in ,

Konak’tan kentsel dönüşüm için önemli hamle! Mecliste olağanüstü tempo

Konak Belediyesi geçtiğimiz yılki depremin ardından merakla beklenen kentsel dönüşüm hamlelerinden bir tanesini daha hayata geçirdi. Hatay semti ve İnönü Caddesi’ni yakından ilgilendiren imar değişikliği için belediye meclisi olağanüstü toplandı.

konak-meclis

Tek maddelik gündem ile olağanüstü toplanan Konak Belediyesi’nin meclisinde kentsel dönüşüm konusu ve deprem gerçeği bir kez daha masaya yatırıldı. Başkan Abdül Batur idaresinde gerçekleşen toplantıda kentin merkezindeki en önemli alanlardan sayılan Hatay semti için yapılan yeni imar düzenlemesi oybirliğiyle kabul edildi.

Alınan kararın Konak için çok önemli olduğunu dile getiren Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, kararın İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ağustos ayı toplantısına yetişmesi gerektiğinin ve bu nedenle olağanüstü toplantı düzenlediklerinin altını çizdi ve şöyle konuştu: Çok sayıda vatandaşın merakla beklediği imar düzenlemesini hayata geçirmekten ötürü memnuniyet duyduklarını ifade eden Konak Belediye Başkanı Abdül Batur toplantıda şunları söyledi: “Sizleri aniden çağırmamızın nedeni, alınan kararın ağustos ayında Büyükşehir Belediye Meclisi’ne yetişmesi ve bu konuda gecikme yaşanmaması gerekliliği. Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay bölgesinin K sınırları ile ilgili revizyon kararı üzerine, gerekli revizyon yerine getirildi. Alsancak bölgesi ile ilgili planlar daha önce kabul edilmişti. Komisyon üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Zaten her biri konuya hakimdi. Kararı oybirliği ile kabul eden meclis üyelerimize de teşekkür ediyorum. Konak için önemli bir karar. Umuyoruz ki Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de bizde olduğu gibi hızlı bir şekilde geçer. Önümüzdeki hafta hem grup hem meclis toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. Ancak bu kararın, beş aylık süreyi aşmaması için ağustos ayı toplantısında Büyükşehir Meclisi’nden geçmesi gerekiyor. Bu nedenle acil ve olağanüstü toplantımızı gerçekleştirdik. Katkılarınız için hepinize teşekkür ediyorum.”

Geçtiğimiz hafta İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, batıda Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Caddesi, kuzeyde Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, doğuda Kemeraltı Sit Alanı, güneyde İnönü Caddesi, Halide Edip Adıvar Caddesi, Yeşillik Caddesi ve Eşrefpaşa Caddesi ile sınırlanan ve “Hatay Bölgesi” olarak adlandırılan alanda “Mevcut Plandaki Durumu Korunacak Alan (K)” sınırlarının belirlenmesi ve bu alanlarda yapılacak uygulamalara yönelik aldığı yenileme kararı üzerine 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı plan notları yeniden hazırlandı. Mecliste kabul edilen madde ile birlikte bölgede yapılacak kentsel dönüşüm uygulamalarının önü açıldı ve depremin ardından konutlarını yenilemek isteyen hak sahibi vatandaşların da olası kayıpları önlenmiş oldu.

Erman Şentürk

 

bakan-koca-4-ildeki-selde-1-kisi-kayip-17-kisi-etkilendi

Artan vakalar sonrası Bakan koca’dan önemli açıklamalar! Aşı olmayanlar…

iscileri-tasiyan-minibus-dereye-uctu-5-yarali

İşçileri taşıyan minibüs dereye uçtu: 5 yaralı