"Düşman kardeşler" Güney ve Kore arasındaki balon savaşları yeni bir aşamaya geçti.

Kuzey Kore, Güney Kore'den propaganda broşürü taşıyan balonlara yanıt olarak son günlerde güneye yüzlerce balonla çöp ve dışkı göndermişti.

Seul, Pyongyang'ın ülkeyi çöp ve dışkı yağmuruna tutmasını "kepazelik" olarak nitelemişti. Güney Kore ordusu da sınıra yakın bölgelerde yaşayan halka balonlardaki çöp ve dışkıya dokunmama, mümkün olduğunca dışarı çıkmama uyarısında bulunmuştu. 

Teknik olarak hala savaş halinde olan iki ülke arasındaki sınır, dünyanın en fazla silahlandırılmış sınır bölgesi olarak biliniyordu.

ŞARKI VE DİZİ DE GÖNDERDİLER

Kuzey Kore'den güneye kaçan bir grup, Pyongyang'ın balon saldırısına yanıt olarak 10 büyük balonla kuzeye ABD doları dolu torbalar gönderdi. Torbalarda ayrıca USB'lere yüklenmiş olarak Kuzey Kore'de yasaklı olan Güney Kore'nin dünyaca ünlü K-pop albümleri ve dizileriyle Kuzey Kore'deki komünist rejimi hedef alan propaganda malzemeleri de bulunuyor. 

AB Komisyonu, Başkan von der Leyen'in İtalya'yı eleştiren raporu ertelettiği iddiasını reddetti AB Komisyonu, Başkan von der Leyen'in İtalya'yı eleştiren raporu ertelettiği iddiasını reddetti

Kendilerini Özgür Kuzey Kore Hareketi olarak tanımlayan grup, balonları fırlatırken ellerinde fotoğraflarını taşıdıkları Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u protesto etti.

Kuzey Kore geçen hafta güneye çöp ve dışkı göndermenin yanı sıra sınıra dev hoparlörler yerleştirerek propaganda müzikleri de dinletmişti. Bölgedeki Güney Koreliler bu durumun dayanılmaz hale geldiğini bildirmiş, Pyongyang da balon savaşını geçici olarak durdurmuştu.

Pyongyang, güneyden gelen balonların yüz katı kadar balonla komşu ülkeyi çöp ve dışkı yağmuruna tutacağını açıklayarak Seul'u uyarmıştı.

Son balon savaşı sonrası Güney Kore, sınırda gerilimi azaltmaya yönelik 2018 tarihli anlaşmayı askıya almıştı.

Kaynak: Sözcü