in ,

Kontrollü normalleşme başlıyor: Normalleşmeye geçen iller belli oldu

Koronavirüs salgınında normalleşme adımları kapsamında vaka sayıları düşen illerde kısıtlamalar kaldırılıyor

izmirde-kisitlama-bitti-trafik-basladi

Vaka sayıları düşen illerde kısıtlamalar kaldırılıyor. Kısıtlama kaldırılan illeri Erdoğan açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; ”

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır. Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır. Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek. Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır.  Restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek.  Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Salgın boyunca her konuda öncü ve örnek olan Türkiye’nin kısıtlamaların gevşetilmesi ve tamamen kaldırılmasında da aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum.”

cumhurbaskani-erdogan-normallesme-adimlarini-acikladi-yasaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme adımlarını açıkladı! Yasaklar…

haftalik-100-000-nufusa-karsilik-gelen-korona-vaka-sayisinda-izmirde-dusus-var

İzmir nasıl ‘normalleşecek’? İşte İzmir’de esnetilecek koronavirüs yasakları…