in ,

Kılıçdaroğlu: ‘Adaletten ödün verilemez’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulunuyor. 

kilicdaroglu-adaletten-odun-verilemez

Kılıçdaroğlu konuşmasında, “Başbağlar’da yaşanan katliamda, Sivas’ta yaşanan katliamda hayatını kaybeden insanlar bizim insanlarımızdır. Terörü kimden gelirse gelsin kınayacağız.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun satırbaşları şöyle:

Son günlerde garip bir tartışma var. Önce kendi ailemize seslenmek zorundayız. Mustafa Kemal Atatürk’ten bu yana CHP’de genel başkanlık yapmış olan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır. Türkiye’nin bu kadar derdi varken, bu kadar büyük rezaletler yaşanırken olayı getirip başka bir tartışma atmosferine çekmek hem partiye, hem Türkiye’ye ihanettir. “Efendim iktidar zaten simsiyah, kapkara, yozlaşmış bir yönetim var oyu CHP’ye verelim. E CHP’de onlar gibi” algısı yaratmak istiyorlar. Hayır efendim, CHP tertemiz partidir. Verilmeyecek hiçbir hesabımız yoktur. Bu gereksiz tartışmadan herkesin süratle çıkmasını istiyorum.

AYM’nin Gergerlioğlu kararı 

Herkes için adalet istiyoruz. Sadece kendiniz için isteyip diğerlerine ‘Oh olsun’ derseniz samimi olmazsınız. Ülke akılla yönetilir. Bilgi ile, liyakatle yönetilir. En önemlisi adaletle yönetilir. Ömer Faruk Gergerlioğlu bir tweeti paylaştı diye apar topar evinden gözaltına alındı, karakola götürüldü. Hastaneden anjiyo oldu ve hapishaneye koyuldu. AYM oy birliği ile bir karar aldı. ‘Seçilme ve siyasi faaliyetle bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ihlal edilmiştir’ dedi. Anayasa’nın maddesine göre, AYM kararları Resmi Gazete’de hemen yayınlanır yasama, yürütme, yargı organları ve idari makamları bağlar diyor ama hala içeride. Bu mudur adalet?

Adaleti sadece kendimiz için istemiyoruz. AK Partili kardeşlerimiz de adalet istiyorlar. Bir medya patronu AK Partili, Sivas’ta. “Basının baskı altındadır. Son günlerde bir çok basın mensubunun sıkıntısı bu yeter artık basını özgür bırakın” diyor. Vicdanı olan, erdemi olan birisi söylüyor.

Rüşvet alan siyasetçi 

İçişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Gazetesine 1 milyonluk dava açıyor, beni eleştiriyor diye. Sen pür ü pak olsaydın eleştirilmezdin. Hala rüşvet adamı saklıyorsun, ismini vermiyorsun. Rüşvet alan birisini koruyorsan sen de onun parçasısın zaten. Aynı şekilde Bahçeli de onun bir parçası. Kimlerin kirli olduğunu kimlerin temiz olduğunu gösteren bir mihenk taşıdır bu. Biz açıklayın, verin mahkeme diyoruz. Yapmıyorlar, çünkü ortaklar.

‘Adaletten ödün verilemez’

Ordu’da BBP’nin kadın kolları başkanı. Haberi alınca şaşırdım. Ters kelepçe takıyorlar. Önce inanamadım, aradım konuştum. Her şeyi anlattı. Böyle bir rezaleti Türkiye hiç yaşamadı. Adalet derken nereden nereye geliyoruz. Gergerlioğlu için, BBP’nin kadın kolları başkanı için, AK Partili medya patronu için adalet istiyoruz. Bu ne demektir? Türkiye’yi adaletle en iyi biz yönetiriz anlamına geliyor. Adaletten ödün verilemez.

Boğaziçi Üniversitesi sanki onun özel hapishanesi. Melih Bulu orada kendisine özel bir dünya kurmuş. O bütün kapıları kapatmış, gelenleri jopluyor, biber gazı. Beyefendi içeride ben özgürüm diyor. Hayır efendim, sen içeride kendi hapishaneni kendin yaptın zaten.

CHP’nin esnaf ziyaretleri 

1-2 Temmuz tarihleri arasında partiden arkadaşlarımız Sakarya’ya ve Diyarbakır’a gittiler. 38 arkadaşımız Sakarya’ya gitti, vatandaşın dertlerini dinlediler. Sakarya’da esnaf gezisinde iki arkadaşımızın görüşlerini ileteceğim. Otosanayide çalışan bir esnafımız, “Zımpara bir yıl önce 1.5 lira iken bugün 4.5 lira. Bir yıl önce 200 liraya boyanan tampon bugün 400 liraya boyanıyor. Resmen nalbura çalışıyoruz” diyor.

Masaya yumruğu vuracağız ama kaçıyorlar, kaçmasalar sorun yok. Ülkeyi yöneten ve ona destek veren küçük ortağı kaçar mı? Kaçıyorlar.

Diyarbakır’a da 18 kişilik bir grubumuz gitti. Onlar da ilde ve ilçelerde çalıştılar. Pazarda sebze satan bir kadın, “Pahalılığın nedeni belli, 10 yaşındaki çocuğa sorsan döker önüne. Nedeni sistem, birkaç kişi üstünden devlet yönetilirse sistem çöker. Biz kendi ülkemizde mülteci bile olamadık” diyor.

-halktv.com.tr

Ticaret Bakanlığı 75 sözleşmeli memur alacak

toros-universitesi-15-ogretim-uyesi-aliyor

Erciyes Üniversitesi 33 öğretim üyesi alacak