümüzü bir anlık bile olsa gülümseten yazılar, videolar fıkralar var.
Korona salgını ile mizah yapma, olaylara başka boyut kazandırıyor. Bunlardan biri de işte bugün sizlerle paylaşacağım günlük tur programı.
Bizim sektörde hepimiz evden çalışıyoruz 30 Nisan’a kadar. İnşallah daha fazla olmaz. Evden çalışıyoruz ancak üretilen hiçbir şey yok. Uçak bileti satışımız yok. Yok, yok yok. Hiçbir şey yapmıyoruz, yapamıyoruz. Bu salgın yalnızca ülkemizi değil, dünyamızı terk etmedikçe biz onu yenmedikçe hiçbir şey yapamayacağız. Bütün ülkeler, bütün dünya aynı durumda olacak.
Gerçekten çok çok zor günlerden geçiyoruz. Evet tedbirleri elden bırakmadan ve evden çıkmadan gerekli önlemleri alacağız.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR

Bizim için cephede gece gündüz alışan sağlık personelimize ve tüm doktorlarımıza bir kez daha alkışlarla teşekkürler.
Evet, şimdi bu kadar söylemden sonra endişelenmeden, evde kalarak, ellerimizi yıkayarak ve yapmamız gerekenleri erteleyerek bu çok zor günleri aşacağımıza inancım sonsuz. Hadi biraz da gülümse olsun yüzümüzde…

GÜNÜBİRLİK TUR PROGRAMI
EVİM EVİM GÜZEL EVİM

… Sabah saat 07.30’da tuvaletten sonra hareket ediyoruz. Gezi evraklarının kontrolünden sonra, holün sınırını geçip bizler için özel hazırlanmış olan açık büfe kahvaltımızı alıyoruz.
… Bu güzel kahvaltımız sonrasında kahve eşliğinde salon gezisi. Gezimiz süresince salonumuzun enteresan yerlerini ziyaret ediyor, ( Kanepe, koltuk ve masa ) tatlı sohbetler gerçekleştiriyoruz aile bireyleri ile.
… Saat 14.00 itibariyle mutfağa doğru hareket. Önceden belirlenmiş menümüzü alıyoruz. ( Çorba, ana yemek ve tatlı) Yemeğimizi afiyetle yedikten sonra mutfaktan ayrılıyoruz. (İçecekler fiyata dahildir.)
… Öğle yemeğimizden sonra evin en güzel yeri olan balkon ziyaretimiz temiz havası ve güzel manzarası ile bizleri bekliyor. Arzu ettiğimiz yerlerde oturabiliyor ve fotoğraflayabiliyoruz.
… Dönüş de uygun yerlerde ihtiyaç molası veriyoruz.
… Akşam üzeri geç vakitte oturma odasına varmış oluyoruz.
Bir başka ev turumuzda buluşmak üzere…

‘YAŞLILARIMIZI KORUYALIM’

Şakası bir yana inşallah bir an önce aşısı bulunur. Aman anne ve babalarımızı korumaya dikkat edelim. Ve tabii ki kronik hastalığı olanları.

‘KURALLARA UYALIM’

O nedenle her tedbir çok önemli. ‘Bana bir şey olmaz’ demeyin. Bu artık başa geldi. Mücadele edeceğiz. Her şey yerine bir şekilde gelecek. Önemli olan bu sorundan sağ çıkmak. Sevdiklerimizle birlikte. Hepimizin hayatı birbirimizin ellerinde.
Sağlık ve sevgi ile #evdekaltürkiyem

Bircan Tağıl / Özel Haber

izmirde-seyyar-saticisi-tepkisi

İzmir’de seyyar satıcılara koronavirüs tepkisi!

meteorolojiden-kuvvetli-yagis-uyarisi-bu-geceden-itibaren

İzmir’de sağanak yağış uyarısı