in ,

Kepenk kapatan kahveci esnafı destek bekliyor

Yaklaşık bir aydır kepenk açamayan kahveci esnafı devletten destek bekliyor. İzmir Kahveciler Odası Başkanı Kırdı yaşanan mağduriyetin giderilmesi için çağrıda bulundu

kepenk-kapatan-kahveci-esnafi-destek-bekliyor

Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemler çerçevesinde vatandaşların bir arada bulunması engellendi. Bu nedenle kahvehaneler kapatıldı. Kahvehane esnafı bu kararın ardından kepenk indirdi ve salgın süresince iş yapamayacak. İzmir Kahveciler Odası, yaklaşık bir aydır dükkan açamayan esnafın yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için Ankara’ya önemli çağrılarda bulundu.

DESTEK TALEBİ

Virüs salgını nedeniyle zorlu günlerden geçen İzmir’deki 3 bine yakın kahveci esnafı sesini duyurmak amacıyla hükümete yardım çağrısı yaptı. Büyük gelir kaybına uğrayan kahveci esnafı, kira desteği, vergi affı ve faizsiz kredi verilmesi için talepte bulundu.

‘GÜNLÜK KAZANÇ’

Her ay maaş alan yetkililerin günlük kazanan esnafın sorunları hakkında karar verici olmasının sağlıksız sonuçlar doğurduğunu dile getiren İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Son günlerde yaşadığımız ve hepimizin günlük hayatında var olan birçok şeyden ve kısmi olarak da özgürlüklerimizden feragat ettiren korona virüs illeti, toplumun her kesimini olduğu gibi kahveci esnafını da vurdu. Halkımızın toplu olarak bulunduğu, kahvehaneler, kıraathaneler, çay ocakları, kafeler, restoranlar, internet kafeler, oyun salonları vb. yerler kapatılarak insanların birbiri ile temas etmelerine engel olunmaya çalışıldı” dedi.

“KULAK VERSİNLER”

Kahveci esnafı adına yetkililere seslendiğini söyleyen Kırdı, “İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı olarak esnaflarım adına yetkililere sesleniyorum; bizim hakkımızda karar veren yetkililer, ayın birinde ATM‘ye kartı sokup maaşını eksiksiz olarak alıyor. 24 gündür kapalı olan esnafımız, yanında çalıştırdıkları personeli ile birlikte, yetkililerden bir an önce sesimize kulak vermesini istiyor. Kapalı bütün işyerlerinin devlet güvencesi altına alınması, kapsamlı bir sicil affı, vergi levhası olan herkese faizsiz kredi verilmesi, bütün işyerlerine kira desteği verilmesi ve diğer taleplerimizin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Kahveci esnafımız çok zor durumda. Sıkıntılarını iletmek için bizleri telefonla arıyorlar, odamıza geliyorlar. Bizler de elimizden geldiğince onları dinliyoruz ve yaşanan sorunları, birlik başkanımız, federasyonumuz, konfederasyonumuz dahil bütün yetkililere yazılı ve sözlü olarak iletiyoruz. Yaşadığımız bu illetten bir an önce kurtulmayı diliyor ve her zaman “Evde kal Türkiye’m” diyoruz” şeklinde konuştu.

Feyaz Tatar

araclari-bosta-servisciler-darda

Araçları boşta, servisçiler darda

bizde-variz-gonulluleri-mama-dagitti

‘BizVarız’ gönüllüleri mama ve yem dağıttı