in ,

‘Kente hizmet noktasında hiç durmadan çalışıyoruz’

AK Partili Sürekli Ege Telgraf Web TV’nin konuğu oldu. İzmir için çalışan herkes ile çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Sürekli, yatırım noktasında tüm siyasiler ile ortak fikir içerisinde olduklarını belirtti

kerem-ali-surekli

İzmir ile ilgili milletvekilleri ve başbakan ile değerlendirme yaptığını söyleyen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Kendi milletvekillerimizle, Başbakanımızla konuşuyoruz. Binali Yıldırım’ın Büyükşehir Belediye Başkan adayımızı unutmamak gerekir. İzmirliler Binali Beyi severler. İzmir’e yatırım noktasında hepimiz ortak fikir içindeyiz” dedi.

‘KAYYUM ATANIR, KURAL BUDUR’

İzmir Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Başkanı Deniz Yücel’in karşı çıktığı kayyum konusu ile ilgili olarak konuşan Başkan Sürekli, “Toplantıda İzmir’e hizmet ve yatırım konuları konuşuldu. Kayyum dışarı çıkıldığında basın tarafından soruldu. Nezaketle kendi siyasi görüşünü dile getirdi. Daha öncesinde gerek sosyal medyaya, gerek yerel kanallarda yaptığım açıklamalarda AK Parti İzmir İl teşkilatının kayyuma bakış açısı belli, hükümetimiz belli. Bu konuda Deniz Bey’e katılmıyoruz, Tunç Bey’e katılmıyoruz. Kanunun gerektirdiği bir uygulamadır. Terörle ilgili görevden alınan başkanların yerine kayyum atanır. Şuan gündemde konu gereği yasalar çerçevesince hareket edilmiştir. Geçen dönem kayyum bazı AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partili belediyelere de atandı. Görevden alınan belediye başkanlarının yerine kayyum atanır. Kural budur. İstanbul’da CHP’li Ataşehir ve Beşiktaş’ta soruşturma konusu mali suç olduğundan kayyum atanmadı belediye meclisinden seçildi. Ekonomik sıkıntı olduğunda kayyum atanır. Tunç Bey yasal düzenlemenin değişmesinden bahsediyor o ayrı bir parlamento konusudur. Yasalar böyle emrediyor. Türkiye’de adaletin hızlı işlemesini hepimiz istiyoruz. Yargılama süratle yapılır kanun yolundan geçer ve kesinleşir. Ya mahkumiyettir ya beraat. Mahkumiyet kesinleşirse o zaman belediye meclisinden seçilecek zaten. Beraat ederse görevine dönecek” dedi.

‘ALTAY STADI ÇÖZÜLMELİ’

Alsancak Stadı ile ilgili de konuşan Başkan Sürekli, yeni gelişmeler olduğunu söyledi. Alsancak Stadı’ndaki son durum ile ilgili olarak Başkan Sürekli, “Bugün de Karşıyaka Spor Kulübü’nün medyaya yansıyan bir açıklaması oldu. Kulüp, Ankara’daydı genel başkan yardımcımız Hamza Dağ ile Spor Bakanımızı ziyaret ettiler ve güzel gelişmeler oldu. Süreç devam ediyor kararımızda bir değişiklik yok” dedi. Konunun siyaset üstü olduğunu vurgulayan Sürekli, “Esasında Bu konunun siyasi konu yapılmaması ortak kararımız. Karşıyaka belediye başkanı da dile getiriyor, bizde. Siyaset dışında acilen yapılması lazım. Bu çok önemli. Cemil Bey de bizlerde böyle düşünüyoruz. Ancak bazı gerçekleri bilmeden konuşamayız. İtham değil suçlama değil. Süreç akamete uğramasaydı ve davalar açılmasaydı ve önüne geçilmeseydi Göztepe’den önce başladık 6 aydır açılmış olacaktı. Bunu da bilelim” diye konuştu. Stadın ihale sürecine giriş aşamalarını aktaran Sürekli, “Çıkış noktasını çok iyi biliyorum o süreçte Karşıyaka ilçe başkanıydım. Göztepe sonra dilendirildi. Davalar açıldı birkaç ihale yapıldı sonra ihale ile ilgili dava açıldı. Yeni belediye başkanı bu stat yapılsın diyor. Hükümet üzerine düşeni yaptı. Bakanımız Bekir Pakdemirli mevcut otopark sorunu çözdü. Belediye üzerine düşeni yaptı dediğimizde sıra ihaleye gelecek. Yatırım programına alınacak ihalesinin yapılması için çalışıyoruz. Tarih vermiyoruz. Hızlı ilerlemiyor ama ihalesi yapılır diye temenni ediyoruz” dedi.

