in ,

Konak’ta olağanüstü dönüşüm hamlesi

Ekim ayında kentte yaşanan büyük depremin ardından kentsel dönüşüm için acil çalışma başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ardından Konak Belediyesi’nden de önemli bir hamle geldi.

konakta-donusum-hareketi

Ekim ayında kentte yaşanan büyük depremin ardından kentsel dönüşüm için acil çalışma başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ardından Konak Belediyesi’nden de önemli bir hamle geldi. Belediye meclisi öncelikli bölge olarak belirlenen Alsancak ve Hatay semtlerinde dönüşüm için ön çalışma başlatma kararı aldı.

Konak Belediyesi’nin Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Mart ayındaki ikinci meclis toplantısında önemli kararların altına imza atıldı. Kentsel dönüşüm için yeni bir çalışma başlatan ilçe belediyesi, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında tarihi Alanyalı Konağı’nın Kurtuluş Müzesi olarak kente kazandırılması için oybirliğiyle karar aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından geçtiğimiz hafta onaylanan riskli yapıların hak kaybı yaşanmadan kentsel dönüşüme alınması acil karar ilçe belediyesi tarafından da tekrarlandı. Büyükşehir’in aldığı karar doğrultusunda öncelikli olarak Hatay ve Alsancak semtlerinde kentsel yenileme yapılması için hazırlıklara başlayan Konak Belediyesi, bu kapsamda mevcut planlarda alan sınırlarının belirlenmesi söz konusu iki bölgede yapılacak düzenlemelerle ilgili esasları içeren iki ayrı önergeyi komisyonlarda görüşerek karara bağlayacak. Yapılacak çalışmalara ilişkin meclis toplantısında açıklamalarda bulunan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Büyükşehir Belediyesi’nde oybirliğiyle onaylanan, kent içindeki dönüşümü teşvik edecek mevcut plandaki durumu korunacak alanların belirlenmesi ile ilgili olarak teknik görevli arkadaşlarımız tarafından Konak’ta iki bölge seçildi. Önümüzdeki hafta olağanüstü bir meclis yaparak bu konunun Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmesi ve vatandaşın da bu konuda içinin rahatlaması gerekiyor” dedi. Kentsel dönüşüm için yapılacak söz konusu hazırlıkların detaylarının ise önümüzdeki hafta içerisinde yapılacak olağanüstü toplantıda teknik bir sunum eşliğinde açıklanması bekleniyor.

Erman Şentürk

 

kadinlar-icin-sinama-atolyesi

Bornova Belediyesi’nden kadınlar için sinema atölyesi

kaldirimda-ceset-bulundu

İzmir’de kaldırımda bir kişinin cansız bedeni bulundu