in ,

‘Kınık kazanacak dedik, şimdi Kınık kazanıyor!’

Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, “Kentimizdeki istihdamı geliştirmek için proje üzerine proje üretiyoruz, Devlet’ten de gereken desteği görüyoruz” dedi

Kınık Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yatırımlarla büyümeye devam ediyor. 1995 yılında İzmir Özel İdaresi tarafından kurulan ve 1996 yılında da yatırıma açılan Kınık OSB, günden güne gelişimini sürdürüyor.

729 dönüm arazi üzerinde kurulan Organize Sanayi Bölgesi’nde şu anda 750 bin metrekarelik bir alanda hizmet verildiğini söyleyen Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mustafa Varank’a yatırımların devam ettiği gerekçesiyle ‘genişleme’ talebinde bulunduklarını söyledi. Doğruer, yapılacak yeni adımların ilçenin kanayan yarası istihdam sorununun çözümüne de büyük katkı sunacağını ifade etti.

‘950 METREKARELİK…’

Konuyla ilgili Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan Başkan Doğruer, “Yerlerimiz doldu; Dirinler Döküm’ün gelip 145 dönüm bir alana yatırım yapması ile hemen hemen hiç boş sahamız kalmadı. Şu anda halihazırda 19 firmanın başvurusu ve 950 bin metrekarelik genişleme talebi var. Bu genişleme talebinin bir an önce yerine getirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Genel Başkan Yardımcımız, İzmir Milletvekilimiz Sayın Hamza Dağ ve İlçe Başkanımız Sami Mollaahmet ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ı makamında ziyaret ettik. Sağ olsunlar, olumlu karşıladı ve konu hakkında çalışacaklarını söyledi. Firma nezdinde ve işkolu olarak bize uygun, Kınık’ın iş hacmi ve istihdam da dikkate alınacak. Biliyorsunuz, Kınık’ın en büyük sorunlarından biri işsizlik… Bu gelişmenin de bize geri dönüşü iyi olacağı için bizde bu konuyla ilgili bir dosya hazırladık. Kaymakamlık, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) da görüşlerine yer verdik. Bu mütevelli heyeti kararları ile birlikte OSB adına bir ziyaret gerçekleştirmiş olduk” dedi.

‘ÇOK ÖNEMLİ HAMLE’

“Sanayi Odaklı Teknoloji Hamlesi programı kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 adet projesi yer alıyor” diyerek açıklamalarını sürdüren Başkan Doğruer, “Bu 10 projenin bir tanesi de kent ekonomisinin önemli oyuncularından Dirinler Döküm’ün Kınık OSB’de yapacağı rüzgar türbinlerine yönelik 30- 35 tonluk parçaların imalatı… Birkaç yıldır üzerinde çalışılan bu yatırımın Cumhurbaşkanımızın Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi projesi kapsamında desteklenmesinden gurur ve mutluluk verici. Bu proje Kınık’ta yaklaşık 75 bin metrekarelik bir kapalı alanda yapılacak ve 500 kişinin emekleriyle kurulacak. İlçe sanayisi için çok önemli bir hamle…” ifadelerini kullandı.

2 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Gündemdeki projelerin tamamlanmasının yaklaşık 2 yıl süreceğini belirten Doğruer, “Kınık, tarım, hayvancılık ve madencilikle geçinen bir ilçe. Özel sektörde yaklaşık bin 400 vatandaşımız çalışıyor. Karma OSB adına bir genişleme sahası ile yapılacak yatırımlarla yaklaşık 2 bin kişilik daha bir istihdam kaynağı oluşturmuş olacağız. Bunun dışında Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışmaları da var. Böylece tarımla ilgili olanlar tarıma, sanayi ile ilgili olanlar Sanayi OSB’ye, madencilikle ilgili olanlar madenciliğe yöneldiğinde Kınık yukarı yönlü bir ivme yakalamış olacak. İlçemizin kalkınmasını bakanlıklarımız da destekliyor. Daha önce ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 4’üncü bölge ilçeleri arasında yer alıyorduk. Yaptığımız çalışmalarla bir basamak yükselerek 3’üncü bölgedeki ilçeler listesine girmişiz. 417’inci sırada yer alıyoruz. Bu da bizim için çok sevindirici bir haber oldu” dedi.

‘KÖPRÜ VAZİFESİ…’

Son olarak, Kınıklılar’a seslenen Başkan Doğruer, “Daha önce de hükümet ve millet arasında bir köprü vazifesi üstleniyorduk şimdi de aynı sorumluluğu yerine getirmek için çok çalışıyoruz. Kınık’ın gelişmesi için mümkün oldukça faydalı ve uygulanabilir projeler üretiyoruz. Biz, ‘Kınık kazansın’ diyerek yola çıktık. Şimdi gerçekten Kınık kazanıyor” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

‘83 milyon kişiye haksızlık değil mi?’

cocuklarimiz-degil-sistem-sinifta-kaldi

‘Çocuklarımız değil sistem sınıfta kaldı’