in ,

Korona virüs engeli artırdı

Dünyayı olumsuz etkileyen korona virüsü engellileri de zorda bıraktı. Eğitim faaliyetlerinin tamamı ya ertelendi, ya da iptal edildi

korona-virus-engeli-artirdi

Buca Engelliler Derneği Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Erişilebilirlik Komisyonu Üyesi Harun Kara Ege Telgraf’a yaptığı açıklamada salgın nedeniyle engelli vatandaşların toplumun tüm kesimi ile aynı mağduriyeti paylaştığını dile getirdi.

İzmir’de belediyelerin sunduğu destekler sayesinde salgından korunmayı başardıklarını belirten Kara, şunları söyledi: “Şu anda yapılan tüm eğitimler durduruldu. İzmir genelinde engellilere yönelik düzenlenen kursların tamamı ertelendi. Sadece eğitimler değil, kamuya giriş sınavları da dahil olmak üzere sınavlar da iptal edildi. Ancak burada özellikle engelliler için bir mağduriyet söz konusu değil. Çünkü dünya genelinde yaşanan bir salgın vakasıyla karşı karşıyayız. Mecburen her şeyi durdurduk, ya da ertelemek durumunda kaldık. Medikal cihaz kullanan ve ortopedik cihaz kullanan engelliler bu süreçten olumsuz etkilendi. Kronik rahatsızlığı olan çok sayıda arkadaşımız var. Vaktimizin büyük bölümünü evde geçiriyoruz. Çok acil bir şey olduğunda belediyelerle görüşüyoruz ve ihtiyaçlarımızın karşılanması için evlere ekipler gönderiyorlar. Hem Büyükşehir Belediyesi, hem de ilçe belediyeleri bu konuda bizlere büyük destek oluyorlar. Belediyelerin engelliler için sunmuş oldukları özel servis araçları var. Acil bir durum olduğu takdirde ya da hastaneye gideceğimiz zaman bizlere ulaşım imkanı sunuyorlar. Ancak biz çok acil bir şey olmadıkça veya hayati önem taşıyan bir durum söz konusu değilse, engellilerin evden dışarı çıkmaması için çağrıda bulunuyoruz.”

‘İZMİR DAHA ŞANSLI’

İzmir’de diğer kentlere göre engelliler için hayatın biraz daha kolay olduğunu belirten Harun Kara, “Sokağa çıkabilecek durumda olan engellilerimizin yüzde 95’i toplu ulaşım araçlarından faydalanabiliyor. İzmir’in erişilebilirlik standartları çok yüksek. Toplu ulaşıma getirilen son kısıtlamalardan sonra sadece bir şey değişti, engelliler otobüslere tek tek binebiliyor. Sosyal mesafe için alınan bu önlemler sadece bizi değil, toplumun tamamını kapsıyor. Türkiye’de acil durumlar haricinde hayat zaten durmuş vaziyette. Tüm sosyal, kültürel etkinlikler iptal edildi. Böyle bir ortamda engellilerin sosyal yaşamı da toplumun tüm kesimleri gibi elbette olumsuz etkilendi. Ancak dediğim gibi bu durum sadece bizleri kapsamıyor. Sağlımızı korumak için biz gereken önlemlerimizi aldık. Maalesef birçok engelli arkadaşımızın kronik rahatsızlığı bulunuyor. Böyle bir ortamda dışarı çıkıp da kendimizi tehlikeye atmak istemiyoruz. Biz kurum olarak gereken tüm duyurularımızı yaptık. Engelliler de aynı 65 yaş üstü vatandaşlarımız gibi risk gurubunda. Bu yüzden mecburen evdeyiz. Virüsü eve taşımamak için de engelli arkadaşlarımızın mümkün mertebe dışarı çıkmamasını öneriyoruz” diye konuştu.

BELEDİYELER TEYAKKUZDA

İzmir Büyükşehir Belediyesi Erişilebilirlik Komisyonu Üyesi Kara, İzmir’de yerel yönetimlerin engelliler konusunda yaptığı çalışmalar ve yardımlara ilişkin de şu bilgileri verdi: “Belediyeler bu süreçte engellilere çok önemli destekler sunuyor. Dışarıya çıkamayacak durumda olan engelli vatandaşlar için gerek ilçe belediyeleri, gerekse Büyükşehir Belediyesi İzmir’in genelinde gerekli tüm tedbirleri almış durumda. Hem erzak yardımı, hem de evde yalnız yaşayan engelli vatandaşlar için alışverişlerine belediyeler yardımcı oluyor. Bunun haricinde tıbbi yardımlar, sağlık ihtiyaçları da yine bu süreçte belediyelerin yardımıyla karşılanıyor. Kapıya kadar gelip servisle ihtiyaç doğrultusunda sağlık tesislerine erişimimiz sağlanıyor. Evlerin temizliği yapılıyor, hijyen malzemesi ihtiyaçlarımız belediyeler tarafından karşılanıyor. Bu yönde bir mağduriyet yaşamadık. Salgın başladığından bu yana en ufak bir sıkıntı ya da şikayet gündeme gelmedi.”

izmirdeki-ecznelerin-calisma-saatleri

İzmir’deki eczanelerin çalışma saatleri değişti

egenin-romantik-yunan-adasi-santorini

Ege’nin romantik Yunan adası: Santorini