in ,

Kızılay İzmir Şubesi’nden depremzedeler için destek çağrısı

Elazığ ve Malatya’daki depremzedeler için yardım kampanyaları başlatan Türk Kızılay’ın İzmir Şube Başkanı Baykalmış, herkese destek çağrısı yaptı

fahri-baykalmis

Elazığ’ın Sivrice ilçesini vuran 6,8 şiddetindeki depremin ardından Edirne’den Kars’a Türk milleti depremzedelerin yardımına koşuyor. Türk Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, depremden etkilenen vatandaşların yaralarını sarmak için ekiplerin ve lojistik kapasitenin seferber edildiği belirtildi. Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan Türk Kızılay İzmir Şube Başkanı Kerem Baykalmış, Elazığ ve Malatya’da depremden hasar görmüş vatandaşlarımızın acılarına ortak olmak isteyen herkese çağrıda bulundu.

elazig-depremi

Başkan Kerem Baykalmış; “Ayın 24’ünde elim bir deprem faciasıyla karşılaştık. Ben de bu vesileyle kayıplarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Deprem anından itibaren Türk Kızılay, gerek milletin desteği ile gerekse sahada çok kısa bir zaman içerisinde yerini aldı. Çağrıya çıkıldıktan sonra alan içerisinde Elazığ ve Malatya’nın depremden etkilenen bölümlerinde Türk Kızılay, 300’ü profesyonel eğitimli olmak üzere yaklaşık 3 bin personeli ile milletimizin yaralarını sarmak adına elbirliği ile çalışmalara destek verdiler. Türk Kızılay, bu elim hadiseden sonra yaklaşık 2 bin 500 adet çadır, 5 bin 500 adet yatak ve 16 bin battaniyeyi milletimizin kullanımına sundu. Aynı zamanda iki adet sahra ve 4 adet mobil mutfağı ile bölge içerisinde afetten zarar görmüş insanlarımızın gıda gereksinimlerini karşılamak için harekete geçtik. Bu çalışma neticesinde Elazığ’da yaklaşık olarak 10 bin, Malatya’da ise 5 bin kişiye günde 3 öğün yemek çıkmaktadır. 19 tane TIR’ımızla bölge içerisindeki ihtiyaçların sevk, idare ve lojistiğini yapmaktayız. Yine 7 tane ikram aracımızla bölge halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak adına arkadaşlarımız sahada hazır bulunmaktadır. 33 tane mobil aracımızla bölge içerisindeki haberleşme ağını kuvvetlendirmek adına yine Kızılay’ın profesyonel yapısı sahada yerini aldı. Vatandaşlarımızın haberleşme ihtiyaçlarını çözmek için çözüm ortağı olarak sahada çalışmalarına devam ediyor” dedi.

‘İKİ KURUMDAN BİRİYİZ’

Şube bazlı çalışmalarının da devam ettiğinin altını çizen Baykalmış, “Genel merkezimiz, Türk Kızılay ve AFAD ile işbirliği içinde yaptığımız çalışmalar neticesinde milletimizin bölgeye sevk etmek istediği yardım malzemelerini şubelerimiz aracılığı ile topluyoruz. Bu konuda AFAD’ın ve İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı bir tamim var. Türk Kızılay, AFAD ile beraber yapılacak ve yönlendirilecek yardım faaliyetlerini toplamak adına yönlendirilmiş iki kurumdan biri. Biz de AFAD ve devletimizle işbirliği içinde çalışarak farklı anlamların ve anlaşılmaların, kötü niyetli kişilerin yardım faaliyetlerini suiistimallerinin de önüne geçebilmek adına çözüm ortağı oluyoruz. Tüm bunların yanında sosyal medya üzerinden de ciddi bir çağrı trafiği yaşandı. İzmir Şube olarak da geçtiğimiz aylarda 3’üncüsünü düzenlediğimiz ‘Bir Atkı Bir Oyuncak’ projesiyle de ihtiyaç sahibi çocuklarımıza dağıtılmak üzere atkı, bere ve oyuncak toplamıştık. Son olarak Göztepe Spor Kulübü’nden yeni bir çağrı geldi. Göztepe’nin yeni stadına kavuşması hasebiyle oynanan Beşiktaş maçına gelen yaklaşık olarak 30 bin taraftarımıza Göztepe Spor Kulübü bir çağrı yaptı. Bu konuda kulübün de desteği ile alan içerisinde kurduğumuz dört farklı noktada gönüllülerimizle birlikte vatandaşlarımızın battaniye, atkı, bere, eldiven gibi bağışlarını da aldık. Bunların da tasnifleme çalışmalarını en kısa zamanda bitirip bu hafta içinde bölgeye sevk edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kerem-Baykalmis

İHTİYAÇLARI SIRALADI

“Yine Türk Kızılay’ın yapmış olduğu profesyonel çalışma neticesinde bölgedeki ihtiyaç listelerini belirledik” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Baykalmış, “Özellikle şu anda gıda ihtiyacı olarak basınımızın, görsel ve sosyal medyanın aracılığı ile bir destek istiyoruz. Gıda yardımlarında vatandaşlarımızın Türk Kızılay aracılığı ile bölgedeki ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmalarını rica ediyoruz. Kuru bakliyat noktasında mercimek, kuru fasulye, pirinç, bulgur, nohut, un, şeker, salça ve sıvı yağ gibi ürünlere oradaki ihtiyaç sahipleri için kurulan mutfaklarda kullanılmak üzere ihtiyacımız var. Bunun dışında tuvalet kağıdı, sabun, duş jeli, şampuan, diş fırçası, macunu ve deterjanlara ihtiyacımız var. Yine barınma ihtiyaçlarını karşılamak adına da yün battaniye, yastık, yorgana ve giyinme ihtiyaçlarını karşılamak için de kazak, kaban, çizme gibi bağışları şubelerimiz aracılığı ile kabul edebiliyoruz. İzmir’de, İzmir Türk Kızılay olarak bu işlerin takipçisiyiz ve yardım faaliyetlerinin organizasyonunu yapmaktayız. İnşallah, milletimizin istedikleri bu ihtiyaç maddelerini de en kısa sürede tamamlayacağız. İnsanlarımızın acılarına ortak olup, kederlerini hafifletme amacındayız. Onların acılarında da hüzünlerinde de hep yanlarında olacağız. Verilen her destek için şimdiden teşekkür ederiz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

 

2-katli-evinin-catisindan-dusup-oldu

Kemalpaşa’da evinin çatısından düşen 79 yaşındaki adam öldü

Otel zinciri sahibi intihara kalkıştı!