in ,

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesinden ikinci dalga uyarısı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Recep Öztürk CNN Türk canlı yayınına katıldı. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Öztürk, ikinci dalga uyarısında bulundu

koronavirus-bilim-kurulu-uyesinden-ikinci-dalga-uyarisi

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Recep Öztürk katıldığı CNN Türk canlı yayınında şu ifadeleri kullandı:

İngiltere’deki araştırmada ayrıntılı bilgiler elde edildi. Şu anda dünyada bu hastalığın seyrini etkileyecek, bizi farklı bir düşünceye itedek bir durum değil. Buradan tüm sağlık çalışanlarına, bu hastalığa bakarken lütfen dikkatli olalım. Hastalar ishal ve karın ağrısıyla gelebiliyorlar farklı sistemlere tutunduğunu düşünelim. Bu zaten uzun zamandan beri söylenen bir olay.

Belirtileri yorumlarken beklemek, analiz yapmak gerekiyor. Fikirler değişiyor, Ocak ayında merkezi sinir sistemi tutulmaz derken, daha sonra bunun çok daha farklı şekilde tutunduğunu, omurilik sıvısından virüsün saptandığını görmüş olduk.

Belki önümüzdeki hafta daha farklı belirtilerle karşılaşabileceğiz. Bunlar esasen varolan, dikkatlerden kaçan belirtiler olarak algılamak lazım.

VAKA SAYISI DÜŞMEYE DEVAM EDER Mİ?

Mayısın birinci haftasını hatırlayalım 780’e inen vaka sayısı var. O eğilimin devam edeceğini düşünerek rakamlar veriyorsunuz, o eğilim devam etseydi doğal olarak bugün 100’ün altında bir rakamla karşılaşacaktık.

Bugün İspanya’da yine 800-900 vakaları var. Biz yeni normal dönemin yenisini, dünyadaki insanlar olarak ihmal ettik. Normal dönem olarak algıladık. Ev ziyafetlerinden, asker uğurlama törenlerine kadar, parklarda toplantılar, düğünler, en son televizyon programında istenmeyen yakın temaslar, bütün bunların bir bedeli olacaktı. Kuralları ne kadar ihlal ederseniz karşınıza hasta sayıları olarak geliyor.

Şu andaki eğilime göre 20-24 Temmuzlar civarında 500’ün altına inebiliriz. Ama birden insanlar değişebiliyor. Takımınız şampiyon oluyor, birden sanki bu kurallar geçerli değil hale geliyor. Halbuki bu salgının 2021’i kapsayacağı net şekilde belirtiliyor. İkinci dalga belirtiliyor.

İran günde 2500 vaka görmeye devam ediyor.

‘YENİDEN YASAKLAR…’

Devletimizin en üst düzey yetkilileri, Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ‘kademeli serbestliğe geçiyoruz ama yeni tedbirler gelebilir’ dedi. İran şimdi bu konuda yasaklara başladı, gitmek zorunda. Çünkü en kötü senaryoyu çizdi. 60 milyon insanın enfekte olabileceğini söyledi. Ülkemizde de biz yeniden yasaklarla karşılaşmak istemiyorsak, belirlenen ölçülerde… Kuaföründen, berberine, bankasına, PTT’sine, plajına kadar inanın bunları tek tek belirledi. Doğrusu değişik yerlere gittiğimde bilerek soruyorum ‘hiç okudunuz mu’ bunları diye… Çok iyi uygulanan yerler de var. Dün alışveriş merkezine gittim, çok iyiydi.

Milliyet

altay-buyuk-hayal-kirikligi-yasiyor

Altay büyük hayal kırıklığı yaşıyor

manisada-lavanta-bahcelerinde-hasat-basladi

Manisa’da lavanta bahçelerinde hasat başladı