11 Şubat’ta Yakın’dayız

Ege Telgraf Admin
4 Şubat 2023

İzmir basının renkli yüzü, cana yakın, yardımsever, sevilen ablası Saadet Tuğray Erciyas’ın gurur günü. Uzun süredir üzerinde titizlikle çalıştığı, büyük bir emekle kaleme aldığı kitabı “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” raflarda yerini aldı. Ödüllerinin, kitaplarının arasına bir ‘mesleki onuru’  daha ekledi. 

    Eşi, değerli meslek büyüğümüz, sevgili ağabeyimiz Hüseyin Erciyas müjdeyi, sosyal medya hesabından duyurdu: “Saadet Tuğray Erciyas’ın “Bir Karşıyaka Beyefendisi Ahmet Kemal Baysak” kitabı Yakın Kitabevi’nce yayımlandı. Duayen sanayici, siyaset ve iş insanı, eski Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın ruhu şad olsun.”

    Kitabın geliri Baysak Ailesi’nin isteği doğrultusunda Karşıyaka Belediyesi’nin sürdürdüğü “Karşıyaka’nın Filizleri Öğrenci Bursu Programı”na aktarılacak.

    Saadet Tuğray Erciyas’ın son eseri de   “Tarık Dursun K.’ nın Semtleri… İzmir Ah!” ve “Seferihisar’ın Çınarları” kitaplarında olduğu gibi kent belleğine katkı koymaya devam edecek. 

    Erciyas, 11 Şubat Cumartesi saat 14.00’te kitaplarını imzalayacak. Kıbrıs Şehitleri Caddesi 1464 Sokak 6/A Alsancak adresindeki Yakın Kitabevi’ nde düzenlenen etkinlik saat 17.00’ye kadar sürecek. 

     Saadet Abla ve en büyük destekçisi Hüseyin Ağabey’in emeklerine sağlık. Kitabın okuru bol olsun. Gençlere destek verecek kitap, efsane ismin hayat hikayesiyle de hepimize örnek olsun. 

KEMAL BAYSAK KİMDİR? 

    Bosna Hersek’ten 1878 yılında göç eden bir ailenin oğlu olarak 31 Ocak 1933 tarihinde Karşıyaka’da hayata gözlerini açan Ahmet Kemal Baysak, Mithatpaşa Erkek Sanat Enstitüsü’nün Metal İşleri Bölümü’nden mezun oldu. Enstitü’den sınıf arkadaşı Cemal Tercan, kardeşleri Salih Şükrü Baysak ve Şükrü Baysak’la birlikte 1 Temmuz 1954 yılında bugünkü Terbay Şirketler Grubu’nun temelini attı. 

     Politik yaşamı, gençlik yıllarında Demokrat Parti üyeliği ile başladı. 1974 – 1980 yılları arasında dört dönem Adalet Partisi Karşıyaka İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu. 27 Mart 1994 seçimlerinde Doğru Yol Partisi adayı olarak katıldığı seçimlerde Karşıyaka Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi 18 Nisan 1999 tarihine kadar sürdürdü. Birçok mesleki ve sosyal kuruluşta görev aldı. 2002 yılında Bosna Hersek Devleti’nin aldığı bir karar ile dünyada ilk ve tek olarak kendisine ‘Fahri Konsolosluk’ unvanı verildi.

   Topluma katkıları ve hayırseverliğiyle tanınan duayen sanayici, Bosna Savaşı sırasında çok sayıda soydaşına kucak açtığı için ‘Boşnaklar’ın Schindler’i’ olarak anılıyor. 

 SAADET ERCİYAS KİMDİR? 

    İzmir’de 1968 yılında dünyaya geldi. 1989 yılında Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu (İletişim Fakültesi) Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1987 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde başlayan mesleki yolculuğunda aralarında Ege Telgraf’ın da olduğu çok sayıda gazete ve dergide görev üstlendi. Köşe yazıları, röportajları ve inceleme yazıları yayımlandı. Yerel ve ulusal çapta ödüllü çok sayıda habere imza attı. 

     Heyamola Yayınları’nın “İzmirim” kitap serisinde 2011 yılında “Tarık Dursun K.’nın semtleri… İzmir Ah!” adlı kitabı yayımlandı.

   Seferihisar Belediyesi kültür yayınları kapsamında Seferihisarlı 41 yaşlıyla yaptığı röportajlardan derlediği “Seferihisar’ın Çınarları” adlı kitabı kaleme aldı. Kitap, 2013 yılında Kırk Yayınevi / Kırmızı Kedi Yayınevi’nce yayımlandı. Kitap, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılında 11. kez düzenlediği Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri’nde “Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı Ödülü”ne değer bulundu.

     Kent-Yaşam Haber Bilgi Sitesi’nin editörü ve yazarı Saadet Tuğray Erciyas, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Ekonomi Gazetecileri Derneği üyesi. 

İYİ HABER 

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de, Franka Miriam Brückler’in yazdığı “Hırvat aşçılar için Türk yemek tarifleri” kitabının tanıtımı yapıldı. Etkinlik, Hırvat Türk Dostluğu Derneğince, Zagreb’deki Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirildi. Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran, “Güzel Türkiye’mizin, Anadolu’muzun nadide ve lezzetli yemeklerini, Hırvatistan’da değerli dostumuzun kaleminden okumaktan gurur duyuyoruz. Ortak kelimelerimiz olduğu gibi, ülkelerimizin mutfaklarının da ortak unsurlarının olduğunu biliyorum” ifadesini kullandı.

GÜZEL İÇERİK

İnstagram hesabı ‘Musiki geçmişimiz’ arşivlerde kalmış pek çok sanat yayınını gün yüzüne çıkarıyor. Unutulmaya yüz tutmuş şarkıların, hikayelerin ve icraların paylaşıldığı hesapta duayen sanatçıların keyifli röportajlarına da yer veriliyor. “Çok insan anlamaz eski musikimizden ve ondan anlamayan bir şey anlamaz bizden” sözüyle yola çıkan sayfada bestekarların, güftekarların, ses sanatçılarının ve sazendelerin siyah beyaz ekrandaki renkli dünyasına yer veriliyor.