in ,

Kırkpınar: Siz hizmet etmek istediniz hükümet mi engel oldu?

AK Parti’nin kent refahı için birçok proje ürettiğine dikkati çeken İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, yerel yönetimleri eleştirdi, “Belediyenin yapamadığı, açıkta bıraktığı her şeyi biz tamamlamaya çalışıyoruz” dedi

kirkpinar-siz-hizmet-etmek-isteniz-hukumet-mi-engel-oldu

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, İzmir gündemini değerlendirdi. Kentin hak ettiği yatırımları almadığı iddiasıyla yerel yönetimleri eleştiren Kırkpınar, hükümet olarak Büyükşehirler içinde en büyük yatırımları da İzmir’e yaptıklarını ifade etti. Kırkpınar, “Şöyle bir baktığınızda kalem kalem birçok projenin altında bizlerin imzası var. Büyükşehir’in yapması gereken hizmetleri biz yapıyoruz ama onlardan aynı icraatları görmüyoruz” dedi.

PROJELERİ ANLATTI

Kent için hayata geçirdikleri projeleri anlatmakla söze başlayan Kırkpınar, “Mesela, İzmir-İstanbul Otoyolu dünyada sayılı projelerden birisi ve şu anda kullananlardan ciddi anlamda memnuniyet verici geri dönüşler alıyoruz. Bir önceki yolun kullanımı da devam ettiğinden insanların tercih etme hakkı da oluyor. Trafikte büyük bir rahatlama oldu. Önceden aynı mesafeyi yaklaşık 7 saatte gidenler şimdi 2 buçuk saatte istedikleri yere ulaşabiliyor. Özellikle bu yola hız yolu da diyebiliriz. Kullananlar da işlerini artık daha hızlı yani daha kolay bir şekilde halledebilmenin sevincini yaşıyor. Daha önce uçakla gidiyor veya günün yarısını yolda geçirdiğimiz için otel kullanmak zorunda kalıyorduk. İşin maliyet boyutu da bir hayli yüklüydü. Göreceli olarak daha ekonomik bir hizmet oldu. Bu büyük hizmetleri yapıyoruz. Diğer yandan bakıldığında kentin en büyük sorunlarından biri de su. Gördes’ten İzmir’e su getirdik. Bu bir yerel yönetim yatırımıdır aslında. Normalde bunu İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun yapması gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi hiçbir zaman AK Parti’nin yönetiminde olmamasına rağmen biz hemşerilerimiz hizmetsiz kalmasın diye çok büyük bir yatırımı devreye sokarak İzmir’e Gördes’ten su getirerek sorunları çözecek bir başka projeye imza attık” dedi.
Çevreyolları ile ilgili yatırımlarla da kent içini rahatlatacak çözüm önerileri sunduklarının da altını çizen Kırkpınar, “Karşıyaka’da, Çandarlı’da, Bergama’da, Kiraz’da, Ödemiş’te çevreyolları, Manisa’da Sabuncubeli Tüneli, Torbalı’daki otoyol bağlantıları, yine Konak’a çıkan tüneller… İZBAN projesi çok büyük bir yatırım… Şehir hastaneleri, yüzlerce baraj, binlerce gölet, tarımla ilgili yem fabrikalarından tutun da hayvancılık projelerine kadar… Kısa bir süre içinde İzmir için hayata geçirdiğimiz projeler anlatmakla bitmez” ifadelerini kullandı.

‘BİR TÜRLÜ ÇÖZÜLMEDİ’

“Büyükşehirin yapması gereken hizmetleri biz yapıyoruz ama onlardan aynı icraatları görmüyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Kırkpınar, “2020 yılına girdiğimiz bu süreçte insanların en doğal hakkı oy verdikleri kişilerden bir altyapı hizmeti görmek… Bu su ya da en basitinden bir kanalizasyon hizmetidir. İzmir’de çoğu mahallede henüz kanalizasyon ağı yok. Foseptik çukurlarıyla hala sorunlar çözülmeye çalışılıyor. O çukurlardan çıkan o pis sular derelerimize ve çaylarımıza akıyor, çocuklar bu bölgelerin etrafında oyunlar oynuyor… Bir sürü bulaşıcı hastalığın başlıca nedeni de bu. Altyapı sorununu Büyükşehir bir türlü çözemedi” dedi.

