in ,

Koronavirüs su tüketimini arttırdı: İzmir’deki barajlar tehlike sinyali veriyor!

Yeni tip koronavirüs salgını ile birlikte kişisel bakım ve temizlik ihtiyacı en yüksek seviyeyi çıktı. Koronavirüs salgınından korunmak için yapılması gerekenlerin en başında su ve sabun kullanımı dikkat çekerken su tüketimi de arttı.

Yeni tip koronavirüs salgını ile birlikte kişisel bakım ve temizlik ihtiyacı en yüksek seviyeyi çıktı. Koronavirüs salgınından korunmak için yapılması gerekenlerin en başında su ve sabun kullanımı dikkat çekerken su tüketimi de arttı. Uzmanların çağrılarına uymayan vatandaşlar, hastalığa yakalanmamak için, çeşmeleri kısmadan ellerini, yüzlerini yıkarken marketten aldıkları paket ürünleri; kabuklu, kabuksuz her türlü meyveyi, sebzeyi su ve sabunla yıkamaktan çekinmezken su tüketimi de son derece arttı.

Pandemi ile tüm dünya mücadele ederken en önemli savunma yöntemi kişisel bakım ve temizlik olarak öne çıkıyor. Tüm bunlar yaşanırken bu sene yağış miktarının, geçtiğimiz yıllara göre daha düşük oranda seyretmesi kara kara düşündürüyor. Uzmanaların suyu dikkatli kullanma çağrıları karşılık bulmazken önlem almanın önemi de rakamlarda görülüyor.

Pekala İzmir’de barajlar ne durumda?

Koronavirüs tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizde de gündelik hayatımızı tamamen değiştirken farklı sorunları da beraberinde getiriyor. Yağış oranlarının bu sene beklenilenden daha düşük geçmesi de kafalarda yeni problemlere sebep olabilir. Dİkkatli olmaz ve önem alınmazsa bir süre sonra barajlardaki su oranının kritik seviyeye gelme olasılığı yüksek.

Pekala şuan da İzmir‘de barajların durumu hangi nokta? geçtiğimiz yıllara göre daha düşük yağış sebebiyle rakamlar önlem almayı zorunlu kılıyor.

koronavirus-su-tuketimini-arttirdi-izmirdeki-barajlar-tehlike-sinyali-veriyor

İşte barajların aktif doluluk oranı

Koronavirüs sebebiyle temizlik ihtiyacı ve önemi son derece artarken, bununla birlikte su tüketimi de bir hayli arttı. Pekala izmir’deki su tüketimi sonrasında aktif doluluk oranları ne durumda?
Aktif Barajların doluluk seviyesinin geçtiğimiz sene bugüne kıyasla yaptığımız araştırmaya göre son durumu şu şekilde; Tahtalı barajı 2019 verileri 89,53 – 2020 verileri 56,18, Balçova Barajı 2019 verileri 73,88 – 2020 verileri 31,41, Gördes Barajı 2019 verileri 10,67 – 2020 verileri 10,42, Ürkmez Barajı 2019 verileri 98,78 – 2020 verilerine göre 75,03, Güzelhisar Barajı 2019 verileri 87,29 – 2020 verilerine göre 65,11, Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı 2019 verilerine göre 87,04 – 2020 verilerine göre 47,54 doluluk oranı ile fark dikkat çekiyor.

El yıkarken nelere dikkat edilmeli

Doğru el yıkama yöntemine göre eller su ile ıslatılarak sabunlandıktan sonra musluk kapatılmalı. Avuç içleri iyice ovuşturulmalı ardından parmaklar birbirine geçirilerek ve tırnak araları ovuşturularak temizlenmeli. Tüm bu işlemlerin ardından musluk yeniden açılarak eller güzelce durulanmalı. Bu işlem yapılırken ellerin sabunlanarak ovuşturulduğu 20 saniye boyunca musluğun açık bırakılmasının her seferinde en az 2 litre suyun boşa akıtılması anlamına geldiği unutulmamalı.

Hijyene evet, israfa hayır

Virüsün yayılmasını önlemek için alınan kişisel temizlik önlemlerinin yanı sıra evde geçirilen sürenin artmasının da tüketimi yukarı yönde etkilediğini belirten yetkililer, kısa vadede İzmir’de su sıkıntısı yaşanmasının beklenmediğini ancak yine de israftan kaçınılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Özel Haber / Ömer Faruk Aydudu

menemende-ihtiyaci-olan-ailelere-yemek-destegi

Menemen Belediyesi onları unutmadı: 2 bin aileye yemek ulaştırdı

baskan-inceden-ince-davranis

Başkandan ‘İnce’ davranış