109 KSK 48 KMK Yaşasın Karşıyaka

metin-kose
Metin AYDINOĞLU
25 Mart 2022
‘Her şeye rağmen’ 3.Lig’de tutunmaya çalışan Karşıyaka, 1 Kasım 1912 doğumlu. 110’a yaklaşıyor. ‘Yılca genç, yaşça büyük’ olanların takımı da aynı renkte, sanki ikinci Karşıyaka. KSK’nin, Türk futbolunun efsaneleri ilerlemiş yaşına rağmen idman yapıyor, toplanıyor, birlik beraberlik içinde sahaya çıkıyor, top peşinde koşturuyorlar. Yedikleri içtikleri ayrı gitmiyor. 1974’de kuruldu Karşıyaka Masterler Külübü. İlk günkü aşkla, şevkle. Futbol oynamaya doyamayanların, idman yapmayı, maça çıkmayı, çok sevenlerin bir araya geldiği kulüptür. KSK’nin daha olgunlaşmış, ama püramatör halidir, KMK. Karşıyaka’da şanla şerefle forma giyenler, devam ettiği kulüptür KMK. Kurucu başkanı, ilk çalıştırıcısı, antrenörü de Cevat Gök hocamdır. Saha komiserliği de yaptı, TÜFAD İzmir’in kurucularından. Doğan Emültay hocamla birlikte. Spor adına ne varsa kurdular, gittiler bu fani dünyadan. Bizlere teslim ettiler. Yaşatması bizlerin görevi. Cevat hocama ve tüm emek verenlere rahmet olsun. Çok disiplinli idi cennet mekân. Sabah saat 8’deki idmana 5 dakika geç kalana şınav, mekik, koşu cezası verirken, 15 dakika olduysa evine geri gönderirdi, Baba Cevat adını boşuna takmadılar. 90’lu yıllarda bizzat gördüm, yaşadım.
1990’DA İLK RESMİ YÖNETİM
16 yıl sonra resmiye kavuştu, federe oldu, yıl 1990. 32 yıllık yönetimin ilk isimleri Cevat Gök, Erdal Atilla, Ergin Kurt, Ejder Karayılanoğlu, Ahmet Arslan, Murat Mutlu, Hayati Karakaş ve İlyas Sazalan yola çıktı, bugünlere ghetirdi. Sırasıyla, Erim Yıkgeç,  Ejder Karayılanoğlu, İbrahim Şenel, Ahmet Arslan, Hasan Eryiğit, Erdal Atilla, Hayati Karakaş, Tayfun Sezer, Kahraman Turumtay, Ali Yavuz, Hasan Aral, Haldun Dokel, Ahmet Arslan ile Şenol Pehlivan ikişer yıl başkanlık görevini yerine getirdi. Şimdiki başkan da Serdar Aktop da ‘çiçeği burnunda başkan’. Daha 10 gün önce başkanlığa seçildi. Yönetimdeki arkadaşları Burak Ali Durak, Hasan Aral, Şenol Pehlivan ve Akif Başaran ile birlikte canla başla çalışıyorlar. İsimlerin yanına hocam, kaptanım, kardeşim diye yazmıyorum. Çok yer tutunca, anlatılması gerekenlere yer kalmıyor, anlayışınıza teşekkürler.
MHK’YE GETİRMEZLER Kİ
Karşıyaka Belediyesi destek oldu, KMK Beşiktaş Masterler’i konuk etti Bostanlı Hasan Türker Sahası’nda. Çok da olmamasına rağmen soğuk havaya rağmen İlgi fazlaydı. Yıllarca şimdiki adıyla Süper Lig’de düdük çalan, gözlemcilik de yapan, ama ‘işlerine gelmediği için bir türlü MHK’ye getirilmeyen’ duayen isimdir Engin Kurt. Halı sahaları saymazsak 25 yıl sonra nizami, büyük sahada düdük çaldı, 69 yaşında hem de maşallah. Bu sütunların yazanı da 23 yıl sonra eline bayrak aldı Kurt sevgisinden dolayı. Özellikle ulusal organizasyonlarda bizi gururlandıran Plaj FİFA hakemimiz Bülent Kökten ile birlikte. 4. Hakem de Mustafa Sevim. Gözlemcimiz de bol miktardaydı. VAR hakemi yok, gerek de yok, ne gördüysek o. İlk günkü gibi. Eminsen, kafanda tilki yoksa, şak diye vereceksin. Neyse o.
İZMİR’İMİN EFSANELERİ
BMK’da Mehmet Ekşi, Recep Çetin, Ziya Doğan, Halim Okta gibi dönemin flaş isimleri forma giydi. Samet Aybaba ile Feyyaz Uçar sahaya çıkmadı, maç sonrası etkinliğine katıldı. Emeği geçen herkesi kutluyorum, tebrikler. Aslında her takım yapmalı böyle organizasyonlar. Karşıyaka Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevine yeni getirilen Berkan Alptekin’i ayrıca kutluyorum. Çok önemli işler bunlar, halkla iç içe. Engin hocamla, 25 yıl sonra tekrar maça çıkmak, İzmirli emektarlar, gönlümün müstesna isimleri Akif Başaran, Meftun Yıldız, Muharrem Dirik, Arif Kocabıyık, Cevdet Çapar, Bilal Yılmaz ile yine yıllar sonra aynı sahada ter dökmek, aynı masada sohbet etmek ayrı bir gurur benim için. Ne kadar güzel değil mi ? Birbirimize bakacak yüzümüz var. İşte spor da bu, hakemlik de bu. Sadece şöhret olmak değildir marifet.
MEFTUN YILDIZ’A ŞİFALAR
Maçın skorunu soracak olursanız şayet, inanın bilmiyorum. Kim kazandı yazmıyorum, gerek de yok. Amatör veya profesyonel maçlarda skoru aklında tutmak, eyyamcılık getirir. Gollere, skora, duruma göre maç yönetirsin ki, vay başıma. Master, veteran demek. Skor yapmak değil, kupa kaldırmak hiç değil, spor yapmaktır. Anlayana. Maksat spor olsun. Gözlerindeki rahatsızlığı operasyonla atlatan Meftun Yıldız frikikten öyle bir gol attı ki, harika. Gözü kapalı bile atar zaten. Tespit edebildiklerimden maça gelen, varlıkları bizleri onurlandıran Cumhur Balyan, Kemal Aydeniz, Haldun Dokel, Ahmet Kaşıkçı, Serhat Akay, Zafer Kılıçoğlu, Tezcan Kurtuluş, Yüksel Borucu, Özlem Doğangir, Adil Doğangir, Hüseyin Akuş, Özcan Güvener, Osman Cengil, Cenk Karslı, Hakan Kurt, Ergin Kurt, İltaç Akbulut Küçük, Ümit Küçük, Hayati Karakaş, Celal Demirel’e ayrıca çok teşekkür ederim, ayaklarına, yüreğine sağlık. Tanımadığım, göremediğim herkese selam olsun. Bir dahakinde de görüşmek üzere. Nasip, kısmet. Gönlü açık olanlar, mutlaka bir yerlerde buluşurlar, ziyadesiyle. Cevat Gök hocam sayesinde, göğe selam olsun. Eser bıraktı gitti, cennetlik adam işte. İnsanlığa, gençliğe en güzel hizmet.

Hikayeyi bırakın katilleri bulun

Çöktü monarşi yaşasın demokrasi