‘ASBESTLİ BORU’ İDDİASI

Onlarca mahallede suların hala asbestli borulardan iletildiğini de öne süren Yaşar Kırkpınar, şu açıklamalarda bulundu: “Kemalpaşa’da Armutlu İstiklal Mahallesi’nde böyle bir durum olduğunu biliyoruz. Bir kısmını değiştirdiler ancak bir kısmı hala aynı şekilde duruyor. Yine bazı beldelerde hala insanlar bu borulardan çıkan suları içiyor. Tabi ayrıntılı olarak nerede, ne kadar ya da kaç metre var bilemiyorum. Bergama’da da var. Özellikle şehir merkezinin dışındaki ilçelerde olduğunu biliyoruz. Şehir merkezlerinde de olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Bu çok önemli bir şey. Kaldı ki, vatandaş buna da razı diyelim, ortada su yok. Geçtiğimiz günlerde yaşanılanları hepiniz gördünüz. Vatandaşımız 1980 öncesindeki manzaralara mahkum edildi. Kentin bu durumunu sosyal medyada görenler bizi arayıp doğru olup olmadığını soruyor. Tankerlerle su dağıtılıyor evet, doğru… Maalesef utanıyoruz. Bunu eleştirmek için asla söylemiyorum ama bu gerçekten utanılacak bir şey. Türkiye’nin üçüncü büyük şehri güzel İzmir’de maalesef hala tankerlerle su dağıtılıyor, asbestli borulardan su içiliyor.”

‘VURUN ABALIYA…’

Yatırımlar açısından bakıldığında da umut verici işler olmadığı değerlendirmesini de yapan Kırkpınar, “Hala vahşi bir çöp depolama sorunu var. Türkiye’nin bütün illerini baz olarak aldığınızda trafik açısından en rahat olması gereken ilken, şu an en sıkıntılı şehirlerin başında geliyoruz. Yaptığımız trafik yatırımlarının yanında alt geçit ya da üst geçit yapıp da trafiği dahi rahatlatamayan bir yönetim var. Sadece konuşma söz konusu olunca çıkıp konuşuyorlar. Yok bisikletle belediyeye gitmek, çiçek, böcek… Sonra çıkıp ‘Hükümet önümüzdeki engelleri kaldırsın biz hizmet edeceğiz’ diyorlar. Sen kanalizasyon yaptın, altyapı yaptın da hükümet sana engel mi oldu? Sen vatandaşlara asbestsiz tertemiz borulardan su içirdin de hükümet engel mi oldu? Sen alt geçit ve üst geçit yaptın da hükümet engel mi oldu? Belediyenin yapması gereken park, bahçe, çevre düzenlemelerini yaptın da hükümet sana engel mi oldu? Siz hizmet etmek istediniz hükümet mi engel oldu? Bir şeyi yapamıyorlar, yapamadıklarının bütün suçunu ve günahını nasıl olsa ‘Vurun abalıya’ misali hükümete atıp kurtulma ve kurtarma peşindeler” dedi.

‘İNŞALLAH BİR GÜN…’,

“İzmir’e biz her zaman ‘Güzel İzmir’ olarak hitap ediyoruz” diyen Kırkpınar, sözlerini şöyle tamamladı: “Güzel İzmirimiz’in güzel insanları en iyi hizmeti hak ediyor. Bizler de bunun için uğraşıyoruz. Bundan sonra da tarımdan sanayiye, sağlıktan ekonomiye, eğitimden bütün sektörlere kadar kentimiz için ne gerekiyorsa biz 8 milletvekili olarak uğraşacağız. Yerel belediyenin yapamadığı, açıkta bıraktığı her şeyi biz tamamlamaya çalışıyoruz. Çünkü İzmirli’nin en iyi ve en güzel hizmeti alması gerekiyor. İnşallah bir gün İzmir de hizmet belediyeciliği ile tanışacak.”

Yağmur Gülü / Özel Haber

izban-bir-yilda-turkiyeyi-tasidi

İZBAN, bir yılda Türkiye’yi taşıdı

goztepedeki-silahli-catismada-yeni-detaylar

Göztepe’deki silahlı çatışmada yeni detaylar