in ,

Korona mağduru esnaf, icralık oldu

İzmir’in gözde semtlerinden Güzelyalı’da yer alan ve Mart ayına kadar kapısında kuyruklar oluşan restoran, kafeterya ve lokantalar şimdi icra derdiyle boğuşuyor

korona-magduru-esnaf-icralik-oldu

Korona virüs tedbirleri kapsamında kapatılan kafeterya, restoran, lokanta, bar gibi işletmelerin aylardır çektiği çile bitmiyor. Getirilen son salgın önlemleri nedeniyle sadece paket servis ve gel-al yöntemiyle çalışabilen pek çok işletme ödeyemedikleri borçlarından ötürü kepenk indiriyor. İzmir’de söz konusu manzaranın yaşandığı yerlerin başında gelen Güzelyalı adeta ölüm sessizliğine bürünürken, fatura borçları nedeniyle icralık olan esnaf mutfağını çalıştıramıyor, dükkanını açabilen şanslı işletme sahipleri ise elde ettikleri gelirle personelinin maaşlarını dahi ödeyemiyor.

‘MAAŞ YOK’

Güzelyalı’da işletme sahiplerinin borçları nedeniyle dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığını, kalanların ise personel maaşlarını dahi ödeyemeyecek durumda olduğunu belirten Yalı İşadamları ve İşletmeciler Derneği Başkanı Rıfat Erdal, Ege Telgraf’a yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “Paket servis hizmeti tüm restoranlarda yok. Bazı işletmeler şu anda tamamen kapalı durumda. Pek çoğumuz borçlarımızı ödeyemediğimiz için icralık durumdayız. Paket servis olanlar da elektrikleri kesik olduğundan işyerini açıp, yemek çıkartıp servis yapamıyor. Genelge sonrasında herkes paket servise döndü ama bu bize yaramadı. Çünkü paket servisle kazanç elde edebilmemiz için, bir kere insanların işlerine düzenli gidip çalışması gerekiyor. Yani işinden evine geç gelip, yemek hazırlamaya vakti olmayacak, uğraşamayacak ve alternatif olarak bizleri tercih edecek. Bunun yanında insanların gelir seviyesinin artması lazım ki, dışarından yemek söyleyebilsin. Paranın değeri olsa bir derece. Şimdi artık dışarından yemek istemek artık lüks bir alışkanlık oldu. Ama baktığınızda marketler tam kapasite çalışıyor, dolu durumda. Çünkü hafta sonunda yasaklar var, marketler ağzına kadar dolu, insanlar evde olduğundan insanlar malzemesini alıp evde sıkılmamak adına kendisini mutfağa veriyor. Artık herkes kendi evinde aşçı ya da gurme oldu. Hal böyle olunca bize ihtiyaç duyulmuyor. Restoranlarımız paket servis için açık olsa bile, bizim paket servisten kazandığımız yemek parası elemanlarımızın maaşını dahi karşılamıyor.”

‘BİR ŞEY KALMIYOR’

Yaşanan süreçte devletten bekledikleri yardımı alamadıklarını da söyleyen Yalı İşadamları ve İşletmeciler Derneği Başkanı Erdal, “Çağın alışkanlığı internet olmuş durumda. Artık oturduğumuz yerden yemek siparişi veriyoruz. Birçok insan telefon yerine anlaşmalı olduğumuz internet siteleri üzerinden sipariş veriyor. Biz bu sistemlerden götürdüğümüz siparişler için de komisyon ödüyoruz. Sipariş başına yüzde 30 kar elde edebilecekken, yüzde 20’sini baştan kaybediyoruz. Geriye elimize bir şey kalmıyor. İşletme sahipleri olarak borçlarımızı ödeyemediğimizden ötürü hakkımızda icra takibi başlatıldı. Bazı arkadaşlarımızın elektrikleri kesik. Şimdi o esnaflar restoranın mutfağını açıp da nasıl yemek çıkartacak da, nasıl paket servis yapacak? Birçoğumuz ilerleyen süreçte belki de bu icralar yüzünden yargılanacağız. Ankara’da gerçek vatansever olan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş esnafa sahip çıkmak adına birçok kampanya yürütüyor. Esnafın halini biliyor, esnafı derdine kulak veriyor. Biz de aynı şekilde destek görmek istiyoruz. 15 Ocak’ta normale döneceğiz denmişti ama en azından Mart ayına kadar böyle gideceğimizi tahmin ediyoruz. Esnafa destek adı altında en son bir paket açıklandı ama bizlere bu paketten çıkan bir şey olmadı. Kaldı ki, aramızda devletin kiracısı olanlar var. Borçlarımızın ötelenmesi ya da taksitlendirilmesi söz konusu ama kimse siz kapalısınız sizden kira almıyoruz demiyor” sözleriyle esnafın yardım taleplerini bir kez daha hatırlattı.

Erman Şentürk / Özel Haber

Enerji kimlik belgenizi aldınız mı?

Öğrenciler gitmek istemiyor, Müdürlük ‘mecburuz’ diyor!