in ,

Korona bir yandan hırsız diğer yandan…

Salgın nedeniyle kepenk indiren Kemeraltı esnafı şimdi de hırsızlık mağduru oldu. Esnafın Başkanı Girgin yetkililerden gece sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini istiyor

kemeralti-yenilenecek-ama-esnafin-talepleri-var

Dünya çapında pandemi ilan ettiren korona virüs nedeniyle kentler adeta birer hayalet şehre dönüştü. İzmir genelinde birçok meydan, bulvar, cadde ve sokak vatandaşların evinde kalmasıyla birlikte boşalırken, yeni bir sorun da gündeme taşındı. Salgın nedeniyle kapanan işyerlerine hırsızlar dadandı, geçim derdine düşen esnaf ise sıkıyönetim tedbirleri alınmasını önerdi.

FATURA TEDİRGİNLİĞİ

İzmir’in önemli alışveriş merkezlerinden tarihi Kemeraltı’nda salgın nedeniyle işyerlerinin yüzde 90’nının kapalı durumda bulunduğuna dikkatİ çeken Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Ege Telgraf’a özel konuştu. Girgin “Esnaf şu anda faturalarını düşünüyor. Esnafın kapalı durumda bulunan işyerlerine borçlarından ötürü işlem yapılmaya başlandı. Bu durumdan ötürü rahatsız olan arkadaşlarımız var. Oysaki bunun yapılmayacağı Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştı. Ancak bu uygulanmıyor. Şimdi bir de geçen ayların ortalaması alınarak faturaların kesileceği duyuruldu. Bizim işyerlerimiz kapalı durumda, tüketim yok. O zaman neyin faturası kesilecek? Biz kira alınmasın derken, esnafa yardım talep ederken, bir de bunun tedirginliğini yaşıyoruz. Yaklaşık 20 gündür geçmiş aya ait faturalarla uğraşıyoruz. Fakat iş yapmıyoruz, kazanmıyoruz, hangi parayla faturalarımızı ödeyeceğiz? Kemeraltı esnafı günlük çalışıyor. Çarşıdaki tüm esnaf o gün sattığı malın parası ile geçiniyor. Yani günlük yaşıyoruz. Cirolarımız sıfıra düştü. Vatandaş korkudan çarşıya inmiyor. Dükkanların da yüzde 90’ı kapalı. Esnaf olarak biz bu zorlukların altından nasıl kalkacağız? Hem borçlara öteleme yapıldı deniyor, hem de geriden gelen faturalar ödenecek deniyor. Korkuyoruz, yarın bu kesilmeyen faturalarla birlikte geçmişten gelenler de dahil toplu olarak bizden istenirse ne yapacağız?” diye sordu.

‘YASAK’ TALEBİ

Esnaf Derneği Başkanı Girgin, yaşadıkları esas sıkıntılardan bir tanesinin de güvenlikle ilgili olduğunu belirterek şunları söyledi; “Dükkanların büyük bölümü kapalı. Açık olanlarda da personeli gelmiyor, patron gelip tek başına dükkanını açıyor. Şimdi sokağa çıkma yasağı ilan edilmez ve yaş sınırı konursa, 30-40 yaşında adam evden çıkar gelir dükkanını da açar. Kemeraltı artık geceleri iyice ıssızlaştı ve hırsızlara adeta gün doğdu. Polis ve bekçi de maalesef bu noktada yetersiz kalıyor. Bu yüzden gece 22:00’dan sabah 08:00’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini istiyoruz. Zaten herkes evinde, kimse de dışarı çıkmıyor. Geceleri barlar, restoranlar, sinemalar kapalı değil mi? Kimsenin gideceği bir yer yok ki. İnsanlar gündüzden alışverişini yapıyor ve evinde oturuyor. O zaman hırsızlığa önlem olarak geceleri yasak getirilmesi lazım. Böylece güvenlik güçleri de rahatlar. Dernek olarak en öncelikli talebimiz budur. Bu süreçte hepimiz yandık. İşi gücü geçtik, çöplerden atık toplayanlar dahi mağdur durumda. Çünkü her yer kapalı ve çöp çıkmıyor. Bu ortamı fırsat bilen hırsızlar geceleri gelip esnafın dükkanını talan ediyor, klimalarını çalıyor. Bunu nasıl telafi edeceğiz? Esnaf zaten ağır yaralı. Şimdi bu halde bir de hırsızın peşinde mi koşacak? Polis hırsızlarla mı uğraşsın? Neden yasak getirilmesin? Yetkiler valiliklerde. Sırayla her yer genelgelerle kapanıyor. Madem öyle güvenlik gerekçesiyle sokağa çıkma yasağı da ilan edilsin. Tüm çarşının derdi aynı. Küçük esnaf olarak İzmir Ticaret Odası ve esnaf odalarından da destek bekliyoruz. Bu zor günlerimizde yanımızda olsunlar.”

Erman Şentürk / Özel Haber

daha-da-kenetlenip-calismaya-devam

‘Daha da kenetlenip çalışmaya devam!’

izmirin-daglarinda-yine-cicekler-acacak

“İzmir’in dağlarında yine çiçekler açacak”