in ,

‘Kooperatifler kadınlaşmalı’

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Uçar, “Süreçte koordineli çalıştıklarını ve kooperatiflerden alımlar yaparak, dayanışma ağı kurduklarını söyledi

kooperatifler-kadinlasmali

Yaşanan süreçte el birliği ile yardımlarda bulunduklarını ve öncelikle çalışmaları internet üzerinden gerçekleştirdiklerini söyleyen CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, “Toplantılarımızı gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Ve kesinlikle sosyal mesafe kuralına uyuyoruz. Sosyal yardımlaşma kapsamında, ilçe belediyelerimiz, il yönetimimiz, kadın kollarımız ve gençlik kollarımız ile koordineli olarak çalışmaktayız. Tüm ilçelerimizde; ilçe kadın kolları başkanlarımız, yönetimdeki arkadaşlar ve emekçi kadınlarımız ev ev 65 yaş üzeri yahut kronik hastalığı bulunan vatandaşlara yardım ediyoruz. Bunun dışında yapılan aramalara göre destek sağlayıp yardımcı olduk. Olmaya devam ediyoruz” dedi.

‘KADIN KOOPERATİFLERİ”

Desteğin büyük bir bölümünü özellikle kadın kooperatiflerinden başlayarak gerçekleştirdiklerini söyleyen Uçar, “Kooperatiflerden alımlar yaparak, o üretimlerin aracısız halka aktarmayı amaçlayan, halkın bakkalı konseptinden kadın kolları olarak paketler alıyoruz. Ve bu hafta içi itibariyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya başlayacağız. Bu hem kooperatiflerle hem de ihtiyaç sahipleriyle dayanışmaya güzel bir örnek oluyor” dedi. Bu dayanışma yaklaşımının önemini belirten Uçar, “Destek olmak zorundayız çünkü günümüzde kadın hakları hızla geriletilmeye çalışılıyor. Biz kadınlar olarak el işlerimizin değerlendirilmesi, yöresel giysi ve tatların tanıtılması, evlerimizden aile ekonomisine katkı sağlamak isteyen emekçi kadınlarımızla sosyal faaliyetlerin geliştirilmesinde dayanışma içinde birlikte olacağız. Özellikle kadın kooperatifçiliğinin desteklenmesi ve üretimin daha ucuza indirgenmesi için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KADINA ŞİDDETE HAYIR’

İçinde bulunduğumuz sürecin hassasiyetine değinen ve geçtiğimiz yıl 25 Kasım Kadına Karşı Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Gücü’nden bugüne, 400 kadının öldürüldüğünü söyleyen Uçar, “Tarihte 1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda 25 Kasım kabul edildi. Böylesine bir tarihten bu yana herkesin bildiği gibi her gün kadınlar şiddete ya da tecavüze uğramaktalar. Kadına yönelik her türlü fiziksel ve psikolojik şiddete hayır demek için toplumumuzun gereken dayanışma ve hassasiyeti göstermesi gerektiği aşikar bir tablo olarak önümüze çıkıyor. Özellikle evde olunan süreçte ve her zaman kadına şiddetin son bulabilmesi için, şiddet uygulayanların en ağır ceza ile cezalandırılması için çevremizde böyle bir olaya şahit olduğunda emniyet birimlerine bildirilmeli. Bunun dışında tecavüzcüsü ile evlendirilme yolunda çıkarılmak istenen kanunlara katiyen hayır diyoruz. Kadınlar olarak kooperatiflerle, diğer kollarımızla koordine olarak yardım edecek, herkesi düşüneceğiz. Her zaman destek olacağız. Bağışçılardan gelenler, aldığımız yardım paketleri ve kooperatifler ile gerçekleştirdiğimiz dayanışma ile bu hafta da ihtiyaçları sahiplerine ulaştırma faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

kemalpasada-kiraz-hasadi

İzmir’de 432 gönüllü 150 üreticiye meyve hasadına gidiyor

paramedikler-evde-paslanmamali

‘Paramedikler evde paslanmamalı…’