BM, beton bloklarını dozer yardımıyla kaldırdı

BM Barış Gücü askerleri, yol yapımını engellemek amacıyla beton blokları yol yapılacak alana yerleştirdikten sonra araçlarını Kuzey Kıbrıs topraklarına park etti. Türk askerleri ise BM'ye ait araçları ve beton blokları dozer yardımıyla kaldırdı. Bu süreçte yaşanan gerginlik sonucunda her iki taraf da yaralanmalar yaşadı.

Türk tarafı: Halkın insani ihtiyaçları

BM, perşembe günü Kıbrıs Türk yönetimine "BM tampon bölgesi içinde izinsiz inşaat faaliyetlerinden kaçınmaları" uyarısında bulundu. BM'nin uyarısının ardından Cuma günü, Türkçe'de Pile, Rumca'da Pyla olarak bilinen köyden başlayıp tampon bölgeden geçen yol inşaatını durdurmaya çalışan BM Barış Gücü mensuplarının saldırıya uğradığı duyuruldu. Kıbrıs Türk tarafı ise yol inşaatının Pile köyü halkının ulaşım sorununu çözmek amacıyla planlandığını ve BM'nin bu konudaki tekliflerine yanıt vermediğini ifade ederek engellemelerin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Tek köyde yaşayan Türk ve Rumlar

Pile köyü, Yeşil Hat üzerinde ve adada Türk ve Rum kökenli Kıbrıslıların bir arada yaşadığı tek köy olarak öne çıkıyor.

Ersin Tatar'ın savunması

İspanya ekim ayına rekor sıcaklıkla girdi İspanya ekim ayına rekor sıcaklıkla girdi

Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Ersin Tatar, projenin gerekliliğini "Pile, ortak bir köy. Rum tarafı Larnaka'ya yol yaptıysa bizim de Beyarmudu üzerinden diğer tarafa ulaşılması gerçekten zor" şeklinde savundu. Tatar, BM Barış Gücü mensuplarının müdahalesine ilişkin olarak ise "Siz hangi yetki ve sıfatla benim toprağımda bu işe engel oluyorsunuz?" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Uluslararası tepkiler

BM açıklamasında, "BM Barış Gücü'nün güvenliğine yönelik tehditler ve BM'ye ait malzemeye zarar verilmesi kabul edilemez" ifadesi yer aldı. AB Dış İlişkiler Temsilcisi Josep Borrell ile İngiltere, Fransa ve ABD ortak açıklamalarla olayı kınadı.

Ömer Çelik'ten tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik, Pile-Yiğitler Yolu'nun insani bir amaç taşıdığını belirtip BM Barış Gücü'nün tavrını kabul edilemez buldu. Çelik, adada çifte standart uygulandığını savundu.