in ,

Kordon esnafı kepenk kapatıyor

İzmir’de uzun yıllardır eğlencenin adresi olan Kordon, son dönemdeki görüntüsüyle adeta papatya falına döndü. Müşteriyle dolup taşan işletmeler bir bir kapanıyor

kordon-da-kapatan-kapatana

Ekonomik kriz, vatandaşın alım gücünün düşmesi ve paranın değersizleşmesi eğlence sektöründe, her alanda olduğundan bir kat daha fazla kendisini hissettiriyor. İzmir’de eğlence ve sosyal hayatın yoğunlaştığı Kordon’da esnaf eski günlerini mumla arıyor.

Bir dönem markaların girmek için yarıştığı, gece gündüz demeden hizmet veren, konumuyla yerli yabancı birçok kişinin ilgisini çeken Kordon’da bugün adım başı kepenk kapatmış dükkan görmek mümkün. Vatandaşlar neredeyse birkaç hafta önce oturdukları mekanlara, tekrar gitmek istediğinde yerinde bulamıyor. Kordon bu görüntüsüyle papatya falını andırırken İzmirlinin harcama gücünün düşerek eğlenceye ayırdıkları bütçelerin düşmesiyle esnaf ayakta duramıyor. Eğlence mekanlarının yerini iş yapmasına kesin gözüyle bakılan zincir mağazalar alıyor.

kordon-esnafi-kepenk-kapatiyor

‘MARKALAR BİLE…’

Son yıllarda İzmir’de eğlence sektörünün başka noktalara kaydığını söyleyen mekan sahipleri işlerin her geçen gün düştüğünden yakınıyor. Kordon ile bütünleşmiş mekanların bile kepenk kapattığını aktaran esnaf, “Artık gelen müşteri para bırakacak harcama yapmıyor. Örneğin yemek yemiyor ya da pahalı içeceklerden kaçınıyor. Çünkü insanların harcama gücü yok. Bir çay içip saatlerce oturuyor vatandaş. İşçi çıkarma yoluna gidiyoruz. Baş edemeyen de tamamen dükkanı kapatıp gidiyor. Kirası, hava parası, genel giderler… Bize geçinecek para dahi kalmıyor. Bilinen markaların franchiseları bile artık Kordon’da tutunamıyorken biz nasıl ayakta duralım” diyor.

KİRALAR ÇOK YÜKSEK

Konuyla Ege Telgraf’a değerlendirmede bulunan Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı yüksek kiralara vurgu yaptı. Şanlı şunları söyledi:  “Havaların bu seviyede soğuk olması nedeniyle zaten bu kış İzmirli dışarı çıkmıyor. Müşteri popülasyonu giderek düşüyor. Dolayısıyla iş yapamıyor esnaf. Bir de bu durumun üzerine yüksek demenin bile yetersiz kaldığı kiralar biniyor. Çok ama çok yüksek meblağlar ödemek durumunda kalıyor. En düşük kiraların aylık 40 bin lira olduğu bir yerden bahsediyoruz. Bu kiraları ne iş yaparsanız ödeyebilirsiniz ki? İstediğiniz kadar iş yapın mülk sahiplerine çalışıyorsunuz. Kordon’da bugün var olan kiralar yüzde 30- 40 aşağıya düşmediği sürece bu tablo devam eder. Böyle giderse sıkıntılı süreç sürer ve dükkanların kapandığını görmeye devam ederiz. Bu yüzden biraz mülk sahipleri de taşın altına elini koymalı.”

OTOPARK VE TRAFİK

Başkan Şanlı ayrıca artık İzmir’in her yerinin Kordon’a eş değer olduğunu söyleyerek,  “Çok fazla alternatif mekan ve bölge var. AVM’ler, başka trend alanlar ve dahası…  Bu alternatif mekanların yanı sıra bugün Kordon’un ciddi bir trafik kargaşası ve park yeri bulma sorun bulunuyor. İnsanlar dinlenmek için dışarı çıkar. Ancak Kordon’a gelmek bu nedenle dinlenmek değil sorun olmaya başladı.  Vatandaş park ve trafik sorunundan gelmeye korkar duruma düştü” diye konuştu.

Utkucan Akkaş/Özel Haber

 

chp-aliaga-ilce-baskani-oguzhan-2009un-ruhu-ile-belediyeyi-alacagiz

CHP Aliağa İlçe Başkanı Oğuzhan: 2009’un ruhu ile belediyeyi alacağız

izmirli-muhtarlar-ucretsiz-park-istiyor

İzmirli muhtarlar ücretsiz otopark istiyor