in ,

Kış tatilinde yeni rota Balkan ülkeleri

Balkan coğrafyası ve Avrupa, muhteşem kış tatili rotalarıyla son yıllarda hatırı sayılır oranda Türk ziyaretçi ağırlıyor. Vizesiz seyahat imkânı ve daha ekonomik bir kış tatili arayışında olan Türk seyahat severler 1,5-2 saatlik uçuş mesafesinde olan Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Bosna-Hersek ve Kosova gibi ülkelere akın ediyor

kis-tatilinde-yeni-rota-balkan-ulkeleri

Tatil denildiğinde birçok kişinin zihninde yaz dönemi ve genellikle deniz, kum, güneşten oluşan bir seyahat planı geliyor. Özellikle sabit maaşla çalışan birçok kişinin bütün yılın stresini geride bırakmak için planladığı yaz döneminde hem yurt içinde hem de yurt dışında otel, yeme-içme ve ulaşım maliyetleri düşük sezona göre bir hayli yükseliyor.

Uçuş imkanlarının gelişmesi, farklı hava yolu şirketlerinin uçak bileti kampanyaları ve yurt dışı rotalara olan ilginin artmasıyla beraber kış döneminde yurt dışına gitmek isteyenlerin sayısında da ciddi anlamda artış yaşanıyor. Kayak ve kış sporları alternatiflerini deneyimlemek isteyenler için yakın coğrafyamızdaki ülkelerde konumlanan kayak merkezleri Türkiye içindeki kış sporları merkezleri ile karşılaştırıldığında çoğu zaman daha uygun fiyata gelebiliyor. Özellikle vizesiz ülkelerdeki kayak ve kış spor merkezlerine ulaşım için yalnızca pasaport ve uçak bileti yeterli olurken, Balkan coğrafyasındaki birçok destinasyona otobüsle ya da özel araçla da gitmek mümkün. Kış tatili için yurt dışında gidebileceğiniz alternatif rotaları bir araya getirdim. Şimdiden iyi seyahatler.

Bansko Kayak Merkezi, Bulgaristan: Komşumuz Bulgaristan’ın ismi dünyada en çok duyulan kış sporları merkezi Bansko, Türkiye’den de büyük ilgi gören destinasyonlar arasında. En ekonomik konaklama seçeneklerinden, en lüks alternatiflere kadar her bütçeye farklı alternatifler sunan kayak merkezi ismini festivaller ve kış partileri ile duyurmayı başarıyor.

Seyahat tutkusuna sahip gençlerin bir araya gelerek seyahat planı yaptığı Bansko’ya gitmek için Schengen vizesi ya da Bulgaristan vizesine sahip olmak gerekiyor. Yeşil pasaportlulara vize yok.

Mavrovo Kayak Merkezi, Kuzey Makedonya: Kuzey Makedonya, Balkan coğrafyasında kendimizi kendi şehrimizde, ülkemizde hissedebileceğimiz, kültürü ve tarihi geçmişi ile bizden parçalar taşıyan bir destinasyon.

Mavrovo Milli Parkı içerisinde yer alan kayak merkezinde muhteşem manzaralara tanık olurken ekonomik bir tatil yapma imkânı bulunuyor. Kış sporları merkezindeki kayak pistlerinin uzunluğu 25 kilometreyi buluyor. Mavrovo, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’e yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta. Ulaşım oldukça kolay.

Kuzey Makedonya, 90 güne kadar seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Pasaportunuz ve uçak biletini almanız yeterli.

Bjelašnica Kayak Merkezi, Bosna-Hersek: Balkan coğrafyasında Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden biri olan Bosna-Hersek, Türk seyahat severlerin Avrupa’da en çok ziyaret ettiği yerler arasında.

Bjelašnica Kayak Merkezi, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’ya yalnızca 40 kilometre uzaklıkta. Geçmişte kış oyunlarına da ev sahipliği yapan bölge dünya klasmanında kayak pistlerine sahip. Başkent Saraybosna ile birlikte Bosna-Hersek’i keşfetmek isteyenler için harika bir destinasyon. Bosna-Hersek’e ulaşım için uçak bileti ve pasaportunuzun olması yeterli. Otel rezervasyonunu da yaptıktan sonra seyahate hazırsınız.

Brezoviça, Kosova: Dünyanın en genç ülkelerinden biri olan Kosova, kış sporları merkezleriyle de son yıllarda kendi potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışan ülkeler arasında. Ülkenin en çok ilgi gören kayak merkezi Brezoviça’da yılın üç farklı mevsiminde kayak yapmak mümkün.

Bu nedenle bölgedeki düşük sezonda seyahat planı yaparak çok daha uygun ve ekonomik koşullarla tatil yapabilirsiniz. Kosova’nın Avrupa’nın en ekonomik ülkelerinden biri olması nedeniyle bütçe dostu seyahat arayanlar Kosova’yı planlarına ekliyor. Kosova, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Chamonix, Fransa: Chamonix, çok ekonomik bir alternatif olmasa da sezon içerisinde zaman zaman bütçe dostu konaklama alternatiflerinin bulunabilmesi nedeniyle Avrupa’da kış tatili yapmayı düşünenlerin aklını çeliyor. Balkan coğrafyasındaki ülkelerin yanı sıra Fransa’da aklınızda olabilir. İsviçre, İtalya ve Fransa arasında konumlanan Chamonix, Mont Polent dağının tüm görkemini yansıtan şahane manzaralara ev sahipliği yapan bir nokta. Yeme-içme kültürünün gelişmiş olduğu bölgede lüks tatilden ekonomik seçeneklere kadar alternatifler sunuyor. Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Schengen vizesine sahip olması gerekiyor. Yeşil pasaportlulara 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize uygulanmıyor.

A.BUĞRA TOKMAKOĞLU / KEŞFETSEK

plan-degiskiligi-meclis

Tartışmalara neden olan o plan Büyükşehir’de…

tarim-izmir

“Hazır suyumuz bitiyor tarlalarımızı ekemiyoruz”