in ,

Korona virüsü gibi obezite de tehlike

Dünyanın savaştığı salgının yayılmasını engellemenin yolu evde kalmak. Uzmanlar, evde geçilen sürede vatandaşları obezite tehlikesine karşı uyarıyor

korona-virusu-gibi-obezite-de-tehlike

Virüsün yayılmasını önleyebilmek ve salgını kontrol altına almak adına yapılması gereken en önemli noktalardan bir tanesi ise şüphesiz ki sosyal mesafeye dikkat edilmesi. Zorunlu olmadıkça evden çıkmadığımız bugünlerde ise çoğu birey bu duruma ayak uydurmaya çalışıyor.
Bu süreçte ortaya çıkan bir diğer problem ise evde kalınan zaman diliminde, kilo artışının görülmesi oluyor. Süreç içerisinde obeziteye dikkat edilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen Deniz Zünbülcan, “Genelde yaşanan problemler ise akşam atıştırmalıkları, su tüketiminin azalması, gün içerisinde besin alımının düzensizleşmesi, azalan fiziksel aktivite ve mutfakta geçirilen zamanın artmasıyla da dolaylı olarak artan tatlı, hamur işi tüketiminin artması. Durum böyle olunca ne yazık ki son zamanlarda birçok kişiden karantina döneminde kilo alıyorum ne yapmam gerekiyor diye ben de mesajlar alıyorum. Tabii ki artan düzensiz besin alımı, azalan su tüketimi, azalan fiziksel aktivite hatta bazı kişilerin daha çok yaşadığı stres durumu kilo almayı ve obeziteyi tetikleyici etkenler” dedi.

‘KİLO KONTROLÜ’

Bağışıklığı artırmanın önemine değinen Zünbülcan, “ Bugünlerde sağlığımızı ve bağışıklık sistemimizi çok fazla konuşuyoruz. Bağışıklığımızı kuvvetlendirmek için neler yapabiliriz araştırıyoruz ancak ilk olarak yapılması gereken bağışıklık sistemimizi direkt tehlikeye atan obeziteyi önlemek ve kilo kontrolümüzü sağlayabilmek” ifadelerini kullandı.

‘BOL BOL SU İÇİN’

Obezitenin riskli bir durum olduğunun altını çizen Zünbülcan, korunmak için gereken ilk disiplinin su tüketimi olduğunu belirtti. Zünbülcan, “Metabolik olayların gerçekleşebilmesi ve vücudun temizlenebilmesi için su tüketiminin yeterli olması çok önemlidir. Kilonuzu ve besin alımınızı kontrolünüz altına almak istiyorsanız mutlaka yeterli miktarda su içmelisiniz. Evdeyken unutuyorum diyorsanız mutlaka alarm kurarak alışkanlık haline gelene kadar bunu devam ettirebilirler” dedi.

‘AÇ KALMAYIN’

Diğer bir önemli hususun ise uzun süre aç kalmak ile ilgili olduğunu belirten Zünbülcan, “Akşam saatlerinde atıştırmalık bir şeyler aramaya başlıyorsa, geceleri kalkıp dolap kapağını açmaya başlıyorsa gün içinde yeterli beslenmemiştir. Gün içinde metabolizmanızın düzgün çalışabilmesi için gerekli besin öğelerini alamıyor ve enerjiyi sağlayamıyorsak akşamları bu durumları yaşamamız mümkün. Bu nedenle gün içinde aç kalınmamalı” ifadelerini kullandı.
Tüketeceğimiz besinler ile kilo kontrolü sağlayabileceğimizi söyleyen Zünbülcan, risk grubunda olan hastalıkların birçoğunun sürekli olarak un, yağ ve şeker tüketiminden kaynaklandığını belirtti. Sağlığa zararlı ürünler olduğunu belirten Zünbülcan,“Öncelikle şunu bilmeliyiz, yapılan bu tarifler kilo aldırdığı gibi sağlığımıza da zarar veriyor. Yine bağışıklığımıza aman dikkat dediğimiz bu günlerde risk grubunda olan hastalıkların ortak nedeni obezite. Bu nedenle bu süreçte mutfakta yaptığımız tariflerin içeriğine ve sıklığına dikkat etmemiz de fayda var. Bu tarifleri yaparken sağlıklı bir şey yapmak istiyorum diyenler Beyaz şeker yerine bal, pekmez, stevia, kuru meyveleri kullanabilir” açıklamalarında bulundu.

STRESE DİKKAT

Diğer bir önemli hususun ise psikolojik olduğunu belirten Zünbülcan, “ Stres yönetimimizi sağladığımız zaman atıştırmalık ihtiyacımızı da kontrol altına daha rahat alabildiğimizi göreceksiniz. Stres kortizol hormonunun salınımını etkileyerek de kilo alımını tetikleyebilir. Bu noktada kendinizi sakinleştirecek, evde vaktinizi değerli kılacak etkinlikler yapabileceğiniz gibi yine online olarak bir uzmandan da destek alabilirsiniz. En iyi çözümlerden biri de hareket etme alanımızın azaldığı bugünlerde evde egzersiz hareketleri yapabilir kaslarımızı ve vücudumuzu çalıştırabiliriz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

bakan-soylu-teskilatlarimizda-koronavirus-vakalari-var

Bakan Soylu: Teşkilatlarımızda koronavirüs vakaları var

gecmise-yolculuk-yapabilirsin-ama-simdi-lutfen-evde-kal

‘Geçmişe yolculuk yapabilirsin ama şimdi lütfen evde kal…’