in ,

‘Konu halk sağlığıysa spekülasyon olmaz!’

Salgın ortamında sosyal medya spekülasyonları aldı başını gitti. İzmir Medical Park Hastanesi’nde sözleşmeli doktorların işlerine son verildiği iddiası bunun en son örneği

konu-halk-sagligiysa-spekulasyon-olmaz

Çin’in Vuhan kentinden başlayarak Türkiye’ye ulaşan korona virüs şüphesiz en çok sağlık çalışanlarını etkiledi. Hayatlarını ortaya koyarak canla başla çalışan sağlık personeli, ülkenin dört bir yanından takdir topluyor. 7/24 çalışan doktor, hemşire ve hasta bakıcılar en büyük risk grubunu oluşturuyor. Hastalar ve hasta yakınları ile yakın temasla bulunan çoğu sağlık personeli evine dahi gitmiyor, ailelerini göremiyor. Böylesi özveriyle çalışanlar hakkında çıkan iddialara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Medical Park Hastanesi’nde sözleşmeli olarak çalışan doktorların akitlerine son verildiğine dair çıkan spekülasyonlara hastanede görevli Dr. Zeki Hozer, “Yasal olarak imkansız. Böylesi kriz dönemlerinde bu tarz kirli bilgi üretilmemeli” diyerek herkesi sağ duyulu olmaya davet etti.

‘YASALAR VAR!’

Sosyal medyada karşılaşılan haberlere yönelik olarak ise Sağlık Bakanlığının bir tebliğ yayınladığını belirten Hozer, “Sağlık Bakanlığımız bir tebliğ yayınladı. Pandemi ile alakalı olarak yayınlanan tebliğe göre kesinlikle hiç bir sağlık çalışanının işine son verilemez bu dönemde. Yasal olarak bu durum imkansız. İstifa ettiğinde dahi İl Sağlık Müdürlüğü onaylamaz. Şu an sağlık sektörü yeni istihdamlara açık, yurt dışında son sınıf öğrencilerini hızla doktor olarak mezun etmeye başladı hatta emekli sağlık çalışanlarını çağırmaya başladılar. Gerçek bilgi ile dezenformasyon arasında büyük bir fark var” açıklamalarında bulundu.

‘SUÇ SAYILMALI’

Sağlık çalışanlarının bu denli özveri ile çalıştığı bir dönemde teyit edilmeyen bilgilerin paylaşımına ‘Dur’ denmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Hozer, “Özverili çalıştığı için insanları akşamları saat dokuzda alkışlıyoruz fakat ardından teyit edilmemiş, yasalara uymayan bir şekilde bu tarz paylaşımlar yapılıyor. Bence suç olmalı. Pandemi ya da salgın hastalık dönemlerinde ruhsal anlamda dahil olağanüstü durum söz konusu olduğundan teyit edilmemiş bilgi yayan kişiler suç işlemiş oluyorlar. Olağanüstü durumda insanları demoralize etmek hoş değil. Çalışanlar büyük bir fedakarlık içerisinde çalışıyor, böyle insanların olduğu bir yerde bu bilgi kirliliğinin onların moralini ekstra bozmaması gerekiyor. İzinler ertelendi, istifaları kabul edilmiyor, emekli olacak personeli dahi emekli edemiyoruz. Bu tarz paylaşımlar kriz dönemlerinde gerçekten kamuya aykırı ve zararına işlemlerdir” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

izmirde-korona-nedeniyle-kamu-calisanlarina-kiyafet-serbestligi-geldi

İzmir’de korona nedeniyle kamu çalışanlarına kıyafet serbestliği geldi

bir-alkisi-da-bizler-hak-etmedik-mi

‘Bir alkışı da bizler hak etmedik mi?’