in ,

Korona virüse karşı D vitamini mucizesi

Araştırmalar D vitamini eksikliği yüksek ülkelerde korona virüse bağlı ölümlerin de fazla olduğunu ortaya koyarken Dr. Sarhan Sakarya’dan benzer nitelikte açıklama geldi

korona-viruse-karsi-d-vitamini-mucizesi

Yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliği yaşamayanların ölüm oranının yarı yarıya düşük olduğunu ortaya koydu. D vitamini eksikliği yüksek görülen ülkelerde ise korona virüs vakalarında ölüm oranlarının daha yüksek olduğu bir diğer tespit. İzmir Medicana Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Sarhan Sakarya, “D vitamini virüs ile çatışma da solunum sisteminin direncini güçlendirir” dedi.
Kovid -19’a karşı ‘D’ vitamininin direkt bir çözüm olmadığını da vurgulayan Dr. Sakarya,” ‘D’ vitaminini alırsanız korona virüse yakalanmazsınız diye bir şey söz konusu değil. Ancak ‘D’ vitamini virüs ile çatışma mekanizması olarak solunum sisteminin direncini güçlendirir ve enfeksiyonların da şiddetini azaltır. Bu vitamin ile ilgili korona virüse karşı yüzde yüz çözüm olabilir diyebileceğimiz bir sonuç yok. Fakat ‘D’ vitaminin ‘C’ vitamininden daha yoğun bir şekilde solunum sistemi direncini artırdığını net bir şekilde söyleyebilirim. Bu nedenle bizler genellikle kış aylarında ‘D’ ve ‘C’ vitamininden zengin gıdaların tüketilmesini öneriyoruz. Çünkü kış aylarında en önemli sorun hastaların solunum yolu enfeksiyonları oluyor. Özelikle bu aylarda Kovid olsun olmasın soğuk algınlığı ve grip gibi bir çok hastalık bu dönemde görülebiliyor. Bir diğer önemli nokta, solunum sistemi bariyerinin bozulmamasının sağlanması. Yani tam da mikroorganizma yoğunluğunun arttığı bu dönemde bariyerimizin bozulması ile birlikte birçok hastalık daha rahat vücuda yerleşebilmekte. Bu nedenle ‘D’ vitamini, hastalığın oluşmasını veya şiddetlenmesini engelleyici özelliklerinin bulunmasından dolayı vücuda alınması gereken bir vitamindir” diye konuştu.
Ülkemizin bulunduğu konumdan yeterince faydalanmamız gerektiğini belirten Dr. Sakarya, “Güneşli bir ülke olmamızdan dolayı vitamini yeterince almalıyız. Günün her saatinde ‘D’ vitamini doğal yol ile alınabilir. Ancak tercihen sabah saatlerinde almak daha uygun olabilir” ifadelerini kullandı.

İbrahim Şengül / Özel Haber

karabaglarda-cocuklar-icin-tablet-dayanismasi

Karabağlar’da çocuklar için tablet dayanışması

aksesuar-soygununa-birileri-dur-demeli

“Aksesuar soygununa birileri ‘Dur’ demeli…”