in ,

‘Kimyasal silah atılmış gibi perişan haldeyiz!’

Otomotiv sektörün tüm dinamikleriyle yüzde 40 küçüldüğünü belirten oto galericiler, sürecin ağustosa kadar uzaması halinde esnafı çok kötü günlerin beklediğini söylüyor

kimyasal-silah-atilmis-gibi-perisan-haldeyiz

Korona virüs salgını (Kovid-19) sağlıkla birlikte ekonominin hemen her alanını da etkiledi. Türkiye’de turizm ve inşaat ile birlikte tartışmasız en önemli sektörlerinden otomotiv de salgının büyük zarar verdiği alanların başında. İzmir Oto Galericiliği, Kiralama İşletmeciliği, Yıkamacılığı ve Trafik Müşavirliği Esnaf Odası Başkanı Zafer Dursun, sektörün tüm dinamikleriyle bir ayda yüzde 40’tan fazla küçüldüğünü söyleyerek daha önce böyle bir durum yaşamadıklarını ifade etti.

‘BÖYLE GİDERSE…’

Başkan Zafer Dursun Hükümetin kuaföründen kafe işletmesine kadar pek çok iş dalını salgına karşı önlem olarak kapattığını hatırlatarak, “Biz, bu kapatılan sektörlerden olmasak bile otogalericiler, araç kiralama firmaları, yıkamacılar da virüsten en az onlar kadar etkilendik. Galericiler, kiralamacılar, otoyıkamacılar meslek grupları olarak çok ama çok zor bir süreçten geçiyoruz. Otomotiv tüm dinamikleriyle ülkede, inşaattan sonra en önemli iş alanıydı. 2018’de yapılan hata sonucu çok araç getirilmiş, 2019’da bile bunlar elde kalmıştı. 2019’un ikinci yarısında da desteklemeler durmuştu. Hurda teşviği kaldırılmış, ÖTV indirimi yapılmaktan vazgeçilmişti. 2020’ye büyük firmalar tedarikli girdi. Üzerine korona virüs salgını da olunca esnaf açıkçası kepenk kapattı bu yıl. Dünya nasıl 2020’yi çöpe attıysa biz de öyle yaptık. Son bir ayda yüzde 40’tan fazla bir küçülme yaşadık. Tüm bu sektörler olarak biz ne yapacağımızı çok da bilemiyoruz. Temmuz, ağustos ayına kalırsa bu süreç, esnafı çok çok kötü günler bekliyor” dedi.

‘YATIRIMLAR DURDU’

Üç tane ikinci el araç satım sitesinin kendilerine bağlı olduğunu bunlarda tüm galericilerin kepenk kapattığını belirten Dursun, “Gidin her hangi bir otomobil sitesine, kimyasal bir silah oraya atılmış gibi boş. Tüm dükkanlar şu anda olduğu gibi kapalı. Kimse araç alıp satmıyor çünkü. Biz sektör olarak çok kriz gördük, siyasisinden ekonomiğine… Ancak hiç böyle bir süreçle karşılaşmadık. Otogalerici esnafı hiç bu kadar kepenk kapatmak zorunda kalmamıştı. Şu an araç kiralama hizmeti veren firmalarımız iş yapmıyor. Bu nedenle araçlarını değiştirme, filolarına yeni araçlar katma gibi tüm yatırım hamlelerini erteledi. Geçmiş süreçte Büyükşehir Belediyesi bir araç kiralama filosu kurma yolunda adım atmıştı. Bu zaten sektöre bir anlamda darbe vurmuştu. Virüs süreci ise tam anlamıyla işin tuzu biberi oldu. Biliyorsunuz Avrupa bağlantıları kesildi. Yerli ve yabancı turist gelişi durdu malum. Kimse araç kiralamıyor ya da kiralayamıyor bu süreçte dolayısıyla. Araç kiralama işi yapan esnafımız da bu süreçte çok zor durumda kaldı” diye konuştu.

‘DESTEK OLMUYORLAR’

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’nden kredi alımlarının dahi bu süreçte zora girdiğini belirten Başkan Dursun, özel bankaların da kredi vermemek için çaba gösterdiğini aktardı. Başkan Zafer Dursun şunları söyledi: “Kredi ve Kefalet’ten 25 bin lira gibi bir parayı almakta bile zorlanıyoruz. Özel bankalarda da aynı problem var ki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ta geçtiğimiz günlerde, bu kurumların ipe un serdiğini söyledi. Esnafa kredi vermemek için adeta 40 takla atıyor bankalar. Üyelerimize türlü bahanelerle destek olmaktan kaçınıyorlar. Geçtiğimiz günlerde bir üyemiz, bir özel bankadan, ‘Kredi verme, kredi müracaatı alma kapasitemiz doldu’ cevabını aldı. Bu nasıl mümkün olabilir anlamak zor. Böyle bir süreç yaşıyoruz.”
“Sıfır, ikinci el, kiralama ve yıkama gibi otomative ait tüm sektörlerin şu anda büyük bir desteğe ihtiyacı var” diyen Başkan Zafer Dursun, “ÖTV indirimleri başta olmak üzere sektöre can suyu gerekiyor. Hükümetin acilen bu sektörlere eğilmesi gerekiyor. Devletten gelecek her türlü desteğe ihtiyaç duyuyoruz şu anda ve ivedilikle bu desteklerin sağlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

abdde-senaryo-korkunc-ilerliyor-korona-virusu-31-bine-yakin-insani-oldurdu

ABD’de senaryo korkunç ilerliyor: Korona virüsü 31 bine yakın insanı öldürdü

sosyal-izolasyon-icin-cok-ciddi-calisiyoruz

“Sosyal izolasyon için çok ciddi çalışıyoruz”