YENİ BİR MÜJDE

Karşıyaka Spor Kulübü’yle ilgili olarak yeni bir müjde ekleyen Sürekli, “Kulüp açıkladığı için söylüyorum. Mavişehir’de bulunan 100 dönümlük atıl araziye kulüp talip oldu. Başvurusunu yaptı. Spor Bakanlığımızla yapılan görüşmede olumlu bir görüş alındı. Olmasını canı gönülden istiyoruz. Bu gerçekleşirse Karşıyaka’ya müthiş bir dev yatırım gerçekleşmiş olur” diye konuştu. Alsancak Stadı ile ilgili olarak ise seneye yaz sezonunda aktif olacağını söyleyen ve siluetinin ortaya çıktığına değinen Başkan Sürekli, “Hem de İzmir’e uygun şekilde ortaya çıkıyor, dokusuna uygun. Bazıları İzmir’in böğrüne hançer gibi saplanıyor ya hem Abdül Batur Başkan sevinsin, hem Tunç Başkan sevinsin” açıklamalarında bulundu.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak ilçesinde yapılması planlanan ve tartışmalara neden olan gökdelen projesinin iptali için devreye girmişti. Konuyla ilgili olarak konuşan Sürekli, “Belediye Meclisinde de arkadaşlar söylüyor ‘kazanılmış haklar makbuzdur’. İzmir’e yatırımcı gelmesi hepimizin temennisidir. İzmir’in dokusunun bozulmasına bizde karşı çıkıyoruz ama yetki ve sorumluluk Belediyede. 2008’de imarı verildi, kimisi diyor Hilton’un boyunu geçecek kimi diyor Hilton’la aynı seviyedir. Bunları göreceğiz. Tartışılacak ortaya çıkacak ama yetki sorumluluk tamamen belediyelerde biz şehrin yararına olacak her türlü katkıyı yerel muhalefet olarak koyacağız” dedi.
AK Parti’nin İzmir’de icraatlarına yönelik konuşan Sürekli, “10 ay önce belediye başkanları değişti. Tüm belediye hizmetlerini takip ediyoruz. İlçe meclis gruplarımız ve ilçe başkanlarımız bu konuyu takip ediyorlar. Gerek açıklama, gerek eleştiriler ortaya koyuyorlar. Gaziemir’de çok enteresan iddialar söylemler var, Karşıyaka’da son derece inceleniyor. Konak yine öyle, Karaburun’da sürekli söylemler var. Kendilerini atıyor, bir şeyler yapıyorlar. Biz muhalefet görevini yasalar çerçevesinde gerçekleştiriyor. Şahsım ve ekibim olarak Büyükşehir’in icraatlarını çok yakından takip ediyoruz. Aralıklarla basın toplantısı yapıyoruz. Bazı konularda müdahalede bulunduk. Su kesintilerinde, orman yangınına dair, Kıbrıs açıklamaları, kayyum konusu ve Barış Pınarı Hareketi ile ilgili sosyal medya ve basın ile beyanda bulunduk. İzmir’e kendi ilçelerimizde büyük projelerin kazandırılması için katkı sunuyoruz. Kendi belediyelerimiz dışında diğer 25 belediyeye yanlarında olacağımızı her seferinde dile getiriyoruz. İzmir’e yatırım konusunda takip edeceğiz ve destek olacağız” açıklamalarında bulundu.

“İZMİR’E YATIRIMLARIMIZ ÇOK”

İzmir’de çok fazla yatırım yaptıklarını ve Özkanlar Pazaryeri, Konak Tüneli’nin Büyükşehir’e devredilmesi gibi konularda destekleri olduğunu söyleyen Sürekli, “Konuştuk. Deniz Bey ile ikimiz kontak kuracağız. Takip edeceğiz. Gündemde balıkçı barınağı projesi ile ilgili bir onay sıkıntısı olduğunu Tunç Bey ifade ediyor. İletişimsizlik sorunu olduğunu tespit ettim. Deniz Bey’e aktardım. Çözüm yolunda önemli adımlar atmış olacağız” dedi. İzmir’e yapılan yatırımlarından bahseden Sürekli sözlerini şöyle devam ettirdi: “İzmir daha fazlasını hak ediyordu ama yaptığımız pek çok şey var. Biraz geriye gidersek iktidar olduktan sonra İzmir’in yılardır bitmeyen adliyesini biz bitirdik, biz açtık. Neredeyse 15-10 yıllık bir sorunu biz çözdük. Beydağ Barajı sulama barajıdır, Küçük Menderes için çok iyi hizmettir. Hızla bitirdik. Hastaneler, derslikler… Havaalanı tartışması çok sığ yöne çekiliyor. O muhteşem havaalanını biz yaptık. AK Parti önce dış hatları yeniledi genişletti yaptırdı sonra iç hatları yaptık o hale getirdik. Daha sonra ‘şehir hastanesi’ çevreyoluna çıktığınızda görebilirsiniz. Gümbür gümbür geliyor. Günde 70 bin kişinin uğrayacağı, 4 bin 500 otoparka sahip muhteşem bir tesis. Muhtemelen Haziran veya temmuz ayında İzmirliye hizmet verecek. Çevre yolunu biz yaptık şimdi ikinci çevreyolu projesini tartışıyor konuşuyoruz. Konak Tüneli, Sabuncubeli Tüneliİzmir -İstanbul Otoyolu’nu bitirdik. Çanakkale Otobanı çerçevesince Çandarlı’dan geçen ‘Kuzey Ege Çevreyolu’ geldi. Bu yol İzmir’in yükünü çok azaltacak. Foça mesafesi çok kısaldı. Şirin bir turistik beldede 7 yıldızlı bir hastanemiz var yine hizmete sokan AK Parti. Çiğli Hastanesi yine müthiş bir proje. Hastaneleri saymaya kalksam…” dedi. Bölge hastanesi ile ilgili ise ulaşım sorununa açıklık getiren Sürekli, “Yap işlet devret modeliyle yapıldı. Oranın mali ve idari yönden idaresi şirkete ait. İşletmesi şirkete ait. Şirket oraya milyon dolarlar yatırdı. Bu şirket yolu düşünmeden girer mi? Belediyenin de, Karayollarının da görevi oraya ulaşım sağlamak” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

meles-cayi-icin-tasarim-yarismasi

Meles Çayı için tasarım yarışması açıldı

altaydan-106nci-yila-coskulu-kutlama

Altay’dan 106’ncı yıla coşkulu kutlama