in ,

‘Kiraz’da yerel yönetim sürece katkı koyamadı!’

Korona virüsle durmaksızın mücadele ettiklerini belirten CHP İlçe Başkanı Yücel Çetinkaya, Kiraz Belediyesi’ni eleştirdi, “Gerçekten yaptıkları bir çalışma yok” dedi

kirazda-yerel-yonetim-surece-katki-koyamadi

Korona virüs salgınıyla ilgili mücadele çalışmaları devam ediyor. Tüm kurum kuruluşlarda olduğu gibi siyasetçiler de pandemi sürecinde çalışmalarını mücadeleye katkı koymak adına sürdürüyor. İlçede yaşadıkları süreci değerlendiren CHP Kiraz İlçe Başkanı Yücel Çetinkaya, gözlemlerini ve faaliyetlerini Ege Telgraf’a anlattı. Gece gündüz demeden sahada olduklarını söyleyen Çetinkaya, ilçedeki yerel iktidarı da salgın üzerinden eleştirdi.
Pandemi döneminde İzmir Büyükşehir Belediyemiz bir an olsun Kiraz’ı yalnız bırakmadı” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Çetinkaya, “3 bine yakın erzak paketi dağıtımı, 7 bin pakete yakın maske ve çeşitli iftar paketleri dağıtımları yapıldı. Bizler de ilçe başkanlığı olarak 700 ila bin koli arası gıda yardımı yapmaya hazırlanıyoruz. Önümüzdeki hafta çalışmalarımıza başlayacağız. Korona virüs salgınının ülkemizde görülmeye başladığı andan itibaren özellikle kadın ve gençlerden oluşan bir komisyon oluşturduk. Komisyonumuz ihtiyaç sahiplerini belirliyor gerek ücretsiz destek gerekse vatandaşın talepleri doğrultusunda çeşitli yardımlarda bulunuyoruz. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın alışverişlerini yapıyor, ihtiyaç sahiplerinin ücretlerini elimizden geldiğince kendimiz karşılıyoruz. Çocuklarımıza hikaye kitapları dağıttık. Virüsle mücadele döneminde çalışmalarımız gayet iyi gidiyor. Bunu da Kiraz halkının memnuniyetinden en iyi şekilde gözlemliyoruz” dedi.

‘İÇLER ACISI DURUMDA’

Kiraz’ın kentin en kırsal ilçesi olduğuna dikkati çeken Başkan Çetinkaya, “Bunun yanında coğrafi açıdan ele aldığımızda en dağınık ilçelerden de biri. Yüzölçümü açısından bakıldığında büyük bir yer ama nüfusu 44 bin ve bu nüfusun büyük bir çoğunluğu köylerde yaşıyor. Bu köylerdeki evlerde dağınık bir konuma sahip. Demografik açıdan ele aldığımızda insanlar gelirlerini çoğunlukla hayvancılık ve tarım ile sağlıyor. Yani ekonomik olarak çok zengin, refah içinde yaşayan bir ilçemiz yok. Şu anda yem fiyatları aldı başını gidiyor. Vatandaş bir şeyler yapmaya çalışıyor ama karşılığını alamıyor. Hayvancılık içler acısı durumda. Özellikle tarım ve çiftçiliğin ne kadar önemli olduğunu bu dönemde yakından gördük. Eskiden Kiraz tarım açısından zengin bir yerdi. Karpuz, patates, tütüncülük çok revaçtaydı. Şimdi bu üretimler tükenme noktasına geldi. Hayvancılıktan da geçimini sağlayamayanlar yevmiye usulüyle diğer ilçelere çalışmaya gidiyorlardı ancak virüs döneminde bu imkanlar da kalktı” ifadelerini kullandı.

‘HİÇBİR ŞEY YAPMADI’

Daha sonrasında ilçede yerel yönetimlerin faaliyetlerini de değerlendiren CHP Kiraz İlçe Başkanı Çetinkaya, “Kiraz’da yerel yönetimlerin bir şey yaptığını göremedik daha” diyerek eleştiride bulundu. Sözlerini muhalefet görevi doğrultusunda sarf etmediğinin altını çizen Çetinkaya, “Gerçekten yaptıkları bir çalışmaları yok. Sadece pazaryerini pandemiden dolayı farklı bir yere aldılar, bunun haricinde somut bir çalışma göremedik. Ülke olarak olağanüstü bir durumdan geçiyoruz, Kiraz’da biz de bu süreçte mücadele veriyoruz. İlçe belediyemiz AK Parti’de yani iktidar partisinde. Devlet ihtiyaç sahiplerine biner lira para dağıttığını söylüyor ancak kime dağıttığı belli değil. Tarlası olup durumu iyi olanlar da alıyor, durumu iyi olmayan da… Bazen durumu iyi olanın alıp iyi olmayanın alamadığını da görüyoruz. Bu çalışmaları yaparken, iktidar partisinin belediye başkanının normalde ihtiyaç sahiplerini tespit edip desteklerin gerçek ihtiyaç sahibine ulaşmasını sağlaması lazım. Belediye başkanı ekipleri sahaya yönlendirip sorunların tespitini sağlayarak sürece katkı koyabilirdi ama yapamadılar. Kısacası net, somut adımlarını daha göremedik” dedi.

‘HER ZAMAN SÜRECEK’

“Zaten bu dönemde yol, taş gibi beklentilerimizi geçtik, tek derdimiz virüs salgınının bitmesi. Bütün ülke virüsle mücadele ediyor” diyerek sözlerini sürdüren Çetinkaya, “Bizler de çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz. İlk önce ihtiyaç sahiplerini tespit ettik. Muhtarlardan liste aldık, fonlardan sürekli destek alan aileleri belirtedik en sonunda da köylerde mahalle temsilcilerimiz aracılığı ile gözden kaçırdığımız bir var mı diye kontrol ettik. Bu üç veriyi de toplayıp listemizi hazırladık. Şu anda A partili ya da B partili demeden herkese destek oluyoruz. Maske, dezenfektan ya da gıda paketi… Kimin ne ihtiyacı varsa bize ulaşsınlar. Önümüzdeki günlerde sürpriz projelerimiz de olacak. Bayram geliyor şimdi Kiraz’ın çocuklarını sevindirme vakti” diyoruz. Onlara bayramlık kıyafet ve ayakkabı gibi hediyelerimiz olacak. Biz gece gündüz her zaman yardımlarımızı sürdüreceğiz. Bugüne kadar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

izmirde-avmler-kurallara-uydu

İzmir’de AVM’ler kurallara uydu

buyuk-zaferin-sehri-canakkale

Büyük zaferin şehri: Çanakkale