in ,

Konak Tüneli artık Büyükşehir’de

Konak Tüneli’nin sorumluluğu Karayolları Genel Müdürlüğü’nden İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Tüneli okulların açık olduğu dönemde ayda ortalama 1 milyon 200 bin motorlu taşıt kullanıyor.

konak-tunelleri-artik-buyuksehirde

İzmir Konak Meydanı ile Yeşildere Caddesi‘ni birbirine bağlayan Konak Karayolu Tüneli’nin işletmesi ve bakım sorumluluğu Karayolları Genel Müdürlüğü’nden, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. 1674 metre uzunluğundaki tünel, gidiş ve geliş olmak üzere iki tüpten oluşuyor. Tüneli okulların açık olduğu dönemde ayda ortalama 1 milyon 200 bin, tatil dönemlerinde ise 900 bin motorlu taşıt kullanıyor.

Tünelin sorumluluğunu 1 Ocak 2020 itibariyle devralan Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı bünyesinde Konak Tüneli İşletme Şefliği oluşturuldu. Tünel şefi yönetimindeki 20 kişilik birimde elektrik-elektronik mühendisi, makina mühendisi, elektrik-elektronik tekniker ve teknisyenleri, ofis çalışanları ile acil durum personeli görev yapıyor.

konak-tunelinin-sorumlulugu-buyuksehirde

Konak Tüneli İşletme Şefliği’nin görevleri neler?

Tünel Şefliği 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Ekip vardiya sistemiyle çalışıyor. Kontrol merkezi trafiği sürekli takip ediyor. Elektrik, elektronik ve mekanik sistemlerin düzenli bakımı yapılıyor. Olası arızalara anında müdahale ediliyor. Bunların yanı sıra şefliğin sorumlulukları arasında acil durumlarda trafiğin kesilmesi, şerit kapatılması, çeşitli acil durum senaryolarına hazırlık da bulunuyor. Uyarı işaretlerinin, yangın dolaplarının, kaldırımların, iki tüp arasındaki geçişin ve acil durum butonlarının kontrolü, güvenliği ve temizliği de şefliğin görevleri arasında. İZUM Şube Müdürlüğü’nde görevli iş sağlığı ve güvenliği uzmanları da bu konuda önlem alarak personele destek oluyor. Uzmanlar, personele iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili eğitimler de veriyor.

Yazılım Birimi kurulacak

Tünel işletmesinin sorunsuz şekilde yürütüldüğünü söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel, “Mevcut birimlerimiz azami dikkatle çalışıyor. Daha güvenli trafik akışı için Tünel Yazılım Birimi oluşturmayı da planlıyoruz. Bu birim, gerek tünel içinde, gerek işletme tesislerindeki tüm yazılım ve donanımın sürekli güncellenmesi ve geliştirilmesi konularında çalışmalar yürütecek” dedi. Konak Karayolu Tüneli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından inşa edilmiş ve 24 Mayıs 2015’te hizmete açılmıştı.

chp-lideri-ile-bulustu

Başkan Yetişkin Ankara’da, CHP Lideri ile buluştu

aydindan-erasmus-projesine-destek

Aydın Büyükşehir’den Erasmus+ projesine tam destek