in ,

Koronaya karşı psikolog ordusu

Uzmanlardan oluşan Travma İyileştirme Grubu, başta kamu çalışanları olmak üzere virüs salgınından etkilenenlere yönelik online psikolojik destek veriyor

koronaya-karsi-psikolog-ordusu

Kamu ve özel sektörde görev yapan psikiyatrist, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve psikolojik danışmandan oluşan Türkiye’nin 400 kişilik grup korona virüs vakalarının sayısının her geçen gün artması üzerine harekete geçti. EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) Travma İyileştirme Grubu olarak ‘Online her yerdeyiz’ sloganıyla bir araya geldiklerini söyleyen Grup Başkanı Psikolog Şenel Karaman, ülkenin dört bir yanında soruları gönüllü olarak cevaplayacaklarını söyledi. Karaman teknoloji yardımıyla başta sağlık personeli olmak üzere virüse yakalanmış insanlara hizmet götüren herkese ulaşmaya çalışacaklarını aktararak “Şu anda herkesin etkilendiği bir kriz yaşıyoruz. Bu kriz bazılarımızın yaşamını yitirmesine bazılarımızın ekonomik kaybına ama hepimizin yaşam biçimini değiştirmesine yol açacak. Güvenlik görevlileri, belediye çalışanı gibi bu hastalıkla mücadelede görev alan herkese dokunmaya çalışıyoruz. Yine bu virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınları, teşhis konulan hastalar da ulaşmak istediklerimizden. Evet, süreçten herkes etkileniyor ama çalışanlar herkes için stratejik personel. Dolayısıyla onları korumamız gerekiyor” dedi.

‘MESAJ ATMALARI YETERLİ’

EMDR yönteminin travmatik olaylardan sonra uygulanmak üzere Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen iki terapi yaklaşımından biri olduğunu belirten Karaman, “Beynin olumsuz bir anıyı olumlu hale getirme özelliği var. Bizim de arkadaşlarımız verdikleri psikolojik destekle bu mekanizmayı harekete geçiriyor. Lütfen insanlar bize ulaşsın. Bu konuda 20 yıllık bir deneyimimiz var. Psikolojik travmayı biliyor ve oldukça etkili sonuçlar alıyoruz. Bize 0541 460 53 90 numaralı telefonun ‘Whatsapp’ hattından veya emdrhapdestek@gmail.com mail adresinden ulaşabilirler. Kendilerine bir form gönderiyor, hem onlarla ilgili bilgi alıyor hem de nasıl bir tedavi süreci izleyeceğimize dair kendilerine bilgi veriyoruz. Zorunlu olarak online şekilde, internet üzerinden süreci yürüteceğiz. Sistem kabul ettiğimiz terapi ihtiyacı duyan kişileri otomatik olarak doktorlarımıza atıyor. Biz bu süreçte binlerce insanın sağlığa kavuşmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

‘SAĞLIKLI OLANA KADAR’

Şenel Karaman çok sayıda insanın şimdiden terapi için başvurduğunu belirterek gelecek süreçte en az 400 kişiye hizmet veriyor olacaklarını ve terapinin danışanın sağlığına kavuşuncaya kadar süreceğini söyledi.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

izmir-valiligi-yatirim-izleme-ve-koordinasyon-baskanligi-icme-ve-kullanma-suyu-terfi-hatti-icin-ihaleye-cikacak

İzmir’de ihtiyaç sahiplerine nakdi yardımlar evlerinde yapılacak

yesilkosk-yesilcayin-hizmetine-sunuldu

Yeşil Köşk, Yeşilay’a tahsis edildi