in ,

Korona virüs mağduru İzmirli kahveciler, Gündoğdu’da eylemde!

Korona virüs mağduru olan İzmirli kahveciler son dönemde yaşadıkları sorunları dile getirmek amacıyla Gündoğdu Meydanı’nda eylem düzenledi.

korona-virus-magduru-izmirli-kahveciler-gundogduda-eylemde

Gündoğdu Meydanı‘nda düzenlenen basın açıklamasında yaşadıkları sıkıntıları dile getiren ve mağduriyetlerinin giderilmesi için Ankara‘ya çağrılarda bulunan İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Türkiye corona virüs salgınının getirdiği zor günleri yaşamakta.

Toplumun her kesimi gerek maddi, gerek manevi anlamda sıkıntılar yaşadı. Bu süreçten en fazla olumsuz etkilenen  kesim de esnaf ve sanatkarlar oldu. Mart ayından alınan tedbirlerle önce işyerlerimiz kapatıldı. Kademeli normalleşmenin başlamasıyla önce kahvehanelerimiz geç de olsa internet kafelerimiz açıldı. Ne var ki işyerlerimizin açılmasının esnafımıza yararı olmadı. Hatta yarardan fazla zararı oldu. Çünkü kahvehanelerimizde oyun oynanması yasak. İnsanlar kahvehanelere oyun oynamaya, iskambil, okey, tavla oynarken sohbet etmeye geliyorlar. Sadece çay kahve içmek için gelmiyorlar. Bu durum esnafımızı mağdur ediyor. İşyeri açan esnafımız haliyle su, elektrik kullanmaya başlıyor. Yanında çalışanların maaşını ödüyor. Ama oyun oynatamadığı için gelir elde edemiyor.

izmirli-kahveciler-eylemde

‘Bizi virüs değil, ekonomik durumumuz öldürecek’

Alınan tedbirleri son derece yerinde buluyor ve destekliyoruz. İnsan sağlığı her şeyin önünde gelmektedir. Ancak anayasanın 173’üncü maddesine göre devlet esnafını koruyucu tedbirler almakla yükümlüdür. Bugüne kadar esnaf kesimi için verilen 25 bin liralık destek kredisi üyelerimizi bir nebze olsun rahatlatmıştır ancak yeterli değildir. Çünkü bir kısım esnaf sicil affı olmadığı için geçmişteki borçlarından veya ödemelerindeki aksaklıklardan ötürü bu imkandan yararlanamadı. Devlete vergi ödeyen, sicile kayıtlı oda üyesi olan esnafa kira desteğinde bulunulmalıdır. Pek çok arkadaşımız kirasını ödeyemediği için işyerini kapatmak zorunda kalmıştır. Esnaflarımızın kapalı olduğu süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primlerininin ve vergilerin devletimizce ödenmesini, tüm kredi borçlarımızın yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz. İnternet kafelere ekonomik destek verilmelidir. Derdimiz geçim, ekmek derdi. Bizi virüs değil, şu andaki ekonomik durumumuz öldürecek.”

Kahveci esnafının eylemine destek veren CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de şöyle konuştu: “Kahvecilerin kiraları devam ediyor. Çalışanların bir kısmı işten çıkartıldı ve işsiz. Kahvecilerin vergileri, hayat mücadelesi devam ediyor. Evlerinde ekmek bekleyenler gözünü Ankara’ya çevirmiş çıkacak kararı bekliyor. İstiyorum ve diliyorum ki, esnaf destek görsün. Esnafın hakkı hukuku korunsun. Biz bu ülkenin evlatlarıyız. Esnaf ağzı var dili yok kesimdir. Esnaf bağırmaz, çağırmaz, çok efendidir. Ama esnafın da sabrı vardır. Bizi yönetenlere rica ediyorum, kahvecilerimizin ve tüm mağduriyet yaşayan esnafımızın sesine kulak verin.”

Erman Şentürk

ibrahim-gokcek-paylasimi-yapan-hakime-sorusturma

İzmir Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ın açığa alınma süresi uzatıldı

kusadasi-genclik-festivali-korona-virus-engeline-takildi

Kuşadası Gençlik Festivali korona virüs engeline takıldı