in ,

Korsan otoparkçılar yolu otoparka çevirdi!

İzmir’de korsan otoparkçılığın böylesi pes dedirtti. Boş inşaat alanlarıyla, yol kenarlarıyla yetinmeyenler bu kez tüm yolu trafiğe kapatıp otoparka çevirdi!

korsan-otoparkcilar-yolu-otoparka-cevirdi

Kentte trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artması otopark sorununu da beraberinde getiriyor. Binaların otoparkının olmamasına, kamu kurumlarının da yeterli alt yapı sağlayamaması eklenince İzmir’de fırsatçılara gün doğuyor. Fırsatçılar buldukları her boşluğa yasa dışı olarak istila ederek ya da sahibinden boş araziyi kiralayarak otopark hizmeti veriyor. Özellikle kentin iş hayatının yoğun olduğu Alsancak, Konak, Çankaya üçgeninde araçlarını bırakacak otopark bulamayan vatandaşlar, boş inşaat alanlarını otoparka çeviren fırsatçıların kucağına itiliyor. Vergi ve denetim olmadan elde edilen kazanç denetimsizlikle de birleşince korsan otoparkların sayısı her geçen gün artıyor. Otoparkçılar, evlerinin önüne araba koyan vatandaşlardan dahi para alıyor.

YÜRÜYECEK YER YOK!

Son dönemde korsan otoparkçılığın geldiği nokta ise pes dedirtti. Kentin çeşitli yerlerinde denetimsizliği fırsat bilen korsan otoparkçılar işi tüm yolu istila etmeye kadar götürüyor. Daha önce yolun bir kısmının kapatılması alışılmış görüntüler oluştururken kimi otoparkçıların işi daha da ileri götürerek tüm caddeyi trafiğe kapattığı gözlendi. Alsancak’ta 1465 ile 1468 sokak başta olmak üzere çok sayıda cadde otoparkçılar tarafından tamamen yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Cadde boyunca otoparkçılara bırakılan araçlar yollara park edildi. Kamuya ait olan sokakları birileri park alanına çevirip para kazanırken vatandaşların yürüyerek dahi sokaktan geçmesi mümkün olmuyor. Söz konusu tablo, ülkede yetkililer nerede sorusunu akla getiriyor.

‘VATANDAŞ ŞİKÂYETÇİ?’

Alsancak’ta işyeri veya evi bulunan çok sayıda vatandaş durumdan şikayetçi. Evlerinin, iş yerlerinin önüne araçlarını bırakamadıklarını belirten vatandaşlar, olayın artık yolda yürüyememe noktasına geldiğini vurguladı. Yetkililerin yetersiz çalıştığını söyleyen vatandaşlar, “İzmir’de durum öyle bir hale geldi ki yaşadığımız yerin önüne araç bırakıyoruz, hiç bilmediğimiz biri gelip belediyeye ait yoldan para talep ediyor. Gördüğünüz gibi kentin göbeğinde bir grup adam kafalarına göre bir yolu kapatıp kazanç elde ediyor. İnsanlar canına, malına zarar gelmesin diyerek çıkarıp para veriyor. 7/24 polisin gezdiği Alsancak’ta bile durum böyle. Bu yollar aylardır kapalı. Ancak buna birinin çıkıp dur demesi gerekir” ifadelerini kullanıyor.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

karsiyaka-galibiyet-ozlemini-dindiremedi

Karşıyaka galibiyet özlemini dindiremedi

turk-sofralarinin-istiklal-marsini-besteleyen-adam-tarhana-baba

Türk sofralarının İstiklâl Marşı’nı besteleyen adam: “Tarhana Baba”